Przejdź do treści

Profilaktyka uzależnień.

Profilaktyka uzależnień

Profilaktyka uzależnień. Czy jest coś takiego?

Zapobieganie uzależnieniom.

W dzisiejszym świecie, gdzie wiele czynników ryzyka może prowadzić do uzależnień, profilaktyka i różnorodne formy przeciwdziałania im stają się coraz ważniejsze. Wiedza na temat działań, które można podjąć w celu zapobiegania uzależnieniom, jest kluczowa dla ochrony naszego zdrowia i dobra. W tym artykule skupię się na sposobach,  jakimi możemy przeciwdziałać uzależnieniom poprzez edukację, budowanie świadomości społecznej, promowanie zdrowego stylu życia i wzmacnianie więzi społecznych. Możemy to zrobić wszyscy, jako społeczeństwo.

Edukacja emocjonalna.

Edukacja jest jednym z najważniejszych narzędzi w zapobieganiu wielu  zachowaniom niebezpiecznym wśród dzieci i młodzieży. Chociaż, jak pokazuje moje doświadczenie, nie tylko dzieci i młodzieży. Natomiast należy ją rozpocząć już od najmłodszych lat. Szkoły powinny wprowadzić do programów nauczania nie tylko edukację na temat zagrożeń i ich skutków, ale także, a może przede wszystkim edukację emocjonalną. Dzieci i młodzież należy informować o zagrożeniach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, tytoń czy narkotyki, a także o skutkach nadużywania Internetu, gier komputerowych czy mediów społecznościowych. Ważne jest, aby nauczyć ich umiejętności podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji. W skład takiej edukacji musi wejść świadomość uczuć i emocji, które stwarzają człowieka. Bo moim zdaniem ten obszar jest ciągle niepoznany społecznie. Dlatego twierdzę, że nie tylko młodzi ludzie, ale my wszyscy potrzebujemy edukacji emocjonalnej. Społecznie i populacyjnie.

Świadomość społeczna.

Kolejnym kluczowym aspektem profilaktyki uzależnień i profilaktyki w ogóle, jest budowanie świadomości społecznej. Kampanie społeczne, akcje informacyjne i działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zachowań ryzykownych odgrywają istotną rolę w przeciwdziałaniu wielu problemom, a uzależnieniom w szczególności. W społeczeństwie powinno istnieć szerokie zrozumienie, że nie brak dobrej woli, grzeszność, czy głupota powoduje zagubienie wielu ludzi w ich życiu, a właśnie zaburzenia emocjonalne. Ważne jest, aby obalić stereotypy i przełamać tabu związane z uzależnieniami, aby osoby zmagające się z tym problemem mogły szukać wsparcia i pomocy bez wstydu czy strachu przed odrzuceniem.

Żyjemy zdrowo?

Promocja zdrowego stylu życia to kolejny ważny aspekt profilaktyki.  Aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu są kluczowe dla utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Regularna aktywność fizyczna może przyczynić się do wydzielania endorfin, naturalnych substancji wytwarzanych przez organizm, które mają działanie przeciwbólowe i antydepresyjne. Zdrowa dieta bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zapewnia organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Regularny i wystarczający sen odgrywa również kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego stylu życia, ponieważ brak snu może prowadzić do pogorszenia samopoczucia i zwiększenia podatności na stres. Szczególnie ma to znaczenie w okresie wczesnego rozwoju, przy skłonności do prowadzenia nocnego trybu życia, z jednoczesną ogromną presją zewnętrzną osiągnięć, czasu, wyglądu, kariery, pozycji. Zdaję sobie sprawę z tego, że sam prawdopodobnie nie jestem definicją zdrowego stylu życia. Niemniej moim zadaniem jest wspieranie każdego wysiłku młodych ludzi w zmianę nawyków. 

Coś nas łączy poza ogólnospołecznym stresem?

Więzi społeczne.

Budowanie silnych więzi społecznych jest istotne w profilaktyce uzależnień. Osoby z silnymi więziami społecznymi, takimi jak rodzina, przyjaciele czy wsparcie społeczności, często mają większą odporność na różnorodne  zaburzenia zachowania i popędów. Poprzez utrzymywanie bliskich relacji i aktywnie uczestnicząc w społeczności, tworzymy sieć wsparcia, która pomaga nam radzić sobie z trudnościami i stawia opór pokusom. Przywiązanie do wartości takich jak szacunek, uczciwość i współpraca pomaga nam budować zdrowe relacje i wzmocnić więzi społeczne.

Stres.

