Przejdź do treści

Dlaczego depresja powraca i jak z nią walczyć?

 • Porady
Dlaczego depresja powraca i jak z nią walczyć

Dlaczego depresja powraca i jak z nią walczyć?

Depresja uznawana jest za chorobę XXI wieku. Nieustający stres, ogromne tempo życia oraz nieludzie oczekiwania społeczne sprawiają, że poddajemy się. Zagubieni w narastających problemach tracimy sens życia i energię do wykonywania nawet najprostszych czynności. Dowiedz się dlaczego depresja powraca i jak z nią walczyć.

Czym jest depresja?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że depresja jest chorobą.

Dotyka ona ponad milion osób w Polsce.

Mimo tak ogromnej skali problemu, depresja jest bardzo rzadko diagnozowana w jej początkowym stadium.

Najczęściej uświadamiamy sobie istnienie problemu, kiedy jest on już bardzo zaawansowany i wymaga specjalistycznego leczenia.

Z czego to wynika?

Początki depresji różnią się od siebie i zależą od osoby, którą atakuje choroba. Statystycznie rzecz ujmując kobiety zapadają na nią trzy razy częściej niż mężczyźni.

Prawdopodobnie wynika to z bardzo silnej presji społecznej ciążącej na płci pięknej, która w XXI wieku powinna być doskonała a przecież taka nie jest.

W pewnym momencie problemem staje się spojrzenie na życie z dystansem i odpowiedzenie sobie na pytanie czego ja chcę lub jak postępować i co robić żeby doświadczyć szczęścia.

Te z pozoru proste pytania, w realnym świecie, wcale takie nie są i mogą prowadzić do powstania różnych schorzeń natury psychicznej w tym także depresji.

Jakie są pierwsze objawy depresji?

Pierwsze objawy depresji bardzo często są bagatelizowane nie tylko przez osobę chorą, ale także najbliższych. Mogą być one związane z zaburzeniami żywieniowymi.

Popularne zajadanie problemów lub odmawianie posiłków to najczęściej występujące zjawiska.

Należy jednak w tym wypadku zwrócić uwagę na zasadniczą różnicę w odbiorze tych objawów przez społeczeństwo.

Kiedy osoba chora zaczyna przybierać na wadze może spotkać się z krytyką ze strony zarówno najbliższych jak i współpracowników, co jedynie jeszcze bardzie pogorszy jej kondycję psychiczną.

W przypadku osób, które tracą kilogramy sytuacja wygląda odwrotnie. Najbliższe otoczenie gratuluje świetniej diety.

XXI wiek to przecież czas smukłej sylwetki a nawet im jest ona chudsza tym lepsza. W tej sytuacji nikomu nawet nie przejdzie przez myśl, że ta utrata wagi związana jest z niebezpieczną chorobą jaką jest depresja.

Pojęcia występujące w depresji

Aby lepiej zrozumieć schemat działania depresji warto poznać znaczenie pojęć, które jej towarzyszą.

Pierwszym jest częściowa remisja.

Pojęcia w depresjiiOdnosi się ona do sytuacji, kiedy następuje znaczna poprawa stanu psychicznego osoby chorej.

Na tym etapie depresja utrzymuje się, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu.

Kolejne pojęcie dotyczy czasu pełnej remisji, w którym objawy choroby nie są już rozpoznawalne. Wyzdrowienie jest wtedy, gdy przez długi czas nie następuje ponowienie depresji.

Sam nawrót choroby odnosi się do pojawienia się jej objawów, ale w czasie remisji.

Kolejny rzut depresji dotyczy sytuacji, w której już po wyzdrowieniu dana osoba ponownie w nią zapada. Medycyna określa to mianem nowego epizodu choroby następującego po wyleczeniu poprzedniego.

Depresja w ciąży

Depresja w ciąży jest co raz częstszym zjawiskiem. Jej głównie niebezpieczeństwo wynika z faktu, że jest jeszcze trudniejsza do zdiagnozowania.

Burza hormonów, nagła zmienność nastrojów, senność czy apatia to zjawiska normalnie występujące w ciąży. Jeżeli jednak kobieta panicznie boi się swojego nowego stanu i konsekwencji jakie ze sobą niesie lub uważa go wręcz za karę to możemy mówić o początkach depresji.

Utrudnione relacje z partnerem lub z własną matką również mogą przyczynić się do powstania choroby. Kobieta w ciąży ma wiele obaw czy sobie poradzi, czy jej dziecko na pewno rozwija się prawidłowo, czy wystarczy jej środków finansowych na zaspokojenie potrzeba malucha.

Z pozoru normalne dylematy mogą przerodzić się w znacznie obniżoną samoocenę a nawet obwinianie siebie o ciążę.

Cienka linia między zmęczeniem a depresją po porodzie

Zjawisko to jest równie niebezpieczne jak w czasie ciąży, również z powodu trudności w postawieniu diagnozy. Po porodzie sytuacja ma się o tyle gorzej, że naturalnie, większość kobiet przechodzi około dwutygodniowy stan, w którym przemęczenie daje jej się we znaki.

