Przejdź do treści

Alkohol podczas grilla – niezdrowe połączenie – jak się ustrzec?

Alkohol podczas grilla – niezdrowe połączenie – jak się ustrzec?

Alkohol podczas grilla, czyli nieodzowne połączenie?

Okres wiosenno-letni sprzyja podejmowaniu aktywności na świeżym powietrzu, a spragnieni po zimie słońca i ciepłych temperatur chętnie organizujemy spotkania towarzyskie poza domem. Wraz z majówką rozpoczyna się sezon na spotkania przy grillu, okraszone bardzo często alkoholem.

Zimne piwo przyjemnie gasi pragnienie w upalny dzień, więc postrzegane jest przez niektórych jako napój mający niemal takie same właściwości jak woda, a jego obecność przy okazji rodzinnego spotkania wydaje się być czymś naturalnym. Są osoby, które nie wyobrażają sobie grilla bez alkoholu, więc stanowi on podstawę udanego spotkania.

Alkohol obowiązkowo na każdym grillu

Kultura picia w naszym kraju charakteryzuje się spożywaniem alkoholu przy praktycznie każdej, towarzyskiej okazji. Spotkania rodzinne, urodziny, imieniny, święta, uroczyste obiady czy grille na świeżym powietrzu nie mogą się odbyć bez obecności alkoholu. Uważa się, że przyjemnie rozluźnia, wprowadza w dobry nastrój, ułatwia nawiązywanie kontaktów interpersonalnych, więc stanowi dla wielu osób konieczny warunek udanego spotkania.

Powszechne jest przekonanie, że jeśli pijemy alkohol okazjonalnie, w ramach spotkań towarzyskich, to jest to działanie absolutnie niegroźne, bo przecież uzależnienie od alkoholu wiąże się z codziennym jego spożywaniem. Takie postrzeganie uzależnienia nie jest jednak zgodne z prawdą – profesjonaliści stwierdzają je u pacjentów biorąc pod uwagę kilka czynników, wśród których jest silna potrzeba spożycia alkoholu w konkretnych, powtarzalnych sytuacjach. Jeśli nie jesteśmy w stanie podjąć konwersacji bez wspomagania alkoholu, może to oznaczać, iż jesteśmy już uzależnieni bądź na najlepszej drodze do tego.

Okazjonalne spożywanie alkoholu nie musi od razu wiązać się z predyspozycją do uzależnienia – jak we wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek, jednakże jeśli podczas spotkania brakuje nam alkoholu, myślimy o nim, żałujemy, że nie pijemy, bo na przykład będziemy prowadzić samochód, jesteśmy poddenerwowani lub agresywni z tego powodu, może to wskazywać na pierwsze oznaki uzależnienia alkoholowego.

Społeczne przyzwolenie na picie alkoholu przy okazji spotkań rodzinnych doprowadza do sytuacji, kiedy alkohol jest spożywany w towarzystwie dzieci. Dorośli stanowią najbardziej istotny wzór do naśladowania przez najmłodszych, więc obecność alkoholu już w dzieciństwie może negatywnie wpłynąć na dalszy rozwój dzieci, ukształtować w nich negatywne wzorce i postawy.

Pijący rodzice versus dzieci

Choć niedopuszczalne jest częstowanie nieletnich alkoholem przez rodziców, to wciąż niestety dochodzi do takich sytuacji w trakcie rodzinnych spotkań. Nadużywanie napojów zawierających alkohol przez rodziców może mieć fatalne skutki.

Pijany dorosły, który traci poprawną ocenę sytuacji, może stać się głośny, agresywny i nieprzyjemny, a tym samym spowodować u dziecka, zwłaszcza małego, strach i zdenerwowanie. Alkohol dodaje odwagi i animuszu, sprawia, że puszczają hamulce, przestajemy kontrolować sytuację, błędnie oceniamy rzeczywistość. Niektórzy ludzie zaczynają zachowywać się agresywnie i wulgarnie, nie bacząc na towarzystwo dzieci.

Dziecko, które dopiero zaczyna kształtować swoją tożsamość, budujące swoje postawy i przekonania dopiero uczy się rozróżniania dobra od zła i nie ma jeszcze świadomości, jakie zachowania są niepoprawne. Uczy się od dorosłych, powiela ich zachowania, więc nadmierne spożywanie alkoholu, czy nieodpowiednie lub agresywne zachowanie w obecności dzieci sprawia, że wprowadzają one podane wzorce do swoich relacji towarzyskich.

Dorosły, który ma pod swoją opieką dziecko, powinien zachować trzeźwość umysłu i realną ocenę rzeczywistości. W sytuacji zagrożenia powinien wykazać się rozsądkiem i umiejętnością logicznego myślenia, a spożycie alkoholu, zwłaszcza w nadmiarze, zdecydowanie te umiejętności zaburza. Co więcej, pijany dorosły może stać się bezpośrednim zagrożeniem dla dziecka.

