Przejdź do treści

Dopalacze – narkotyki XXI wieku

Susz do palenia - forma zażywania dopalaczy

Dopalacze to narkotyki XXI wieku. Te substancje chemiczne – wbrew powszechnej opinii – powodują bardzo silną zależność psychiczną a także doprowadzają do zmian organicznych w mózgu i innych narządach, często nieodwracalnych. Czym tak naprawdę są dopalacze i jakie wywołują skutki? Dowiesz się czytając ten artykuł.

„Dopalacze – potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych.

Podobne substancje w krajach anglosaskich są znane pod nazwą designer drugs, zaś w krajach niemieckojęzycznych pod nazwą Designerdroge. Występowanie tzw. dopalaczy ma charakter ogólnoświatowy. Istnieją od co najmniej połowy lat 80. XX w., w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i w większości krajów Unii Europejskiej.”

Zródło: wikipedia.org

Dopalacze - zagrożenie i narkotyk XXI wieku

Dopalacze – skąd wziął się ich fenomen?

Myślę, że powodów jest co najmniej kilka.

Po pierwsze – dopalacze są dość tanie i większość młodych użytkowników może sobie na nie pozwolić, nie doprowadzając przedwcześnie do ruiny budżetu własnego a przede wszystkim budżetu rodziców. Bo przecież to oni najczęściej dość intensywnie uczestniczą w wydatkach na odmienne stany świadomości swoich pociech. Także oni mają za zadanie „nie kapnąć” się zbyt szybko. A jednak bardzo intensywny ruch na ich kontach będzie na pewno podejrzany. No i wypełniają zadania w stopniu doskonałym, gdyż jako ostatni dowiadują się o problemach, jakie sprawiają sobie ich dzieci.

Po drugie – dopalacze są legalnymi substancjami, dostępnymi w zwykłych sklepach, nie zaś na melinach narkomańskich czy w innych podejrzanych miejscach. [aktualizacja] Dopalacze – handel nimi, ich zażywanie oraz posiadanie – zostało zdelegalizowane na terenie RP, choć i tak nie zmieniło to w sposób radykalny ich dostępności.

Po trzecie – i w mojej opinii najważniejsze, na dopalaczach nie ciąży zmora negatywnej opinii – narkomanii, gdyż nie nazywają się narkotykami.

Umysł nastolatka

Ogromny przemysł narkotykowy to zorganizowana przedsiębiorczość, struktury, powiązania i oczywiście potężne pieniądze. Jednak w związku z tym wszystkie nielegalne narkotyki są dość drogie i informują swoją nazwą, że są ogromnie niebezpieczne bo uzależniają. Dzięki temu ogromna część młodych ludzi – chcących poeksperymentować z substancjami psychoaktywnymi – trzymała się z daleka od nich. Podobnie rzecz się ma z dostępnymi w naszych aptekach lekami bez recepty, zawierającymi w swoim składzie narkotyki ale im poświęcę następny artykuł.

Wracając do fenomenu dopalaczy należy zastanowić się „Jak działa umysł człowieka nastoletniego?” bo to jednak największa grupa odbiorców tych narkotyków. Z jednej strony występuje dość bezpieczne poczucie bezkarności bo przecież prawo polskie nie zabrania tego by powstawały kolejne, oficjalne sklepy, w których odbywa się sprzedaż dopalaczy. Co prawda sklepy te nazywają się trochę inaczej niż sugerowałby to ich asortyment (np. „Smaki i zapachy” lub coś podobnego). Jednak nikt nie przegania spod nich, policja nie aresztuje a skłócone gangi nie napadają się wzajemnie. Wspomniany wyżej umysł młodego człowieka czuje się bezpiecznie. Jednak gdy wejdzie do środka otacza go klimat tajemniczości, jakby posiadł pewną tajemną wiedzę dostępną jedynie dla niewielkiej liczby osób. Tworzą go światło, szepty, język, którym posługują się sprzedawcy oraz klienci, przekazywana symbolika opakowań tych substancji. No i to najważniejsze: „są to produkty kolekcjonerskie, czyszczące, nie do spożycia przez ludzi” z przymrużonym okiem sprzedawcy podającego kolejny pakiet narkotyku.

Mnogosc dopalaczy w sprzedaży jest ogromna

Susz do palenia - forma zażywania dopalaczy

Marketing

Handlarze narkotyków mogą pomarzyć o tak nieprawdopodobnie skutecznej kampanii reklamowej swoich produktów. Dopalacze wpisują się w ogólne potrzeby młodych umysłów, pragnących nieśmiertelności podobnej do tej, płynącej z wirtualnego świata gier komputerowych. Nie przypadkiem umieściłem w tym miejscu to porównanie gdyż to właśnie połączenie pewności nieprzerwanego życia i doświadczenie ryzyka jego utraty powoduje to, że gry komputerowe (także sieciowe, czasu rzeczywistego) są tak bardzo atrakcyjne dla młodzieży. Można by powiedzieć w tym miejscu: „Mocarz, Wiedźmin dwa bratanki”. To będzie tytuł jednego z kolejnych artykułów. Zresztą dopalacz mocarz, sam w sobie jest tematem na oddzielny artykuł. Podsumowując – dopalacze to narkotyki. Narkotyki XXI wieku.

 

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.