Młoda mama ma poczucie, że nie umie właściwie zająć się maleństwem lub nie może zaakceptować swojego nowego wyglądu. Sylwetka potrzebuje bowiem trochę czasu zanim wróci do stanu sprzed ciąży.

Dużo łatwiejsza do wykrycia jest depresja związana z szokiem poporodowym. Kiedy poród jest ciężki i dziecko przychodzi na świat zmęczone nie przypomina ono różowego bobasa z reklamy.

Zdiagnozowanie w tym wypadku depresji jest o tyle prostsze, że młoda mama od początku nie chce zajmować się dzieckiem oraz nie ma nawet sił na wstanie z łóżka.

Każda z tych dwóch sytuacji wymaga jednak czujności otoczenia. To najbliżsi najtrafniej mogą ocenić jak poważny jest problem. Czasami młode mamy potrzebują po prostu więcej czasu na odnalezienie się w nowej sytuacji i nie jest to związane z depresją.

Częściej jednak pierwsze objawy choroby są bagatelizowane i tłumaczone zmęczeniem i nową życiową rolą.

Sezonowa depresja – czym jest i czy jest groźna

Sezonowa depresja dotyczy dwóch pór roku. Rzadziej pojawia się ona wiosną, kiedy wszystko w tak dużym tempie wraca do życia, że niektórzy mogą czuć się tym przytłoczeni.

Sezonowa depresjaDruga, zdecydowanie częstsza, związana jest z przygnębiającym oddziaływaniem jesieni.

Brak dostępu do światła odbiera nam energię i chęć do działania.

Dlaczego depresja powraca i jak z nią walczyć?

Przede wszystkim zadbajmy o dodatkowe zajęcia po szkole lub pracy. Siłownia, basen czy ciągle odkładany kurs językowy zmuszą nas do aktywności chroniąc przed depresją.

Za wszystkie te przyjemności musimy bowiem zapłacić z góry a nic tak nie motywuje do działania jak zainwestowane pieniądze.

Chwilę wytchnienia i regeneracji da również czas spędzony wyłącznie dla siebie.

Wizyta u kosmetyczki, wyjście do kina, teatru lub po prostu wspólnie spędzony wieczór przy dobrym filmie i popcornie z pewnością poprawi nasze samopoczucie.

Możliwości jest naprawdę bardzo dużo, wystarczy tylko po nie sięgnąć.

Poznaj dziesięć zasad pomagających walczyć z depresją

Leczenie farmakologiczne depresji jest ważne, ale należy je uzupełnić ciągłym dbaniem o stan psychiczny. Metod, które mogą pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu jest bardzo wiele. Przede wszystkim skontaktuj się ze specjalistą tam gdzie mieszkasz.

Jedną z ciekawszych jest 10 zasad antydepresyjnych:

 • Pierwsza zachęca do zwalczania wszelkich negatywnych myśli.
 • Druga zasada dotyczy przełamania błędnego koła negatywnych myśli – osoba chora z góry zakłada, że jeżeli i tak jej się nie uda to po co ma się starać.
 • Trzecia zachęca do pozytywnego myślenia. To, że raz coś skończyło się niepowodzeniem nie znaczy, iż zawsze tak będzie.
 • Czwarta zasada mówi jasno: „ nie karz się”.
 • Piąta uczy uwolnienia się od słowa „powinienem”, na korzyść odpowiedzi na pytanie: „co jest dla mnie dobre?”
 • Szósta radzi unikać przygnębiających sytuacji jak chociażby uczestnictwo w pogrzebie.
 • Siódma zachęca do odkrycia w sobie zalet i docenienia ich.
 • Ósma uczy czerpania radości ze wszystkiego.
 • Dziewiąta polega na nadziei.
 • Dziesiąta polega na wierze.

Nie wszystkie zasady trzeba realizować od razu – ważne jest jednak, żeby walczyć.

Jeżeli nie radzisz sobie z depresją i potrzebujesz profesjonalnej pomocy, nasz prywatny ośrodek terapii dom-REHAB, pomoże Ci ją pokonać. Skontaktuj się z nami telefonicznie, czy mailowo. Jesteśmy otwarci na każdy rodzaj kontaktu.

4 komentarze do “Dlaczego depresja powraca i jak z nią walczyć?”

 1. Witam mam nerwice i depresje juz od 4 lat,ale jak walczyc z chorobami gdy sie nie ma wspercia w najblizszych a wrecz przeciwnie coraz bardziej nas doluja

  1. Tak. To bardzo ważna kwestia. Wsparcie otoczenia jest bardzo istotne. Często po prostu nie rozumieją i w związku z tym czują lęk. Pzostaje mieć mieć nadzieję, że różne publikacje pomogą zrozumieć czym jest depresja. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz. Robert Banasiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.