Przejdź do treści

Cukier uzależnia. Pięć objawów zaburzenia odżywiania.

cukier uzależnia uwaga

Cukier krzepi, cukier uzależnia

Cukier uzależnia podobno mocniej niż heroina.

cukier uzależnia bardziej niż heroina

Każdy przecież zna uczucie błogości, po zjedzeniu czegoś słodkiego podnosi się w organizmie poziom hormonu szczęścia, czyli serotoniny. Ale czy można uzależnić się od jedzenia – tak, w ogóle? Można.  Mechanizm nałogu jest taki sam, jak w przypadku alkoholizmu czy narkomanii. Musi przecież istnieć głębsza przyczyna tego, że ludzie tyją. Przecież żadna z otyłych osób nie zaczęła jeść dużo i przesadnie, po to by źle się czuć – tylko dobrze, prawda?

Oto pięć najbardziej typowych objawów tego uzależnienia

Są ze sobą niemal nierozłączne i powtarzają się, tak jak w błędnym kole.

  1. Podstawowym i najważniejszym objawem jest jedzenie w celu „zajedzenia” trudnych emocji: lęku, nudy, złości, samotności.
  2. Wówczas – po to by się nagrodzić lub uspokoić – dostarczamy organizmowi potężnej ilości kalorii. Często są to po prostu słodycze. Ale nie muszą.
  3. Chodzi o to, by doprowadzić swój organizm aż do uczucia „rozepchania”. Wtedy kłopotliwe emocje schodzą na dalszy plan. Główną emocją – po tym jak się najemy – jest bowiem uczucie przejedzenia, czasem aż do uczucia mdłości. Jest to  zatem często jedzenie pomimo braku głodu.
  4. Czwarta cecha uzależnienia od jedzenia  to – logicznie wynikająca ze wcześniejszych trzech – jedzenie większej ilości, niż się zamierzało. 
  5. Ostatnim elementem tej układanki są oczywiście powtarzające się – złożone samemu sobie – obietnice, że to „już ostatni raz; od jutra przechodzę na dietę”. Wytrwanie w tym postanowieniu niestety jest tak trudne, że już za parę dni błędne uzależnienia koło kręci się od początku.

Emocjonalne jedzenie to problem większości osób otyłych – dotyczy 60-90 proc.

cukier uzależnia dom rehab

Jeszcze w 1960 roku w Stanach Zjednoczonych powstała wspólnota samopomocowa dla osób, które kompulsywnie objadają się. Z czasem, podobne wspólnoty zaczęły powstawać na całym świecie. Dziś w całej Polsce istnieje aż 40 mitingów organizowanych dla osób uzależnionych od jedzenia. Nazwali się Anonimowymi Jedzenioholikami i jak piszą sami o sobie:

Naszym celem jest powstrzymanie się od kompulsywnego jedzenia i kompulsywnych zachowań związanych z jedzeniem oraz niesienie posłania zdrowienia – poprzez program Dwunastu Kroków AJ – tym, którzy jeszcze cierpią.

Uzależnienie od jedzenia warto leczyć. Zarówno poprzez terapię jak i farmakoterapię, a czasem trzeba sięgnąć po rozwiązania chirurgiczne, zmniejszające żołądek. 

Ośrodek leczenia uzależnień Dom REHAB

cukier uzależnia kompulsywne objadanie

Cukier uzależnia to pewne. Sam wiem to doskonale. Bardzo trudno jest ograniczyć używanie cukru w diecie. Z solą sytuacja jest podobna. Jak większość ludzi mam zastrzeżenia do swojej wagi i wyglądu, stosuję różne sposoby ograniczania nadmiernego jedzenia. Jednak nic nie zastąpi ruchu na świeżym powietrzu. W Domu REHAB poszukujemy różnych rozwiązań. Zaczęliśmy zajęcia Jogii to przynosi dobre efekty. Zachęcam do zapoznania się z ofertą Domu REHAB.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.