Przejdź do treści

Objawy alkoholizmu

  • Porady
Alkoholizm - objawy i leczenie

Diagnoza oraz objawy alkoholizmu to trudne zagadnienia. Bardzo często spotykamy się problemem diagnostycznym, który definiowany jest przez serię pytań: „Czy ja jestem uzależniony?”, „Kim jest alkoholik?”, „Jak pije alkoholik?”, „Czy ja piję normalnie?”. Są to bardzo trudne pytania, niemniej jednak postaramy się Ci pomóc potwierdzić albo rozwiać wątpliwości.

Alkoholizm - objawy i leczenieMiędzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Zaburzeń Psychicznych (ICD – 10) oznaczeniem F10 opisuje zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia zachowania związane z używaniem alkoholu. Potocznie nazywamy to alkoholizmem lub chorobą alkoholową. Wiele osób zaniepokojonych sygnałami o nadmiernym piciu, poszukuje takich wskazówek najczęściej jednak po to, by zaprzeczyć że ma problem. Samodzielne określenie tego zaburzenia jest trudne i zawsze pozostawia margines wątpliwości co do wiarygodności uzyskanego wyniku.

Istnieje możliwość samodzielnego zdiagnozowania się. Jest to jednak diagnoza amatorska. Najprostszym kryterium diagnostycznym dotyczącym uzależnienia od alkoholu jest stwierdzenie: „Ktoś kto pije normalnie nie zadaje pytania: czy piję normalnie?”.

Drugim kryterium, które każdy może sam sobie określić jest analiza własnych zachowań. Uzależnieniem nie jest używanie określonego napoju, proszku, czy innej substancji przez określony czas bądź w określonych ilościach. Problem pojawia się wtedy, gdy nie potrafimy przewidzieć jak się zachowamy po kilku kieliszkach, piwach czy po użyciu innej substancji. Czy potrafię dotrzymać własnych obietnic złożonych moim bliskim: „że tylko dwa kieliszki”, „że tylko dwa piwa”, „że tylko dziś”, „że tylko w sobotę”, „że tylko raz w miesiącu”?

Oczywiście istnieją także specjalistyczne klasyfikacje określające uzależnienie od alkoholu. Oprócz wcześniej wspomnianej klasyfikacji ICD-10  (International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems), problem alkoholizmu możemy definiować również za pomocą klasyfikacji DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, która została wydana 18 maja 2013 roku. Określa ona  nadużywanie jako przyjmowanie substancji w takich dawkach, że powoduje to problemy w życiu społecznym lub osobistym. Z kolei definicja „zależności” jest podobna do tego, co wielu rozumie jako „uzależnienie” – spędzanie dużej ilości czasu na poszukiwaniu danej substancji, zwiększoną tolerancję na jej działanie, niemożność uwolnienia się od niej, objawy wycofania oraz fizyczne i psychologiczne szkody wyrządzane przez tę substancję. Natomiast Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Uzależnień (American Society of Addiction Medicine), definiuje uzależnienie jako przemożną chęć poszukiwania i używania substancji, niezależnie od oczywistych negatywnych następstw takich działań.

Test „Baltimorski”

Poniżej publikujemy niediagnostyczny aczkolwiek bardzo popularny test sprawdzający jak głęboki jest problem alkoholowy. Powstał w amerykańskim szpitalu John Hopkins’ University (Baltimore, Maryland).

Czy pijesz w pracy?
Czy Twoje picie wpływa niekorzystnie na życie domowe?
Czy pijesz dlatego, że jesteś nieśmiały wobec innych?
Czy picie wpłynęło na pogorszenie Twojej opinii w oczach otoczenia?
Czy miałeś kiedykolwiek wyrzuty sumienia z powodu picia?
Czy miałeś kiedykolwiek kłopoty finansowe na skutek picia?
Czy Twoje picie jest powodem zmartwień rodziny?
Czy pijąc stałeś się mniej ambitny?
Czy odczuwasz potrzebę picia codziennie o tej samej porze?
Czy jest Ci obojętne z kim pijesz?
Czy po piciu jednego dnia odczuwasz potrzebę wypicia nazajutrz? Czy zauważyłeś, że na skutek picia zmniejszyła się Twoja sprawność fizyczna bądź umysłowa?
Czy picie wpływa negatywnie na Twoją pracę zawodową, bądź inne działania poza pracą?
Czy z powodu picia masz problemy ze snem?
Czy pijąc chcesz uciec od kłopotów?
Czy zdarza się, że pijesz samotnie?
Czy pijąc tracisz pamięć i nie wiesz, gdzie byłeś i co robiłeś?
Czy pijesz, aby wzmocnić pewność siebie?
Czy w związku z piciem byłeś kiedykolwiek w szpitalu, w Izbie Wytrzeźwień, ambulatorium itp.?

Warunkiem niezbędnym do prawidłowego odczytania wyników tego testu jest to, że jesteśmy uczciwi sami ze sobą.

Wyniki testu należy interpretować następująco:

  • Jedna twierdząca odpowiedź to ostrzeżenie.
  • Dwie twierdzące odpowiedzi to wysokie prawdopodobieństwo uzależnienia.
  • Trzy twierdzące odpowiedzi sygnalizują uzależnienie. To jest problem!

W momencie gdy już potwierdzimy własne obawy, zaczynamy się zastanawiać “co zrobić dalej?”.

Alkoholizm - fazy uzależnienia oraz terapii

źródło: http://www.emaus.lubartow.com.pl

Fazy uzależnienia od alkoholu

W kontekście pytania „co zrobić dalej?” warto poświęcić chwilę i zapoznać się ze schematem obrazującym poszczególne fazy uzależnienia od alkoholu. Schemat ten bardzo dokładnie definiuje symptomy każdego ze stanów tej choroby.  Ponadto prezentuje on również kolejne fazy walki i wychodzenia z nałogu.

Wszystkie wspomniane metody i testy pozwolą Państwu postawić wstępną diagnozę, czy Państwu bądź członkowi Państwa rodziny zagraża problem alkoholizmu. Prosimy jednak pamiętać iż jest to diagnoza amatorska, nie dająca stuprocentowych gwarancji jej pewności.

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.