Przejdź do treści

Moje dziecko jest uzależnione od komputera. Co robić?

  • Porady
Moje dziecko jest uzależnione od komputera

Dziecko uzależnione od komputera. Jak pomóc?

Uzależnienie od komputera to problem, który dotyczy nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Wirtualny świat oferowany przez nowoczesne technologie jest bardzo kuszącą propozycją w obliczu ogromnego tempa życia i nawarstwiających się problemów. Dowiedz się, jak to się dzieje i co zrobić, kiedy uświadamiasz sobie, że moje dziecko jest uzależnione od komputera.

XXI wiek w dobie komputerów

W XXI wieku nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez korzystania z komputera, tabletu czy telefonu. Jeszcze 20 lat temu referaty do szkoły pisane były ręcznie.

Dzisiaj większość uczniów swoje prace wykonuje na komputerze i uzupełnia je o ciekawe grafiki. Skomputeryzowany system powoduje, że bez względu na wykonywaną pracę, musimy znać podstawy obsługi PC. Internet z kolei otwiera nowe możliwości zarządzania czasem, z których chętnie korzystamy na co dzień.

Wszystko to powoduje, że dzieci bardzo często widzą nas przy komputerze czy z telefonem w ręku. Budzi to ich ciekawość i zachęca do samodzielnej obsługi tych urządzeń, która niekontrolowana może mieć negatywne skutki.

Bezpieczne korzystanie z sieci przez dzieci

Bezpieczne korzystanie z sieci przez dzieciKorzystanie z komputera ma wiele pozytywnych aspektów, których nie sposób pominąć. Dla młodszych dzieci są to ciekawy gry, programy do nauki języków czy filmy dokumentalne.

Technika cały czas się rozwija, oferując nowe możliwości. Komputer staje się kompatybilny nawet ze zwykłymi klockami.

Już teraz możemy kupić zestaw do budowania, który wyposażony jest w komunikację bluetooth. Instalując odpowiednią aplikację na komputerze lub tablecie, dziecko tworzy proste modele z klocków, a specjalny robot buduje je w rzeczywistości.

Technologia ta wprowadza zupełnie nowy wymiar zabawy, który warto poznawać. Zachęca to dziecko do otwierania umysłu na świat i postrzeganie go w zupełnie nowy sposób.

Niebezpieczne treści w internecie a ochrona dziecka

Korzystanie z komputera niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Niektórym możemy zapobiec nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Wiele firm oferujących programy antywirusowe dodaje w nich funkcje blokujące odwiedzanie stron uznanych przez system za niebezpieczne.

Możemy również dodać konkretne adresy witryn, przed którymi chcemy zabezpieczyć dziecko.

Niektóre programy oferują także szczegółowe monitorowanie sieci. W ten sposób, po powrocie do domu, możemy sprawdzić, czy nasze dziecko korzystało z internetu w sposób bezpieczny.

W ostatnim czasie popularne stało się zakładanie przez rodziców fikcyjnych kont na popularnych serwisach społecznościowych. W ten sposób opiekunowie obserwują jakie treści dzieci zamieszczają w internecie.

Tego typu działania nie są jednak bezpieczne i nie powinno się z nich korzystać bez konsultacji ze specjalistą.

Cienka granica między codziennym korzystaniem a uzależnieniem od komputera

Korzystanie z komputera spełnia również inną funkcją, która niestety ma negatywne skutki. Krótko mówiąc, zajmuje dziecko. Bardzo szybkie tempo życia, stres w pracy, natłok obowiązków, konflikty w małżeństwie powodują, że brakuje nam cierpliwości i czasu dla dziecka.

Komputer skutecznie zajmuje naszą pociechę. Należy sobie uświadomić, że istnieje bardzo cienka granica między bezpiecznym korzystaniem z komputera a uzależnieniem.

Nawet jeżeli dziecko samo interesuje się nowoczesną technologią i nie wynika to z naszego zaniedbania, należy pozostać rodzicem i nie stracić czujności. Kontrola tego, ile nasza pociecha spędza przy komputerze to najlepszy sposób na ochronę przed uzależnieniem.

Pierwsze oznaki uzależnienia od gier komputerowych

Kiedy możemy zadać sobie pytanie, czy moje dziecko jest uzależnione od komputera? Wtedy, gdy stwierdzimy, że jest „nieobecne” w domu.