Alkohol podczas grilla – niebezpieczeństwa

Organizując grilla, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca, tak aby nie zakłócać porządku i spokoju osób znajdujących się w sąsiedztwie. Spożycie alkoholu, zwłaszcza w nadmiarze, może prowadzić do tego, że stajemy się bardziej głośni, nie kontrolując siły swojego głosu. U niektórych osób alkohol wywołuje agresję i potrzebę rywalizacji, więc tym samym podatne są na zaczepki innych osób.

Czasem nawet niefortunna wypowiedź innej osoby może zostać odebrana jako prowokacja i doprowadzić do wszczęcia bójki, narażając uczestników na obrażenia ciała, i zakłócając spokój sąsiadów. Podniesione głosy, głośna muzyka, często wypowiadane wulgaryzmy to tylko niektóre z efektów nadużycia alkoholu i zaburzenia oceny sytuacji.

Grillowanie nad wodą, choć przyjemne, wiąże się z pewnym ryzykiem, jeśli mamy do czynienia z alkoholem. Bliskość wody, zwłaszcza w upalny dzień, zachęca do kąpieli. Pływanie po spożyciu alkoholu jest jednak niebezpieczne, więc powinniśmy się tego wystrzegać. Alkohol:

  • osłabia naszą koordynację ruchową,
  • zaburza poprawną ocenę sytuacji,
  • spowalnia szybkość reakcji,
  • wypłukuje potas z organizmu powodując niebezpieczne w wodzie skurcze.

Pływanie po spożyciu napojów wyskokowych, nie tylko tych wysokoprocentowych, ale także piwa czy wina, może doprowadzić do podtopienia się lub nawet utonięcia. Będąc pod wpływem alkoholu częściej podejmujemy ryzykowne zachowania, więc powinniśmy unikać skoków do wody, zwłaszcza w miejscach nam nieznanych, gdzie nie mamy świadomości istniejących pod wodą przeszkód.

Taki skok może to doprowadzić do groźnych obrażeń ciała, złamania kręgosłupa, a nawet śmierci. Także pijany wsiadający za ster łódki, pływający skuterem wodnym lub kajakiem stanowi zagrożenie dla innych ludzi i należy zapobiegać tego typu działaniom.

Grillowanie poza wszelkimi zabudowaniami, na łące, w lesie czy nad rzeką jest dosyć powszechne. Organizując jednak takie spotkanie, należy zadbać odpowiednio o bezpieczeństwo i czystość. Zaburzona alkoholem świadomość doprowadza do tego, że osłabiona jest nasza czujność i uważność, więcej rzeczy nam umyka, zapominamy o bezpiecznych zasadach przebywania na danym obszarze.

Zdarza się, iż po zakończonym grillu, zamiast upewnić się, czy wygasiliśmy wszystko, wyrzucamy niedopałki na trawę lub w krzaki, a stąd już tylko krok do wzniecenia pożaru. Rozluźnieni alkoholem bardzo często zapominamy również o tym, iż po zakończeniu spotkania należy po sobie posprzątać. Niestety, wciąż wiele osób zostawia po sobie puste butelki, papiery, niedopałki papierosów i inne śmieci, nie dbając o czystość i środowisko.

Jeśli uczestniczymy w grillu na działce, poza miastem, to musimy liczyć się z koniecznością zadbania o bezpieczny dojazd i powrót. Spożywanie alkoholu przy okazji grilla niestety bardzo często prowadzi do tego, iż za kierownicę wsiadają osoby nietrzeźwe.

Powszechne jest myślenie, że jeśli wypiję jedno piwo i zjem tłuste mięso z grilla, to jestem trzeźwy. Nic bardziej mylnego – alkohol, który dostał się do krwi, zaburza ocenę sytuacji i prowadzenie pojazdu po każdej większej spożytej ilości stanowi zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

Negatywne skutki picia alkoholu w trakcie grilla

Poza niebezpieczeństwami wynikającymi z zaburzonej oceny sytuacji po spożyciu alkoholu, warto wskazać również na inne negatywne skutki. Jednym z takich skutków, są problemy ze strony układu pokarmowego, które są efektem połączenia smażonego jedzenia i alkoholu.

Spożycie tłustego, przypieczonego a nawet przypalonego mięsa jest bardzo niezdrowe, może doprowadzić do zapalenia żołądka i ostrego zapalenia trzustki. Tego typu potrawy są ciężkostrawne, obciążają układ pokarmowy a spieczone mięso jest źródłem szkodliwych substancji rakotwórczych. Spożycie alkoholu po zjedzeniu tego typu pokarmu może tylko pogorszyć objawy i zaognić stan zapalny.

Jeśli chcemy zjeść mięso przygotowane na grillu, upieczmy je w folii, co jest znacznie zdrowszym wyborem, a zamiast piwa lub wódki lepiej wybrać wino, które mniej obciąża żołądek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.