Przejdź do treści

Jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki?

  • Porady
Jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki?

Jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki?

Kiedy dziecko wchodzi w niebezpieczny czas dojrzewania, rodzice często martwią się o swoje pociechy. Czasami nawet mimo starań obserwują niechęć i izolację ze strony nastolatków.

Tragedią całej rodziny jest podejrzenie rodziców, że dziecko bierze narkotyki. Przeczytaj jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki oraz dowiedz się po co sięga po środki odurzające.

Kontakt z dzieckiem najlepszym lekarstwem na problemy

Kontakt z dzieckiem to ten element wychowania, który powinien być obecny i pielęgnowany już od najmłodszych lat. Od początku powinniśmy dbać o właściwe relacje z młodym człowiekiem pokazując, że to co myśli jest ważne i zostanie wysłuchane.

Kiedy dziecko wchodzi w okres dojrzewania w szczególny sposób rodzice powinni zadbać o kontakt z nim.

Nie mówimy tutaj o klasycznym pytaniu co w szkole, ale o prawdziwej rozmowie, która pozwoli na poznanie nastolatka, jego pasji i zachęci do podzielenia się problemami.

Młody człowiek, który czuje wsparcie rodziców i nie boi się ani nie wstydzi przyjść i porozmawiać łatwiej zniesie czas szkolny i dorastania.

Trzeba bowiem pamiętać, że każde dziecko przechodzi ten okres inaczej – jedno prawie niezauważalnie, inne potrzebuje wsparcia, gdyż czuje się zagubione. XXI wiek nie sprzyja samodzielnemu radzeniu sobie z problemami.

Wygórowane oczekiwania społeczne, młodzież wychowana bezstresowo, która potrafi być niezwykle okrutna i w końcu dziecko, które emocjonalnie czuje się niepewnie w tym mało przyjaznym świecie.

Czemu dziecko sięga po narkotyki

Przyczyn sięgania po narkotyki jest tak wiele jak samych przyjmujących. Prawie w każdym przypadku podłoże leży zupełnie gdzieś indziej, łączy je tylko tragiczny skutek. Najczęściej dziecko sięga po narkotyki, kiedy chce uciec od rzeczywistości. Powody mogą być różne.

Czy Twoje dziecko sięga po narkotyki? Sprawdź!Brak zrozumienia ze strony rodziców, problemy ze znajomi, w szkole a czasami nawet pierwsze nieudane związki. Młody człowiek,  w tym okresie jest przewrażliwiony na punkcie własnego wyglądu. Bywa, że po narkotyki sięgają dzieci z otyłością. Bardzo często wyśmiewane w szkole z powodu zbędnych kilogramów szukają sposoby na pozbycie się wagi.

Niestety internet pełen jest informacji o narkotyków powodujących zmniejszenie apetytu.

Ogromne napięcie wewnętrzne powoduje to, że pozostając na skraju wytrzymałości psychicznej nie bierze pod uwagę negatywnych skutków uzależnienia, gdyż cel (zmiana własnego wyglądu)  jest dla niego nadrzędny.

Zdarza się również, że dziecko sięga po narkotyki z przypadku. Impreza, wyjście do klubu na którym bierze najlepsza koleżanka czy chłopak, który się podoba i nieszczęście gotowe.

Te sytuacje często zaczynają się bardzo niewinnie, od zapalenia marihuany, czy wzięcia niegroźnie wyglądającej tabletki. Nie ma bezpiecznych narkotyków. Każdy bowiem inaczej reaguje na substancje psychoaktywne i czasami niewiele trzeba, aby młody człowiek zaczął sięgać po co raz mocniejsze środki.

Narkotyki to nie tylko igły i strzykawki

Słysząc narkotyki niektórzy rodzice wyobrażają sobie od razu dziecko z igłą i strzykawką. A przecież początki są dużo wcześniej i rzadko spotykane są przypadki, kiedy ktoś od razu sięga po środki przyjmowane dożylnie. Prawdą jest, że w Stanach Zjednoczonych możemy zaobserwować triumfalny powrót heroiny i związanych z nią iniekcji. Coraz więcej młodych Amerykanów umiera przedawkowując różnego rodzaju opioidy. Niestety nie możemy uznać, że nas to nie dotyczy.

Niestety tempo życia powoduje, że rodzice coraz mniej czasu spędzają w domu. Po powrocie z pracy nie mają siły już na nic.

Najgorsze jest chyba to, że w ich postrzeganiu świata robią to wszystko dla dziecka, które w tym wypadku nie potrzebuje kolejnych markowych butów tylko kilku minut rozmowy.

Nie oznacza to oczywiście, ze tak jest w każdym przypadku. Warto jednak czasami spojrzeć z dystansu na nasze życie i zastanowić się czy moja rodzina funkcjonuje prawidłowo oraz czy wszyscy jej członkowie są w niej szczęśliwi.

