Przejdź do treści

Zakupoholizm. Nowe czasy-nowe uzależnienia.

Zakupoholizm

Zakupoholizm. Najbardziej „kobiece” uzależnienie? Dlatego traktowane jest z pobłażaniem?

nałogowe kupowanie zakupoholizmNa hasło zakupoholizm wpisane do wyszukiwarki w Internecie wyskoczą portale modowe, blogi stylistek oraz fora na których dyskutują o promocjach i wyprzedażach – nie informacje o tym, na czym polega ta choroba.

Tymczasem zakupoholizm to uzależnienie, które liczy już ponad 100 lat! Skłonność do kompulsywnych zakupów opisana została po raz pierwszy na początku XX wieku przez Kraepelina (1915). A pierwsze badania naukowe dotyczące zakupoholizmu pojawiły się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w połowie lat 80.

Rebecca – specjalistka od niepowtarzalnych okazji

zakupoholizm uzależnienie od robienia zakupówCzym charakteryzuje się osoba uzależniona od zakupów? Wielu z nas miało okazję zobaczyć film „Wyznania zakupoholiczki”. Ta lekka komedia romantyczna – pełna groteskowych sytuacji i bohaterów – paradoksalnie doskonale ilustruje zakupoholizm. Bohaterką filmu jest młoda dziewczyna – Rebecca. Specjalistka od wyprzedaży i niepowtarzalnych okazji, których nie można przegapić. Świetnie ubrana, umalowana – doskonale znająca się na modzie. Jej ulubionym zajęciem jest robienie zakupów – kiedy mija witryny sklepowe z ubraniami, niemal każda rzecz zwraca się do niej bezpośrednio „kup mnie!”. Jej problemy zaczynają się w momencie, kiedy na karcie kredytowej pojawia się debet…

Wiek i płeć sprzyjają nałogowemu kupowaniu

zakupoholizm. kobiece uzależnieniePierwsze badania na temat tego zjawiska, jakie przeprowadzono w Polsce w latach 2012 i 2015 (źródło CBOS) pokazują, że Rebecca jest uosobieniem typowej osoby uzależnionej od zakupów. Jak mówią badania: uzależnieniu od zakupów sprzyja przede wszystkim wiek i płeć – w największym stopniu zagrożone są nim młode kobiety. Analiza zmiennych społeczno – demograficznych wskazuje zaś, że apogeum zjawiska kompulsywnych zakupów notujemy wśród kobiet w wieku do 24 lat. Chyba jednak znam kilku mężczyzn kupujących nałogowo.

Kultura konsumpcjonizmu

zakupoholizm konsumpcjonizmSzacuje się, że w Polsce uzależnionych od zakupów może być nawet milion osób. Większość z nich nie ma nawet świadomości, że jest uzależniona i powinna podjąć terapię. Kultura w jakiej żyjemy z każdej strony kusi reklamami i wymyślnymi sposobami marketingowymi, by tylko namówić nas na kolejny zakup. Zakupoholizm to zjawisko związane z kulturą konsumpcjonizmu, kulturą posiadania, kulturą w której zdobywanie i posiadanie staje się samo w sobie sensem życia…

W dziedzinie leczenia zakupoholizmu mam niezbyt duze doświadczenie. Być może dlatego, że jest to problem niedoceniony społecznie. Jednak na szczęście są już wspólnoty i grupy wsparcia dla osób, które wpadły w kłopoty w związku z niekontrolowanymi zakupami. Spotykają się jako Anonimowi Dłużnicy.

Warto także zawsze skontaktować się ze specjalistą.

Kontakt Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Dom-REHAB

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.