Przejdź do treści

Samobójstwa – jak im zapobiegać?

Samobojstwo - nie należy lekceważyć objawów

Samobójstwa są zjawiskiem tak samo obecnym w naszych życiach jak narkomania czy alkoholizm. Jedna śmierć samobójcza przypada na 19-20 zamachów na swoje życie. Wielokrotnie nieudane próby są podejmowane ponownie. Jak im zapobiegać? Przeczytaj nasz artykuł.

Samobójstwa to efekt zaburzeń emocjonalnych
Samotność, niepewność, odrzucenie, brak akceptacji w grupie, cyberprzemoc, sprzyjają powstawaniu wielu zaburzeń emocjonalnych. Samobójstwa także do nich należą.

Jak rozpoznać zachowania samobójcze

Podjęcie próby samobójczej poprzedzają zazwyczaj myśli o śmierci (rozważania na temat bezsensu życia, marzenia o zachorowaniu na jakąś nieuleczalną chorobę, śmiertelnym wypadku itp.) oraz planowanie miejsca i czasu samobójstwa, rozważanie odpowiedniego sposobu i narzędzi, fantazjowanie na temat pogrzebu, reakcji otoczenia itp.

Samobójstwa nie są więc na ogół efektem impulsu, a zatem na każdym etapie – od pośrednich myśli samobójczych do odebrania sobie życia – można pomóc człowiekowi zmienić decyzję i spróbować przywrócić mu chęć życia.

Próba samobójcza jest wyrazem bezradności wobec problemów życiowych, wołaniem o pomoc (często nieświadomym). Ma wstrząsnąć otoczeniem, spowodować zmianę czyjegoś zachowania, przynieść jakieś korzyści. Zwłaszcza osoby bardzo młode, dla których śmierć jest pojęciem dość abstrakcyjnym, są bardzo przywiązane do poglądu, że samobójstwo jest dobrym sposobem na poprawę jakości życia. Nie oznacza to jednak, że możemy te postawy lekceważyć. Wręcz przeciwnie, trzeba do nich podchodzić z uwagą i szacunkiem, bowiem takie przekonania zwiększają desperację dzieci i nastolatków w dążeniu do samobójstwa.

Czasem desperacja i rzeczywista chęć odebrania sobie życia jest duża ale wybrany sposób jest mało skuteczny lub pomoc zjawia się wystarczająco wcześnie. Według statystyk, jedna śmierć samobójcza przypada na 19-20 prób. Wiele osób ponawia próby samobójcze a ok. 25 proc. robi to w ciągu roku od poprzedniego zamachu na swoje życie. Każda kolejna próba zwiększa ryzyko dokonania samobójstwa w przyszłości. Ryzyko to znacznie wzrasta w przypadku współistnienia kilku zaburzeń, np. u osoby chorującej na depresję i uzależnionej od alkoholu lub narkotyków.

Próba samobójcza – czynniki ryzyka

Podejmowaniu prób samobójczych przez młodych ludzi sprzyjają:

 • zaburzenia psychiczne,
 • czynniki socjoekonomiczne: żałoba, osierocenie,
 • brak poczucia bezpieczeństwa w rodzinie,
 • frustracje związane ze szkołą,
 • konflikt z rodzicami,
 • problemy finansowe i prawne,
 • izolacja społeczna,
 • osamotnienie,
 • bycie ofiarą przemocy,
 • zawód miłosny,
 • niemożność sprostania wymaganiom rodziców,
 • niechciana ciąża,
 • a także samobójstwo rodzica, przyjaciela lub innej bliskiej osoby.

Samobojstwo - nie należy lekceważyć objawów
Nie pozostawaj nigdy obojętnym wobec niepokojących zachowań. Samotność i izolacja to najgorsi „towarzysze” młodości.

Niepokojącym sygnałem może być również nagła, nieuzasadniona poprawa stanu psychicznego osoby, która do tej pory prezentowała nasilony smutek, lęk itp. Czuje się ona lepiej, ponieważ podjęła już decyzję, która w jej mniemaniu rozwiąże dotychczasowe problemy. Podjęcie decyzji kończy okres niepewności i strachu.

Samobójstwo to często ucieczka od problemów i rzeczywistości
Nie przechodź obojętnie wobec cierpienia drugiego człowieka. Być może właśnie Twoja uważność komuś pomoże?

Podsumowanie – leczenie po próbie samobójczej

Be względu na stopień zagrożenia oraz jego subiektywną ocenę, warto zawsze mieć przy sobie adresy lub numery telefonów instytucji bądź osób mogących pomóc w razie niebezpieczeństwa.

Jednym z największych „grzechów”, w tym wypadku jest grzech zaniechania. Nie powinno się bagatelizować żadnego z powyższych objawów lub sygnałów ostrzegawczych, tym bardziej jeśli masz wątpliwości czy ktoś z Twoich znajomych ma myśli lub skłonności samobójcze. Być może Ciebie samego niepokoją Twoje dziwne myśli i zachowania?

Są w sieci miejsca gdzie możesz uzyskać pomoc, np witryna samobojstwo.pl.

 

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.