Przejdź do treści

Czy można wyleczyć alkoholizm samemu, bez terapii?

Czy można wyleczyć alkoholizm bez terapii

Czy można wyleczyć alkoholizm samemu w domu bez terapii?

Problem nadużywania alkoholu może dotyczyć tak na prawdę każdego, kto nie radzi sobie z trudami życia codziennego. Nie ma tutaj znaczenia czy dana osoba pochodzi ze środowiska ubogiego czy zamożnego – w tym wypadku jedyna różnica jest w rodzaju trunków. Paradoksalnie uzależnienie jest dużo trudniej wykrywalne u osób dobrze sytuowanych. Wobec tego, czy można wyleczyć alkoholizm bez terapii?

Czym jest alkoholizm

Alkoholizm należy oczywiście do grupy uzależnień, które jest chorobą o podłożu psychicznym. Bardzo często towarzyszu mu depresja lub nadmierny stres. Ze względu na to, iż alkohol bezpośrednio oddziałuje na mózg, może powodować różne niepożądane zachowania negatywnie wpływające na najbliższe otoczenie.

Osoba będąca w stanie upojenia alkoholowego zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy z własnego zachowania i nie potrafi później odtworzyć tego, co się stało. Jest to jeden z powodów przez który rodzina nie opuszcza alkoholika a wspiera go. Kiedy nadchodzi czas wytrzeźwienia i osoba uzależniona ma wyrzuty sumienia i przeprasza najbliższych za swoje zachowanie.

Picie alkoholu w świętaW konsekwencji rodzina nie potrafi odejść, ponieważ powszechnie wiadomo, iż człowiek pod wpływem alkoholu nie wie co robi i mówi. Wspominane wcześniej wsparcie i współtowarzyszenie w chorobie może mieć zarówno pozytywne jak i negatywne skutki. Alkoholik może w którymś momencie powiedzieć sobie dość i dla tej wspaniałej rodziny podjąć skuteczne leczenie alkoholizmu.

Mając wsparcie najbliższych dzielnie znosi trudy terapii, ponieważ ma poczucie, że nie jest sam i ma dla kogo walczyć. Negatywną stroną jest utwierdzanie alkoholika w przekonaniu, iż postępuje właściwie.

Pożyczanie mu pieniędzy na alkohol a nawet kupowanie czy przynoszenie, kiedy sam nie jest w stanie nie tworzy warunków sprzyjających walce z uzależnieniem.

Nieustanne wybaczanie i mówienie, że nic się nie stało po kolejnej awanturze również może powodować, że alkoholik nie bierze odpowiedzialności za własne czyny. Nie ma poczucia, iż jego postępowanie jest niewłaściwe, więc nie ma powodów żeby coś zmieniać.

Sposoby leczenia alkoholizmu – czy silna wola wystarczy

Rodziny uzależnionych często zadają sobie pytanie czy można wyleczyć alkoholizm bez terapii. Leczenie kojarzy im się często ze wstydem i przyznaniem się do swego rodzaju porażki życiowej.

Bogaci mają znacznie więcej problemów z alkoholemJest to częste zjawisko obserwowane w środowiskach zamożnych, szczególnie wśród osób zajmujących wysokie, publiczne stanowiska. Prawda jest jednak taka, że alkoholizm jest złożoną chorobą i do walki z uzależnieniem niezbędny jest zespół specjalistów, który na bieżąco będzie monitorował postępy leczenie a w razie potrzeby modyfikował je.

Trzeba bowiem pamiętać, że alkoholizmu nie leczy się wyłącznie przez wytrwanie w trzeźwości. Długotrwałe upojenie alkoholowe powoduje spustoszenie w organizmie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne.

Stawiając czoła problemowi alkoholowemu należy mieć świadomość, że skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od osoby uzależnionej i jej kontaktu z otoczeniem, ale nie jest możliwa bez specjalistycznej pomocy.

Oczywiście zawsze jest tak, że wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i poziomu determinacji samego uzależnionego, lecz jeżeli już zrobiliśmy ten ważny krok w kierunku leczenia nie pozwólmy go zmarnować.

W takich sytuacjach warto po prostu zaufać specjalistą by maksymalnie zwiększyć szansę jego powodzenia zamiast podejść do tego w wręcz nieodpowiedzialny sposób zgodny z zasadą „będzie, co ma być”.

