Przejdź do treści

Jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu?

jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu

Jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm to problem, który nasila się w XXI wieku. Niezwykle szybkie tempo życia, wysokie wymagania, presja czasu i osiągnięć powodują, że zjawisko rozwija się w zastraszający sposób. Dowiedz się, czym jest to uzależnienie od alkoholu i jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu.

Czym jest tak naprawdę alkoholizm?

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że alkoholizm jest chorobą. Jest to uzależnienie, które powstaje nie dlatego, jak powszechnie się uznaje, że ktoś chętnie pije napoje wysokoprocentowe.

Gdzie leczyć osobę chorą na alkohlizmOsoba chora bardzo często chce wyjść z nałogu widząc negatywne skutki jakie on wyrządza, ale stopień uzależnienia jest tak duży, że sama nie może sobie z nim poradzić.

Dlatego właśnie alkoholizm zaliczany jest do chorób psychosomatycznych wymagających leczenia ciała, emocji a także sfery duchowej. Duchowość ta nie musi być religijna ale może.

Należy mieć świadomość, że alkoholizm jest chorobą przewlekłą a nieleczony prowadzi do przedwczesnej śmierci.

Uzależnieniu towarzyszy także wiele obciążeń psychicznych takich jak stres, smutek, frustracja czy poczucie wyobcowania. Niestety negatywne skutki nałogu oddziałują także na najbliższych w różnych obszarach. Rodzina cierpi emocjonalnie, finansowo, społecznie. Często z powodu stosowania przemocy domowej dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć czy można i jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu.

Alkoholizm występuje w każdym środowisku

Alkoholizm występuje w każdym środowisku. Społeczne przeświadczenie, że problem ten dotyczy ludzi ubogich czy niewykształcony jest po prostu nie prawdziwe. Choroba ta dotyka wszystkich bez względu na wiek czy płeć. Tak samo duża liczba uzależnionych występuje w środowiskach ubogich jak ludzi zajmujących wysokie stanowiska.

Jednak wypicie kilku lampek wina czy szklanki whisky lub brandy do każdego posiłku powszechnie uznawane jest za zachowanie normalne, czy wręcz modne nie biorąc pod uwagę, że może być związanie z uzależnieniem. Mity, mity, mity.

Alkoholizm dotyka również osoby po 65 roku życia, które samotne lub z poczuciem wyobcowania nie mogą poradzić sobie z trudami życia codziennego.

Fizyczne aspekty leczenia

Leczenie fizycznych skutków uzależnienia od alkoholu może nieść ze sobą wiele trudnych do przewidzenia reakcji organizmu. Proces ten, powszechnie zwany odtruwaniem jest niczym innym jak przyzwyczajaniem organizmu do normalnego funkcjonowania bez etanolu.

Leczenie fizyczne polega więc, w pierwszej kolejności, na minimalizowaniu tzw. zespołu odstawienia, aby docelowo doprowadzić do całkowitej eliminacji ostrych jego objawów oraz na naprawieniu powstałych uszkodzeń somatycznych. Proces ten nie jest jednak prosty, a problemy zaczynają się, zanim rozpocznie się terapia.

Niektóre osoby kwalifikują się do hospitalizacji na oddziałach detoksykacyjnych, psychiatrycznych czy neurologicznych. Należy wziąć to pod uwagę, kiedy zastanawiamy się jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu.

Psychologiczne leczenie

Leczenie odwykowe to przede wszystkim psychoterapia a pozytywne jej zakończenie daje dużą szansę w powodzeniu całego procesu. Na tym etapie terapeuci wykorzystują wiele nurtów a terapia często opiera się na poznawczo-behawioralnych aspektach. Ale nie tylko. Często stosuje się podejście psychodynamiczne, którym jednak bliżej jest do Karen Horney niż Zygmunta Freuda.

Objawy i leczenie alkoholizmuPierwszym, niezwykle istotnym krokiem, w całym procesie leczenie jest przyznanie się, że alkohol stanowi problem dla danej osoby. Kolejny ważny punkt to trening uczący odmawiania alkoholu w sytuacjach towarzyskich (TAZA – Trening Asertywnych Zachowań Abstynenckich) oraz radzenie sobie ze stresem bez napojów wysokoprocentowych.

To czy leczenie w ogóle się powiedzie oraz jak długo będzie trwało w dużej mierze zależy od postawy samego pacjenta.

Jak może pomóc sam sobie?

Przede wszystkim powinien wykazywać zaangażowanie i intensywnie pracować oraz robić wszystko, aby utrzymać abstynencję. Na tym etapie istotne jest również szczerość i uczciwość. Przyznanie się do złamania abstynencji często może stanowić punkt zwrotny w procesie terapii.

