Przejdź do treści

Alkohol na wakacjach – jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na pijących?

  • Porady
Alkohol na wakacjach – jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na pijących

Alkohol na wakacjach – 4 niebezpieczeństwa

Wakacje to czas relaksu i odpoczynku. Dla wielu osób relaks nieodłącznie wiąże się z piciem alkoholu, który pozornie rozluźnia, wprowadza w przyjemny nastrój, ułatwia kontakty towarzyskie, lecz zażywany w nadmiarze i w nieodpowiedzialny sposób stanowi zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Jakie potencjalne niebezpieczeństwa związane ze spożyciem alkoholu grożą nam w trakcie wakacji?

Alkohol na wakacjach – wyjazd nad wodę

Wakacyjny wyjazd nad morze lub nad jezioro jest zawsze niewątpliwą atrakcją, a ugaszenie pragnienia zimnym piwem w trakcie upalnego, letniego dnia jest dodatkową przyjemnością.  Największym jednak zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia w trakcie tego typu wyjazdów jest wejście do wody po spożyciu alkoholu. Po wypiciu chociażby jednego piwa czy drinka nasza zdolność realnej oceny sytuacji maleje, koordynacja ruchowa jest osłabiona, spada umiejętność koncentracji i spowalnia szybkość reakcji. Błędnie oceniamy swoje możliwości pływackie, głębokość zbiornika i ewentualne przeszkody. Pływanie pod wpływem alkoholu może bardzo łatwo zakończyć się zakrztuszeniem wodą, podtopieniem, a nawet utonięciem. Wypicie dużej ilości wysokoprocentowego napoju prowadzi ponadto do wypłukiwania potasu z organizmu, co z kolei skutkuje występowaniem niebezpiecznych w wodzie skurczów. Po spożyciu alkoholu nabieramy odwagi, więc jesteśmy bardziej skłonni do ryzykownych zachowań. Skoki do wody w nieznanym miejscu mogą skończyć się złamaniem kręgosłupa, paraliżem ciała, kalectwem na całe życie, a nawet śmiercią.

Przebywanie nad wodą, poza pływaniem, wiąże się również bardzo często z opalaniem i wielogodzinnym przebywaniem na słońcu. Zdolność poprawnej oceny sytuacji po spożyciu alkoholu znacząco maleje, dlatego nie kontrolując liczby godzin spędzonych bez odpowiedniej ochrony przed słońcem, możemy doznać bolesnych poparzeń skóry i udaru słonecznego. Opalanie pod wpływem alkoholu bardzo często kończy się zaśnięciem, co zdecydowanie zwiększa ryzyko oparzeń i udarów.

Wypoczynek nad wodą to również okazja do przepłynięcia się łódką, motorówką, skuterem wodnym, kajakiem lub rowerem wodnym. Operowanie tego typu pojazdem będąc pod wpływem alkoholu jest bardzo ryzykowne. Osłabiony refleks i błędna ocena możliwego zagrożenia może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku i pozbawienia zdrowia lub życia własnego i innych osób.

Alkohol w górach – niebezpieczne połączenie

Wakacyjne wyjazdy w góry wymagają odpowiedniego przygotowania i zachowania zdrowego rozsądku. Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko, a wiele górskich szlaków jest bardzo trudnych i wymaga odpowiedniej kondycji i znajomości terenu. Spożywanie alkoholu w górach jest więc działaniem bardzo niedojrzałym i lekkomyślnym. Wspinaczka górska pod wpływem alkoholu może skończyć się wypadkiem, uszkodzeniem ciała lub nawet śmiercią.

Wycieczki do lasu po spożyciu alkoholu również stwarzają wiele niebezpieczeństw, ponieważ zaburzone alkoholem poczucie orientacji w terenie może sprawić, iż zgubimy się i nie będziemy potrafili znaleźć drogi powrotnej. Osłabiona koordynacja ruchowa i refleks mogą doprowadzić do poślizgnięcia się na mokrym runie, potknięcia o wystającą gałąź, bądź upadek na nierównym terenie. Pozornie przyjemna wycieczka do lasu może skończyć się złamaniem nogi, zranieniem bądź koniecznością wezwania służb ratowniczych.