Można także zadać sobie pytanie czy w tej gonitwie za pieniądzem nie zatraciliśmy siebie i swoich bliskich. Wszystko jest w porządku jeżeli zachowana jest równowaga, mamy czas na realizowanie siebie zawodowo, ale również na własne pasje i rodzinę.

Wobec tego, jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki?

Niepokojące zmiany zachowania

Pierwszym objawem, który może zaalarmować rodziców, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego to nagła zmiana zachowania oraz porzucenie wcześniejszych pasji czy zainteresowań.

Zmiany zachowania to znak, że dziecko może brać narkotyki.Bardzo często młody człowiek zmienia również sposób ubierania się.

Niepokojące mogą być również sygnały ze szkoły, że dziecko nagle opuściło się w nauce.

Należy jednak pamiętać, że w początkowej fazie uzależnienia zmiany mogą być pozornie pozytywne – lepsze oceny, utrata zbędnych kilogramów, nadmierna wesołość.

Zasada pozostaje jedna – wszelkie nagłe zmiany powinny zostać poddane obserwacji.

Oczywiście nie można wykluczyć również sytuacji, kiedy to rodzic zorientował się po roku, że dziecko jest na zdrowiej diecie i znacznie schudło, czy przyłożyło się do nauki, aby poprawić oceny.

Zmiany w wyglądzie fizycznym

Obserwowane zmiany w wyglądzie fizycznym dotyczą nie tylko wagi czy sposobu ubierania się.

Często dzieci przyjmujące narkotyki cierpią na bezsenność lub mogłyby spać bez przerwy. W wyglądzie fizycznym może zmienić się także kolor skóry – na taką jakby poszarzałą, niezdrową.

Dziecko przyjmujące silne środki odurzające często przestaje dbać o higienę osobistą, czego raczej nie da się nie zauważyć. Objawem bagatelizowanym przez rodziców bywa bełkotliwa mowa mylona z upojeniem alkoholowym.

Podczas przyjmowania narkotyków może pojawić się również słodkawa woń oddechu, włosów czy ubrania.

Oczy powiedzą wszystko

Jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki? Jeżeli nasze podejrzenia, że dziecko przyjmuje narkotyki są coraz silniejsze, wystarczy spojrzeć mu w oczy.

Rozszerzone źreniceJest to jeden z objawów, które wbrew pozorom bardzo trudno jest ukryć i młodzież często o nim zapomina lub, na bardziej zaawansowanym etapie, przestaje już dbać o jego ukrycie.

Jak reagują oczy na przyjmowanie narkotyków?

No właśnie czasami przestają po prostu pracować. Jednym z objawów jest brak reakcji na światło.

Częstym zjawiskiem jest także nadmierna reakcja na normalne oświetlenie lub zbyt powolna – wąskie lub nadmiernie rozszerzone źrenice mogą świadczyć o przyjmowaniu narkotyków.

Należy również zachować czujność, kiedy dziecko ma często przekrwione oczy. Może to być spowodowane ciągłym przyjmowaniem kropli maskujących reakcje oka na przyjmowanie narkotyków.

Sporna kwestia przeszukania pokoju

Kiedy rodzic jest już prawie pewien, że dziecko przyjmuje narkotyki pojawia się myśl przeszukania pokoju.

Niesie ona jednak ze sobą wielkie ryzyko. Rodzic, który zostanie na tym nakryty lub jeżeli zareaguje zbyt gwałtowanie może znacznie pogorszyć sytuację. Zanim podejmiemy taką decyzję dobrze przemyślmy kiedy to zrobić.

Warto już na tym etapie skontaktować się z ośrodkiem leczenia uzależnień, aby dopytać czego szukać oraz jak postąpić w sytuacji potwierdzenia podejrzeń.

Specjalistyczna pomoc, z której korzysta się od początku może przynieść wiele korzyści w dalszym procesie odwykowym.

Jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki i gdzie szukać pomocy?

Kiedy nasze przypuszczenia się potwierdzą, że dziecko przyjmuje narkotyki trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty, poradni, gabinetu czy ośrodka leczenia uzależnień. W całym kraju dostępne są zarówno punkty konsultacyjne prowadzone przez fundacje czy stowarzyszenia jak również poradnie działające przy szpitalnych oddziałach psychiatrycznych.

Kiedy nie wiemy co robić zawsze można skorzystać z pomocy oferowanej przez telefon zaufania.  OGÓLNOPOLSKI TELEFON ZAUFANIA 801 199 990. Telefon jest czynny codziennie w godzinach 16.00-21.00, z wyjątkiem świąt państwowych.

Zawsze możemy zrobić swojemu dziecko testy na obecność narkotyków. Testy takie wykonuje się z moczu i można je kupić w aptece lub drogerii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.