Przejdź do treści

Depresja objawy. Jak pomóc osobie z depresją?

Objawy depresji

Depresja objawy

Depresja objawy. Jak pomóc osobie z depresją? pablo depresja tt fb2Jest wiele odmian depresji, a to oznacza, że jest wiele przyczyn.

Przyczyny te ze swej natury także mają różne uwarunkowania, z tego prostego powodu, że każdy z nas jest inny i każdy z nas wychowywał się w różnych środowiskach.

Ma to ogromne znaczenie w budowaniu naszej odporności na stres. Żyjemy w świecie, który pędzi z oszałamiającą prędkością, a my żyjemy pod ciągłą presją czasu i zadań do wykonania. Staramy się sprostać temu wszystkiemu bez względu na to, czy powinniśmy.

Jak napisałem we wstępie depresji jest wiele. 

Wiele także jest stopni nasilenia objawów:

Depresja endogenna-wrodzona

Depresja objawy. Jak pomóc osobie z depresją? pablo depresja tt fb 1Charakteryzuje się obniżeniem nastroju, zaburzeniem rytmu dobowego, spowolnieniem, wahaniem samopoczucia, bólem głowy, zmianami hormonalnymi (zaburzenia miesiączkowania). Pojawia się zmiana myślenia i brak nadziei na zmianę tego stanu. Brakuje umiejętności wykonywania prostych zadań życiowych. Wśród depresji endogennych są także poronna i tak zwana depresja maskowana. Trudna w diagnozowaniu, „przykryta” często objawami somatycznymi, takimi jak: bezsenność, natręctwa, swędzenia i wysypki, tak zwany „zespół niespokojnych nóg”, czasem zatwardzenia lub biegunki. W tym stanie chętniej sięgamy po alkohol, leki, czy narkotyki.

Depresja o podłożu psychicznym

Depresja objawy. Jak pomóc osobie z depresją? pablo depresja pin 2Inną grupą depresji są te o podłożu psychicznym w reakcji na zmiany w środowisku. Wszystkie te depresje reaktywne w związku ze zmianą miejsca zamieszkania, wypadkiem, utratą pracy lub osoby bliskiej. Możliwość utraty wolności i zagrożenie inną karą. To wszystko powoduje odrętwienie, piętrzenie się długotrwałego stresu, napady płaczu, oskarżania otoczenia o swoje samopoczucie, chorzy są zniecierpliwieni, wchodzą w konflikty z bliskimi, są drażliwi. W tej grupie są depresje nerwicowe o podłożu lękowym, natręctwa, fobie.

Depresje objawowe

Depresja objawy. Jak pomóc osobie z depresją? pablo depresja 3Kolejna grupa depresji to depresje objawowe (depresja objawy) wynikające z powstałych innych chorób. Dotyczy to najróżniejszych somatycznych kryzysów organizmu cukrzycy, choroby nowotworowej, nadczynność i niedoczynność tarczycy, okresy przekwitania, okołoporodowe, nawet w przebiegu grypy. Ważne miejsce w tym obszarze zajmują depresje związane z nadużywaniem alkoholu, leków neuroleptycznych, benzodiazepin, narkotyków i występujące zespoły odstawienne w procesach odtruwania organizmu i późniejszej psychoterapii. Choroby centralnego układu nerwowego takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona, Wilsona, miażdżyca i stany pourazowe powodują także powstawanie zaburzeń depresyjnych.

Dużo tego

Depresja objawy. Jak pomóc osobie z depresją? pablo depresja pin bipolar 4Jak widzisz, drogi czytelniku, jest to ogromna ilość swoistych i nieswoistych objawów zaburzeń nastroju zwanych depresją. Często w mojej pracy obserwuję bezradność bliskich osoby z zaburzeniami depresyjnymi, przypominającą tę występującą w rodzinach alkoholowych czy narkotykowych. Lęk i niepewność powodujące zaburzenia relacji. Na hasło: „depresja objawy” pojawia się w nas lęk. Boimy się „źle zachować”, żeby nie pogorszyć stanu chorego. Bierzemy odpowiedzialność za to, co się z nim dzieje, obwiniając siebie lub innych. Innym sposobem „działania” jest złość i polecenia „weź się w garść”, „gdyś chciał…”, to także nie działa.

Telefon do Domu REHAB 513683660, 89 751 13 75, e-mail info@rehab-terapia.pl

Co zatem robić?

Depresja objawy. Jak pomóc osobie z depresją? pablo depresja insta 5Najważniejszy jest wczesny kontakt ze specjalistą i prawidłowa diagnoza, poprzedzona wnikliwym wywiadem zebranym od chorego, ale co równie ważne, od jego rodziny, czy innych bliskich osób. Często należy wprowadzić farmakoterapię połączoną z dłuższą obserwacją w oddziale szpitalnym lub ośrodku terapeutycznym po to by można było w porę zareagować zmianą leków w przypadku niekorzystnych objawów. Leki plus psychoterapia i późniejsza opieka postrehabilitacyjna pozwolą osiągnąć długotrwałą poprawę stanu zdrowia. Jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba z objawami zaburzeń depresyjnych lub jej stan, z jakiegoś powodu Cię niepokoi, skontaktuj się ze specjalistą. Wpisz hasło: depresja objawy.

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.