Wyjazdy do zagranicznych kurortów bardzo często wiążą się z wakacjami typu all inclusive, gdzie zapewnione mamy jedzenie i napoje, również wysokoprocentowe, bez ograniczeń. Zachęca to wiele osób do spożycia alkoholu w nadmiarze, ponieważ okazja zdecydowanie temu sprzyja. Wyjazdy zagraniczne to również często okazja do spożycia egzotycznych alkoholi, co jest o tyle bardziej ryzykowne, gdyż nie wiadomo jak nasz organizm na nie zareaguje. Kosztowanie lokalnych wysokoprocentowych trunków może skończyć się zatruciem alkoholowym i pobytem w szpitalu.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Spożycie alkoholu nawet w małej ilości znacząco osłabia nasze możliwości realnej oceny sytuacji, spowalnia refleks i utrudnia koncentrację. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi ogromne zagrożenie życia kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Pijani kierowcy powodują co roku olbrzymią ilość wypadków, bardzo często niestety ze skutkiem śmiertelnym. Brawurowa jazda samochodem w połączeniu z wcześniej spożytym alkoholem powoduje zabójcze połączenie. Zwłaszcza młodzi, jeszcze niedoświadczeni kierowcy, którym alkohol dodaje odwagi i zaburza ocenę sytuacji powodują najwięcej wypadków.

Pasażerowie pod wpływem alkoholu również wykazują się lekkomyślnością. Nieraz słyszy się o pasażerach podróżujących w bagażniku, co przy kolizji z innym samochodem lub drzewem może skończyć się poważnym urazem, a nawet śmiercią.

Wciąż wiele osób będących pod wpływem alkoholu wsiada na rower zakładając, że nie grozi im żadne niebezpieczeństwo. Tutaj znowu błędna ocena sytuacji może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku. Osłabiona koordynacja ruchowa może sprawić, iż wpadniemy do rowu, zboczymy z wyznaczonej trasy rowerowej wprost pod koła samochodu lub stracimy równowagę zjeżdżając z krawężnika.

Alkohol na wakacjach, a młodzież

Wakacyjny wyjazd z rówieśnikami to najczęściej pierwsza okazja do wypicia alkoholu przez nastolatków. Brak nadzoru rodziców, przyjemne otoczenie i radosne towarzystwo sprzyjają próbowaniu nowych trunków. Spożywanie alkoholu jest atrakcyjne dla młodzieży, kojarzy się z wejściem w dorosłość, zmienia odbiór rzeczywistości i wprowadza w pozornie przyjemny nastrój. Będąc poza zasięgiem opiekunów, nastolatkowie nie wahają się przekraczać granic. Czasem niestety presja rówieśników sprawia, że młodzież sięga po alkohol, aby przypodobać się innym, zdobyć ich uznanie i wzmocnić swoje poczucie własnej wartości.

Spożycie alkoholu po raz pierwszy przeważnie kończy się zatruciem alkoholowym, ponieważ młody organizm nie jest przygotowany na przyswojenie takich substancji. Utrata świadomości, wymioty, drgawki to jedne z najbardziej nieprzyjemnych konsekwencji nadużycia.

Alkohol spożywany przez młode osoby może zaburzyć ich rozwój psychiczny i fizyczny, spowolnić wzrost, utrudnić uczenie się i zaburzyć nawiązywanie relacji z innymi ludźmi. Dla organizmu alkohol:

  • jest trucizną,
  • uszkadza ośrodkowy układ nerwowy,
  • powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu.

Spożywanie alkoholu przez nastolatków często prowadzi do ryzykownych zachowań zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Ośmielona alkoholem młodzież, chcąca zdobyć szacunek rówieśników, decyduje się na podjęcie niebezpiecznych działań. Nastolatkowie pod wpływem alkoholu siadają za kierownicą samochodu, podejmują ryzykowne zachowania seksualne, są również bardziej narażeni na wymuszenie kontaktów seksualnych przez inne osoby. Wczesna inicjacja alkoholowa zwiększa również ryzyko wystąpienia uzależnienia od alkoholu w późniejszych etapach życia.

Picie alkoholu przez rodziców

Rodzice stanowią wzór do naśladowania dla swoich dzieci, dlatego to właśnie dorośli mają największy wpływ na kształtowanie się postaw, przekonań i zachowań wśród młodzieży. W trakcie wakacyjnych wyjazdów i rodzinnych spotkań, dzieci mają okazję podglądać zachowania dorosłych i czerpać z nich wzorce. Często zdarza się, że pierwszym alkoholem nastolatek jest poczęstowany właśnie przez własnego rodzica.

Nagminne i bardzo niebezpieczne jest spożywanie alkoholu przez dorosłych mających pod opieką dzieci. Wypicie piwa na plaży, wina do obiadu w restauracji czy drinka przy okazji wieczornego spaceru po deptaku wydaje się niegroźne, lecz każda ilość spożytego alkoholu osłabia naszą zdolność reakcji i logicznego myślenia. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jakiej sytuacji się znajdziemy, a jeśli nasze dziecko będzie wymagało pomocy, to w stanie nietrzeźwości, nie pomożemy mu w wystarczający sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.