Przejdź do treści

Ankieta, czyli o czym chciałbyś przeczytać na blogu dom-REHAB?

o czym chciałbyś przeczytać na blogu dom-REHAB

Pomyślałem o Ankiecie.

Z tego myślenia  urodziło mi się kilka  pytań ankietowych. Zdaję sobie sprawę, że nie o wszystkie aspekty samorozwoju, terapii, zmiany i innych rozwiązań zapytałem. I całe szczęście. Bo gdybym zapytał i otrzymał  odpowiedzi do  dziś jeszcze bym się trudził w ogarnięciu tematu. 

Poprosiłem uczestników o określenie swojego zainteresowania tematem w skali od 0 do 10. Dodatkowo zaprosiłem do rozwinięcia innych propozycji, które nie pojawiły się ankiecie. Takie pytanie otwarte. To było moje pierwsze zaskoczenie: „wielu uczestnikom ankiety chciało się coś napisać”. Niektórzy wymienili po kilka propozycji. Bardzo za to dziękuję.  

Zrobiłem ankietę

Ankieta obejmowała 9 propozycji. Oparłem je o ogólny przekrój zagadnień z który stykam się w mojej pracy z człowiekiem w dom-REHAB.

 1. Tematy ogólnospołeczne
 2. Tematy ogólnoterapeutyczne
 3. Tematy około terapeutyczne
 4. Rodzina w obliczu zagrożeń 

 5. Przemoc domowa

 6. Samookaleczenia

 7. Rodzaje uzależnień

 8. Jak powrócić do zdrowia? Post-rehabilitacja

 9. Pytanie otwarte – inne, jaki

Przeanalizowałem ankietę

Przy pomocy tego  narzędzia chciałem zidentyfikować preferowane tematy do opublikowania na blogu rehab-terapia.pl. Wzięło w niej udział 19 respondentów, którzy udzielili swoich odpowiedzi na szereg pytań dotyczących różnych tematów społecznych, terapeutycznych i związanych z rodziną. Maila z propozycją wzięcia udziału w zadaniu wysłałem do 63 zapisanych do newslettera, co daje nieco ponad 30% zaproszonych. Dużo? Mało?Sami oceńcie. 

Poniżej wyniki tej analizy

 1. Tematy ogólnospołeczne: Pytanie 1 dotyczące tematów ogólnospołecznych otrzymało 18 odpowiedzi, które zostały ocenione w skali. Średnia ocena wynosiła 7,0 na 10.
 2.  Tematy ogólnoterapeutyczne: Pytanie 2 dotyczące tematów ogólnoterapeutycznych otrzymało 18 odpowiedzi, które zostały ocenione w skali. Średnia ocena wynosiła 7,2 na 10.
 3.  Tematy około-terapeutyczne: Pytanie 3 dotyczące tematów około-terapeutycznych otrzymało 19 odpowiedzi, które zostały ocenione w skali. Średnia ocena wynosiła 7,0 na 10.
 4. Rodzina w obliczu zagrożeń: Pytanie 4 dotyczące rodziny w obliczu zagrożeń otrzymało 19 odpowiedzi, które zostały ocenione w skali. Średnia ocena wynosiła 8,8 na 10.
 5. Przemoc domowa: Pytanie 5 dotyczące przemocy domowej otrzymało 18 odpowiedzi, które zostały ocenione w skali. Średnia ocena wynosiła 5,8 na 10.
 6. Samookaleczanie: Pytanie 6 dotyczące samookaleczania otrzymało 18 odpowiedzi, które zostały ocenione w skali. Średnia ocena wynosiła 6,4 na 10.
 7. Rodzaje uzależnień: Pytanie 7 dotyczące rodzajów uzależnień otrzymało 18 odpowiedzi, które zostały ocenione w skali. Średnia ocena wynosiła 7,7 na 10.
 8. Jak powrócić do zdrowia? Post-rehabilitacja: Pytanie 8 dotyczące powrotu do zdrowia po rehabilitacji otrzymało 19 odpowiedzi, które zostały ocenione w skali. Średnia ocena wynosiła 9,1 na 10.

Dodatkowo, w ankiecie pojawiło się kilka odpowiedzi na pytanie otwarte: inne, jakie? Bardzo ciekawe odpowiedzi, swiadczące o dość wysokiej świadomości  społecznej uczestników ankiety.

 • Czy jesteśmy równi w społeczeństwach wielokulturowych, niezależnie od koloru skóry czy pochodzenia?  Wpływ środowiska na osobowość osoby uzależnionej?
 • DDA jak sobie radzić w życiu codziennym
 • Poczucie własnej wartości, jak tego dokonać
 • Rodzina patchworkowa
 • Wiara (ogólnie, niekoniecznie katolicka) a zdrowie psychiczne
 • Mindfulness i work-life balance
 • Unikanie perfekcjonizmu, stresu i nadmiernego rozmyślania
 • Czynności poprawiające (albo pogarszające) stan zdrowia psychicznego (sport, yoga vs. scrollowanie fejsa)
 • Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu, która nie widzi dla siebie sensu leczenia
 • „Po terapii” – cykl krótkich rozmów/wywiadów z osobami, które postanowiły zacząć stare życie na nowo
 • „Odklej łatkę” – o tym jak trudno pozbyć się wizerunku z uzależnienia
 • „Wspóluzależnienia” – wieczna kontrola

Wnioski

Wyniki ankiety sugerują, że czytelnicy bloga są zainteresowani tematami dotyczącymi rodziny w obliczu zagrożeń, powrotu do zdrowia po rehabilitacji, rodzajów uzależnień oraz tematów ogólnoterapeutycznych. Należy również rozważyć dodanie treści dotyczących innych tematów, takich jak samookaleczanie, przemoc domowa czy tematy społeczne.

Wnioski z ankiety pomogą w dostosowaniu treści bloga do preferencji czytelników. Dzięki nim już wiem, lub jestem bliższy wiedzy o czym chciałbyś przeczytać na blogu dom-REHAB, mój drogi czytelniku.

Dziękuję wszystkim respondentom za udział w ankiecie i cenne opinie. Dziękuję za Wasz czas i zaangażowanie. Za to, że nie jest Wam wszystko jedno.

Podsumowanie

Ankieta zrobiona wnioski wyciągnięte. Postanowiłem jej jeszcze nie kończyć. Być może jeszcze komuś przyjdzie coś do głowy? Poniżej jest taki przycisk który pomoże przenieść się na stronę pytań. 

O jednym z moich  zaskoczeń pisałem na  początku tego wpisu. Było ich więcej. A może  Ciebie zaskoczyło coś w wynikach tego zadania? Napisz to w komentarzu, w drugim „poniżej”.

Natomiast w   trzecim „poniżej” zapraszam do zapisania się do newslettera wszystkich, którzy  jeszcze tego nie zrobili.

Bądź zdrów. 

Robert  Banasiewicz

#ankieta #blog 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.