Przejdź do treści

Nastolatek w nowej szkole, czyli nowe środowisko

Nastolatek w nowej szkole, czyli nowe rówieśnicze środowisko

Powrót do szkoły

Nowy rok szkolny to wyzwanie dla każdego ucznia. Ten moment wiąże się często ze zmianą miejsca zamieszkania oraz środowiska rówieśniczego. Nastolatek zaczyna kolejny etap życia. To, jakie wydarzenia zapiszą się na karcie jego historii zależy od tego, jak ułożą się jego relacje z kolegami, pedagogami oraz rodzicami.

Nastolatek w nowej szkole

Wiele osób zmienia szkołę pod wpływem rozmaitych wydarzeń życiowych. Bywa, iż zmiana ta jest bardzo radykalna i wiąże się z przymusem przeprowadzki do nowego miasta, a nawet województwa. Nastolatek traci wszystkich kolegów i znajomych, z którymi dotychczas spędzał czas na popołudniowych rozmowach, wypadach na miasto czy spotkaniach i imprezach towarzyskich. To wielki dysonans, gdyż środowisko, które do tej pory było mu znane i przyjazne, nagle znika, a pojawia się w jego miejsce obce i nieufne nastolatkowi otoczenie, które bacznie mu się przygląda.

Nowy etap życia jest bardzo stresujący i może być powodem do przeżywania lęku oraz odczuwania napięcia emocjonalnego. Nie dziwi nikogo fakt, że nastolatek czuje się odrzucony, zagubiony i niepewny siebie. Należy pamiętać, że zmiana szkoły czy środowiska rówieśniczego jest może być traktowana jako wyrok. Gros rodziców w ogóle nie przygotowuje nastolatka na tego typu okoliczność i informuje go w ostatniej chwili, chcąc zaoszczędzić mu niepotrzebnego stresu.

Jak przygotować dziecko na zmianę szkoły, miejsca zamieszkania i środowiska rówieśniczego?

Kluczem do sukcesu jest przygotowanie dziecka na zmianę okoliczności, w których będzie musiało się odnaleźć. Jeśli rodzice zawczasu wiedzą, że czeka ich przeprowadzka, powinni  porozmawiać o tym z nastolatkiem i uprzedzić o czekających go zmianach. Miejsce nowego zamieszkania można bez przeszkód odwiedzać, jeszcze przed definitywną przeprowadzką. To pozwoli poznać i trochę przybliżyć nowe otoczenie, jak również oswoić się z wyzwaniem.

Wiadomym jest, że człowiek obawia się tego, czego nie potrafi sobie wyobrazić lub też czuje lęk przed nieznanym. Próba przybliżenia dziecku nowego otoczenia z pewnością oswoi go z myślą o czekającej go przeprowadzce. Ponadto, warto przeanalizować z dzieckiem wybór szkoły, jak również pozwolić mu na próby poznania nowych znajomych za pośrednictwem FB czy innych portali społecznościowych.

Udane wejście w środowisko szkolne i wybór odpowiedniej placówki edukacyjnej

Tak naprawdę nie ma skutecznych sposobów, aby całkowicie chronić swoje dziecko przed zagrożeniami współczesnego świata. Można je jednak choć trochę wyeliminować. Po pierwsze, przeprowadzka i zmiana otoczenia wiążą się z wyborem nowej placówki edukacyjnej.

Rodzice często popełniają ten sam kardynalny błąd, który polega na tym, że szkołę wybierają po omacku. W środowisku nauczycielskim panuje powiedzenie, że niektórzy rodzice więcej czasu poświęcają na wybór kosmetyków do pielęgnacji ciała, niż na zapoznanie się z statusem i opiniami na temat danej placówki. To przykra rzeczywistość, która nierzadko powoduje, że sami opiekunowie przyczyniają się do ułatwienia swojemu dziecku kontaktu z nieciekawym towarzystwem.

Nowa placówka edukacyjna nie jest jednostką, która istnieje w jakiejś izolacji. Informacje o niej można znaleźć w sieci internetowej, jak również na wielu forach czy blogach pisanych przez rodziców. Ponadto, w nowym miejscu zamieszkania jesteśmy otoczeni sąsiadami, którzy z pewnością wiedzą coś na temat wybranej przez nas szkoły. Warto jest zasięgnąć opinii i dokonać właściwego wyboru. Szkoła to placówka edukacyjna, w której nastolatki spędzają większość swojego czasu. Dlatego tak ważny jest poziom nauczania, kadra pedagogiczna, status szkoły, zaplecze sportowo-kulturalne czy liczebność klas.