Ważnym aspektem profilaktyki uzależnień jest również promowanie zdrowego radzenia sobie ze stresem. Stres jest jednym z czynników ryzyka, który może prowadzić do szukania ucieczki w substancjach bądź  zachowaniach ryzykownych. Istotna jest nauka efektywnych strategii radzenia sobie ze stresem, takich jak ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, hobby czy rozmowa z bliskimi. Wsparcie psychologiczne i terapia są również cennymi narzędziami w radzeniu sobie z trudnościami. Tak wszyscy to świetnie wiemy i często to powtarzamy. Stres. Jednak czy wiemy, czym  to coś właściwie jest? Jakie ma części składowe? Zawartość w sensie? Gdy słyszę stres, bardzo często widzę worek na uczucia. Posiadanie takiego worka zwalnia nas, społeczeństwo i poszczególnych ludzi od poszukiwań. Umożliwia życie w błogiej nieświadomości emocjonalnej, bo przecież  mam stres. Nie stresuj mnie, wołam. Zatem, co jest w worku? Może strach, złość,  niepewność, niepokój, wstyd, poczucie winy, lęk  przed oceną? Więcej wymieniać? Mógłbym. Ale to Ty, drogi czytelniku tego bloga masz bądź mógłbyś wymieniać. Wszyscy powinniśmy zajrzeć do worków na uczucia i ponazywać każde z nich. To ważne społeczne zadanie. 

Zakończenie?

Podsumowując, profilaktyka uzależnień jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i dobra. Edukacja, budowanie świadomości społecznej, promowanie zdrowego stylu życia i wzmacnianie więzi społecznych to kluczowe działania, które możemy podjąć, aby przeciwdziałać uzależnieniom. Wiedza i świadomość na temat zagrożeń, zdrowe nawyki i bliskie relacje są fundamentalne w tworzeniu zdrowszego i bardziej odpornego społeczeństwa. Pamiętajmy, że zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, dlatego warto inwestować w profilaktykę uzależnień i dążyć do budowania zdrowych nawyków już dziś.

Pozdrawiam Robert Banasiewicz.

P.S. Pamiętaj, żeby napisać komentarz pod tym tekstem. Podziel się  ze mną swoimi przemyśleniami  i refleksjami w związku z nim. Dla mnie ma to wielkie znaczenie. Wskazuje mi   drogę ku treściom  chętnie  czytanym.

P.S. 2  Poniżej okienka komentarzy jest miejsce, w którym możesz dopisać  się do newslettera blogu dom-REHAB. To zapewni Ci najszybsze zapoznanie się z nowymi wpisami. Nic Ci nie umknie. 😀

Bądź zdrów.

8 komentarzy do “Profilaktyka uzależnień.”

 1. Profilaktyka bardzo ważna więc temat świetny. Braki społeczne ogromnie duże, tak z własnych obserwacji, więc takie opracowania i teksty powinny być wszędzie, choć mam świadomość, że nie każdy będzie zainteresowany. Ale jestem przekonana, że są nabywcy takich tematów, nawet jeśli o tym milczą.
  Wiedza, świadomość, zdrowe życie i relacje społeczne- fundamenty fundamentów. A na mocnym fundamencie można dom budować. Ciesze się bardzo Robert, że pokazujesz jak. Pozdrawiam słonecznie🌞🐝

  1. Robert Banasiewicz

   Tak. Na Ciebie zawsze można liczyć. Dziękuje Kachna. #jestesosom
   Bądź zdrowa i żyj pięknie.

  2. Mając swoje własne obserwacje, doświadczenia i wiedzę ogromnie ogromnie doceniam to co robisz Robert. Potrzeba jest kolosalna wręcz. Twoja praca może zrobić wielką różnicę, a wiedza przekazywana m in na blogu jest światełkiem w tunelu, w mrokach, w chaszczach. Tu o ludzkie życia idzie, więc waga niebagatelna. Kłaniam się nisko, dziękuję serdecznie.

   1. Robert Banasiewicz

    Kasiu, jesteś niestrudzona. Podziwiam Twoją aktywność życiową i szacunek dla ludzi i Świata. Czasem ciut zazdroszczę Ci wrażliwości 🙂 I lepiej nigdy tego nie zmieniaj. 🙂
    Bądź zdrowa i #badzosom, #jestemosom

  3. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Ładne hasło, które generalnie w obszarze naszej zdrowotności leży na łopatkach. Zarówno jeśli chodzi o sferę fizyczną jak i psychiczną. Piękną sprawą byłoby, to, o czym często wspominasz- wprowadzenie do systemu edukacyjnego godzin poświęconych emocjom, uczuciom. Nie potrafimy ich nazywać. Ani dorośli, ani młodzież, ani dzieci 🙁 To właśnie jest przyczyną wielu problemów rodzinnych oraz społecznych.
   Dzięki za ten wpis.
   Pozdrawiam Cię Robson.

   1. Robert Banasiewicz

    Dzień dobry Ewo. Tak. 7 uczuć = 7 godzin. To byłoby super. Może ktoś usłyszy w końcu? Dziękuję za twój głos. 💐🐝
    #jestemosom

  4. Zgadzam się że wszystkim. Byłoby super, żeby taka profilaktyka zaistniała w szkołach i dla rodziców też taka świadomość byłaby ważna bardzo. Ale czy doczekamy takich czasów….
   Bardzo bym chciała.
   Może takie informacje chociaż do mediów społecznościowych wrzucać warto, niech choć jakaś część 'człowieków’ się przekona zawczasu… Chyba coś w tym temacie robią 'mlode głowy’ (?)

   1. Robert Banasiewicz

    Dziękuję. Tak to ważne, najlepsza komunikacja od lat-jedni drugim. Rozsyłajcie zatem, gdzie kto może. Pozdrawiam. Robert.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Zapisz się do newslettera

  Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

  dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.