Leczenie uzależnienia to walka nie tylko o powrót do społeczeństwa, ale i prawidłowe funkcjonowanie w nim. Terapia zazwyczaj nie ogranicza się wyłącznie do alkoholika, ale angażowana jest również rodzina czy najbliżsi.

Etapy leczenia alkoholizmu

Etapy leczenie alkoholizmu możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza jest najbardziej komfortową sytuacją, w której osoba uzależniona sama podejmuje decyzje o terapii. W takim wypadu robi wielki krok w kierunku leczenia alkoholizmu, który może zaważyć o jego pozytywnym końcu.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku, kiedy osoba uzależniona kierowana jest na przymusowy odwyk.

Skutki takiego działania są dużo poważniejsze zarówno w przypadku alkoholika jak i jego rodziny. Odpowiedź na pytanie czy można wyleczyć alkoholizm bez terapii w tym wypadku jest jedna – nie ma takiej możliwości. W takiej sytuacji samodzielne działanie może tylko pogorszyć położenie zarówno osoby uzależnionej jak i jego rodziny.

Czym jest padaczka poalkoholowa

Padaczka alkoholowa to nic innego jak napady drgawkowe pojawiające się pod odstawieniu alkoholu. Najczęściej występuje ona w ciągu od 12 go 24 godzin od przestania spożywania napojów wysokoprocentowych.

Detoks narkotykowyJest to naturalna reakcja organizmu na odtruwanie związane z zaprzestaniem spożywania alkoholu.

Czy w takiej sytuacji można wyleczyć alkoholizm bez terapii?

Zdecydowanie nie. Już na tym pierwszym etapie związany z fizycznymi skutkami odstawienia alkoholu pomoc medyczna jest niezwykle istotna.

W warunkach 24 godzinnej obserwacji, personel medyczny podejmuje działa mające za zadanie zapobieganie powstaniu tych napadów a sam proces detoksykacji przeprowadzają w sposób jak najbardziej humanitarny.

Rodzina w procesie leczenia alkoholika

Wsparcie rodziny jest niezwykle istotne w procesie leczenia osoby uzależnionej i przyjmuje wiele form w zależności od jego etapu. Na samym początku walki to bardzo często najbliżsi odpowiadają na pytanie czy można wyleczyć alkoholizm bez terapii. Chcąc zwiększyć prawdopodobieństwo wyleczenie osoby uzależnionej należy zdecydować się na kompleksowa pomoc.

Ciekawą alternatywą jest również skorzystanie z ośrodków leczenia uzależnień oferujących terapię stacjonarną a co za tym idzie profesjonalną i dyskretną pomoc przez całą dobę.

Oczywiście wiąże się to z kosztami, ale warto je rozważyć dla zwiększenia szansy na powodzenie całej terapii. Ośrodki leczenia uzależnień oferują także profesjonalną pomoc członkom rodziny, ponieważ zmierzenie się  z alkoholizmem jest trudnej nie tylko dla osoby uzależnionej, ale i dla jego rodziny.

Znaczenie pomocy specjalistów

Praca specjalistów w leczeniu uzależnień jest tak samo istotna jak samego chorego. Terapeuta, który potrafi dotrzeć do pacjenta zwiększa szansę na powodzenie leczenia przez pokazanie jak radzić sobie w tych najtrudniejszych chwilach.

Zespół medyków, na podstawie badań i obserwacji, dobiera leki na bieżąco je modyfikując do potrzeb osoby, która walczy z uzależnieniem. Dla samego alkoholika poczucie, że jest pod dobrą opieką może dodać pewności siebie i motywować do dalszej pracy.

Wytrwanie w trzeźwości

Zawsze to, co jest najtrudniejsze jest na końcu. Po przebytej terapii przychodzi moment, kiedy osoba uzależniona musi zmierzyć się z trudami życia codziennego.

Powrót do społeczeństwa nigdy nie jest łatwy tym bardziej jeżeli chodzi o alkohol, który towarzyszy nam podczas większości spotkań towarzyskich. Jednym z proponowanych rozwiązań jest po prostu zmiana miejsca zamieszkania i rozpoczęcia życia od nowa, aby to uwolnić się od piętna i opinii bycia alkoholikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.