Przejdź do treści

Definicje uzależnienia od komputera

Uzależnienie od komputera - nieprzespane noce i zagrożone relacje międzyludzkie.

Uzależnienie od komputera to dość swobodne określenie wielu różnorodnych obszarów na których odbywa się proces degradacji jakości życia osób uzależnionych.

Uzależnienie od komputera - nieprzespane noce i zagrożone relacje międzyludzkie.
Zespół zależności Internetowej, uzależnienie od komputera, nieprzespane noce i zagrożone relacje międzyludzkie. 

Cyber uzależnienia

Kimberly Young, uważana za autorytet w dziedzinie badań nad cyber uzależnieniem, wyróżnia kilka podstawowych jego odmian:

  • erotomania internetowa (cyberseksual addiction)
  • socjomania internetowa (cyber-relationship addiction)
  • uzależnienie od sieci (net compulsions), w tym miejscu należy wymienić gry czasu rzeczywistego (Tibia, League of Legends, Second Life, a także komunikatory internetowe, itp)
  • przeciążenie informacyjne (information overload)
  • uzależnienie od komputera (computer addiction), także smartfony

Zespoł uzależnienia internetowego

Wyżej wymieniona Kimberly Young, proponuje wykonanie testu określającego prawdopodobieństwo powstania zespołu uzależnienia internetowego.  Test ten znajduje się pod tym linkiem. Zachęcamy wszystkich do uczciwego wykonania tego testu.

Najczęściej występujące odmiany to uzależnienie od sieci i komputera. W czasie surfowania po sieci jej użytkownicy bardzo często są narażeni na kontakt z twardą pornografią, co powoduje zbyt wczesne rozbudzenie seksualne wśród dzieci i młodzieży. Skutkuje to spustoszeniem w obszarach wartości, moralności, etyki, związków, relacji.

Ogromnie ważne wydaje się być rozsynchronizowanie komunikacji, to znaczy zatracanie umiejętności porozumiewania się poza światem wirtualnym. Najczęściej objawia się to brakiem umiejętności prowadzenia zwykłych rozmów. Innymi skutkami są także wycofanie z relacji rówieśniczych oraz utrata kontaktu z rzeczywistością.

Źródła wiedzy

Opisując powyższe zaburzenia korzystam z różnorodnych źródeł teoretycznych i opracowań wielu praktyków, posiadających o wiele większe niż ja doświadczenie w obszarze rozpoznawania i prawidłowego diagnozowania zespołu zależności internetowej, czy w ogóle informatycznej. Chętnie korzystam z portalu psychologia.net.pl natomiast w tym artykule posiłkuję się opracowaniem Pana Jarosława Gajdy, zamieszczonym na w/w portalu.

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.