Uzależnienie od gier komputerowych Twojego dzieckaDługie godziny spędzane przed ekranem monitora powodują, iż dziecko przestaje aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny. Kolejnym objawem jest niechęć do wykonywania jakichkolwiek innych czynności.

W początkowym etapie może to zacząć się bardzo niewinnie np. od porzucenia wcześniejszych pasji. Każdy wie, że zainteresowania dziecka zmieniają się bardzo dynamicznie, dlatego jest to jeden z objawów często w ogólnie niezauważany przez rodziców. Następnie pojawiają się drobne kłamstwa.

Dziecko twierdzi, że wyrzuciło śmieci, wyprowadziło psa czy posprzątało pokój, a w rzeczywistości żadne z tych czynności nie zostały wykonane.

Pozornie bezpieczne serwisy społecznościowe

Korzystanie przez młodzież z serwisów społecznościowych jest powszechnie stosowaną formą komunikacji. Problem pojawia się, kiedy dzieci zaczynają przyjmować do grupy znajomych osoby, których nie znają.

Młodzi ludzie są bardzo ufni i często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą internet. Myślą także, że ten problem ich nie dotyczy, nie wiedząc, że ofiarą może stać się każdy.

Młodzież w okresie dojrzewania jest szczególnie narażona na uzależnienia od komputera, ponieważ często czują się nierozumiani przez rodziców i wsparcia szukają na różnych forach internetowych.

Gry komputerowe sposobem na stres

Kiedy możemy stwierdzić, że moje dziecko jest uzależnione od komputera? Wtedy gdy jego życie kręci się tylko i wyłącznie wokół gier komputerowych. Dlatego najczęstszym powodem uzależnienia od komputera są gry, ale nie takie, o jakich Ty, jako rodzic pewnie myślisz, tu chodzi o gry online, które zrzeszają wokół siebie pewną społeczność. Tworzoną one bowiem wirtualny świat, w którym dzieci szukają rozwiązań problemów z rzeczywistości.

Gry sposobem na stres

Bardzo łatwo wtedy o zatracenie poczucia co jest realne a co wirtualne.

Popularne gry MMORPG lub MOBA mogą nie tylko powodować zachowania agresywne, ale również być sposobem na odreagowanie stresu.

Nie oznacza to oczywiście, że takie spędzanie czasu jest złe.

Warto jednak zadbać o świadomość dziecka w sieci, aby czas, jaki spędza przy komputerze, miał pozytywne, a nie destruktywne oddziaływanie.

Groźne serwisy społecznościowe

Tematem często pomijanym są groźne serwisu społecznościowe. Nie mamy tu na myśli jedynie portali randkowych, ale także witryny zrzeszające młodzież, które mają poważne zaburzenia. Polski film „Sala samobójców” bardzo dosadnie przedstawia skutki uzależnienia od komputera. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to realne zagrożenie, które może dotyczyć również naszego dziecka.

Niestety tego typu witryn w internecie jest bardzo dużo. Jedną z nich jest strona z poradami dla anorektyczek. Przykłady można wymieniać w nieskończoność. Najważniejsze jest jednak, aby jako rodzic mieć świadomość, że te zagrożenia są realne i mogą dotyczyć także naszego dziecka.

Kiedy sięgamy po profesjonalną pomoc dla dziecka uzależnionego od komputera

Jeżeli choćby przypuszczamy, że nasze dziecko jest uzależnione od komputera, to warto skorzystać z pomocy specjalisty. W pierwszej kolejności można samemu spotkać się z terapeutą i porozmawiać o swoich obawach.

Warto także uświadomić sobie, że walka z uzależnieniem to nie tylko ciężka praca dziecka, ale całej rodziny.

Terapeuta pracuje z osobą uzależnioną oraz z jego najbliższymi. Dlatego kontakt z punktami zajmującymi się pomocą jest taki trudny.

Czy jest jednak coś. czego nie zrobilibyśmy dla swojego dziecka?

Jeżeli cokolwiek niepokoi nas w zachowaniu pociechy, nie należy zwlekać. Im szybciej zareagujemy, tym łatwiej pomóc i zmniejszyć negatywne skutki. Kontakt ze specjalistą nie musi nastąpić dopiero, kiedy stwierdzisz, że moje dziecko jest uzależnione od komputera – zareagować można już wtedy, gdy zaobserwujesz pierwsze jego objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.