Sprawdź, gdzie zlokalizowana jest szkoła

Warto także sprawdzić, w jakiej konkretnie dzielnicy jest dana szkoła i czy jest ona bezpieczna dla uczniów. Mamy tu na myśli szczególnie dealerów narkotykowych czy obecność podejrzanych osób, które systematycznie pojawiają się wokół szkoły. Dzielnica i opinia o niej ma niebagatelne znaczenie dla całej szkoły. Bywa, iż placówki edukacyjne w dzielnicach uznawanych za niebyt ciekawe, zazwyczaj gromadzą w swoich szeregach uczniów, którzy mają kontakty z środowiskiem przestępczym.

Szkoła o dobrej renomie posiada także liczne prelekcje traktujące o narkotykach i alkoholizmie wśród młodzieży, jak również jest pod stałym nadzorem i kuratelą kadry pedagogicznej, która interesuje się losem uczniów, nie tylko w czasie zajęć szkolnych, ale i na przerwach i wycieczkach. Taka placówka nie dopuszcza do samowolnego opuszczania szkoły w czasie przerwy, wędrówek w odległe zakamarki szkolnego parku czy boiska sportowego, jak również zapraszania do szkoły postronnych osób.  Chroniona placówka zakazuje posiadania ostrych narzędzi oraz niweluje możliwość występowania incydentów alkoholowych i wybryków na wycieczkach szkolnych.

Zgrana paczka rówieśników to osoby odpowiedzialne i pewne swojej wartości

Nastolatek powinien wynieść z domu przeświadczenie o swojej wartości i godności. Pozwoli mu to na szanowanie siebie i innych oraz nienaruszanie nietykalności cielesnej osób postronnych i tych, które tego sobie wyraźnie nie życzą. Ponadto, duże znaczenie ma rozmowa z dzieckiem na temat różnych używek. Warto jest zaznaczyć, że picie alkoholu czy zażywanie narkotyków lub palenie papierosów nie jest zachowaniem, które pozwoli nam wejść w strukturę danej grupy rówieśniczej. Bywa, że jest to forma zabawy czy znęcania się nad nowym kolegą czy koleżanką i testowanie jej lojalności oraz uległości. W sumie nie ma to za wiele wspólnego z przyjaźnią czy chęcią nawiązania koleżeństwa. Nastolatek obawia się odrzucenia, ale rodzic powinien uświadomić mu, że opinia innych osób o nas nie zawsze jest pozytywna i wiąże się z subiektywną oceną naszej osoby.

Każdy spotkał się z odrzuceniem i brakiem akceptacji, to normalne zachowanie w grupie osób, którym przyszło egzystować w jednym zespole. Ma to miejsce i w szkole i w środowisku pracowniczym i nie jest wbrew pozorom niczym nagannym, gdyż każdy człowiek ma prawo do akceptacji lub nieakceptowania innych osób. Usilne wkupywanie się w czyjeś łaski i zaskarbianie sobie sympatii nie ma sensu, ponieważ sprowadza rolę jednostki do niewolnika zmuszanego do wykonywania poleceń grupy.

Zagrożenia czyhające na młodocianych

Alkoholizm i narkomania u nastolatków bierze się z próby udowodnienia innym, że jest się osobą wartościową, odważną i silną. Jeśli ktoś ma takie przekonanie i mniemanie o sobie, to nigdy nie będzie podejmować tak ryzykownych dla swojego zdrowia działań. Często osoby zalęknione i niepewne siebie sięgają po używki, które czynią z nich kogoś bardziej odważnego oraz pomagają przełamać wrodzoną nieśmiałość czy nieporadność.

Rodzice powinni także poznać nowych kolegów i koleżanki dziecka i dokładnie wiedzieć, kim są te osoby. Warto przyjrzeć się nowym znajomym pociechy i ocenić ich sposób bycia oraz postępowania. Jeśli są to osoby lekkomyślne, nieodpowiedzialne i lekceważące polecenia dorosłych, to raczej będą one miały negatywny wpływ na dane dziecko.

Niezależnie od tego, gdzie zamieszkamy i jak często musimy się przeprowadzać, ważne jest, aby dziecko wyniosło z domu wartości, którymi będzie posługiwać się w nowym środowisku szkolnym. To zagwarantuje mu udany powrót do szkoły lub wejście w zupełnie nieznaną mu grupę rówieśników.  Ponadto, pewność siebie i przeświadczenie o swojej wartości ma wpływ na jego postawę i wybór kolegów. Pewny siebie nastolatek nie odczuwa rozdarcia pomiędzy chęcią bycia akceptowanym a działaniem, które jest niezgodne z jego przekonaniami. Należy pamiętać, iż to, czego dziecko nauczy się w czasie młodości, zaprocentuje w życiu dorosłym. Nie chodzi tylko o pozytywne aspekty, ale również o nałogi, pociąg do używek oraz negatywne zachowania – lekceważenie, pogardę, brak szacunku dla innych itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.