Skuteczność terapii zwiększają także pozytywne, prawidłowe relacje z terapeutą oraz przeświadczenie, że psychoterapia jest aktualnie życiowym priorytetem.

Rola rodziny w procesie leczenia

Rola rodziny jest niezwykle ważna a jednocześnie bardzo trudna w procesie odwykowym. Ma ona szczególnie znaczenie, kiedy osoba uzależniona nie uznaje swojego nałogu i domownicy szukają rozwiązań jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu. Należy bowiem pamiętać, że udział w terapii jest dobrowolny.

Przymusowe leczenie może zarządzić wyłącznie sąd, ale rodzina może pomóc w zupełnie innym zakresie. Jeżeli na przykład osoba uzależniona zostanie zatrzymana przez policję z powodu jazdy pod wpływem alkoholu albo zakłócania porządku publicznego, bliscy powinni skupić się na tym, by nie łagodzić skutków takiego zachowania.

W procesie leczenia istotne jest bowiem, aby osoba uzależniona miała poczucie odpowiedzialności za to co robi i ponosiła tego konsekwencję.

Poza tym zatrzymanie przez policję może spowodować, że sąd od razu skieruje osobę uzaleznioną na przymusowe leczenie a wtedy proces będzie dużo krótszy niż w przypadku wniosku samodzielnie złożonego przez najbliższych.

Dobrowolne poddanie się leczeniu

Alkoholizm - objawy i leczenieDobrowolne poddanie się leczeniu jest sytuacją najbardziej komfortową zarówno dla osoby uzależnione jak i jej najbliższych.

Przyznanie się przed samym sobą, że problem istnieje to niezwykle istotny krok dający ogromne szanse na powodzenie terapii.

Dobrowolne poddanie się leczeniu zmniejsza także stres z nim związany zarówno osoby uzależnionej jak rodziny. Kiedy dochodzi do sytuacji, że to rodzina szuka odpowiedzi na pytanie jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu proces ten jest dużo trudniejszy dla wszystkich domowników.

Droga do przymusowego leczenia

Pytanie jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu jest jednym z najtrudniejszych jakie zadaje sobie rodzina i społeczeńśtwo. To kiedy może być ono zastosowane określa ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi.

Przepisy jasno określają przypadki, w których może nastąpić przymusowe leczenie a należą do nich: rozpad życia rodzinnego, demoralizacja małoletnich, uchylanie się od pracy oraz powtarzające się zakłócania porządku publicznego.

W pierwszej kolejności najbliżsi składają wniosek wraz z dowodami do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Komisja zapoznaje się ze złożoną dokumentacją, kieruje osobę chorą na badania a następnie przygotowuje własny wniosek uzupełniony o opinię psychologa i całość kieruje do sądu rejonowego. Jak wspominano wcześniej tylko sąd może zarządzić przymusowe leczenie.

Szerzej o prawnych aspektach skierowania na przymusowe leczenie piszemy na naszej stronie w artykule „Przymusowe leczenie osób uzależnionych od alkoholu”

6 komentarzy do “Jak skierować kogoś na przymusowe leczenie alkoholizmu?”

 1. Witam, mam problem z córką i jej partnerem piją często alkohol i są bijatyki i awantury, mają dwójkę i są znerwicowane, mieszkam dosyć daleko od nich nie mogę wziąść dzieci co mi jest bardzo przykro, bo mieszkam z mamą osiemdziesiącieletnią i ja mam dwie ręce nie sprawne, jak im raz powiedziałam że zawiadomie Socjalnych aby ratowali i zabrali dzieci to mi grozili, nie wiem co robić, proszę Was bardzo o szybką pomoc i odpowiedź, Pozdrawiam małych dzieci, co patrzą na to

  1. Proszę spróbować zawiadomić komisję rozwiązywania problemów alkoholowych. Oni często mają narzędzia do rozwiązywania problemów. Przynajmniej coś robić.

 2. Witam, bardzo proszę o poradę w jaki sposób wysłać osobę dorosłą 36 lat (mój brat) na przymusowe leczenie, od czego zacząć, do kogo się udać po pomoc, jak zrobić to skutecznie – jest odpowiedzialny za opiekę nad rodzicami, jednak teraz i on potrzebuje opieki, z góry dziękuję za każdą podpowiedź,
  pozdrawiam

  1. Robert Banasiewicz

   Najpierw należy zawiadomić Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w miejscu zamieszkania brata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.