Przejdź do treści

Uzależnienia behawioralne. Hazard, zakupy, sex

Pomoc w uzależnianiach od urządzeń elektronicznych

Mówi się, że żyjemy w epoce uzależnień – nigdy bowiem wcześniej ludzkość nie uzależniała się tak często i od tak wielu rzeczy.

Uzależnienia behawioralne

uzależnienia behawioralne Internetto najprościej mówiąc, uzależnienia od czynności. Należą do nich uzależnienie od Internetu, gier komputerowych, zakupów, hazardu, solarium, seksu czy pracy. Określane są uzależnieniami behawioralnymi. Zaczęto o nich głośno mówić 20-30 lat temu – są one bowiem znakiem czasów: konsumpcjonizm, nowoczesne technologie, zanik bliskich relacji pomiędzy ludźmi to zjawiska które pojawiły się dopiero na przełomie XX i XXI wieku. Według badań CBOS symptomy uzależnienia od hazardu występują u 5,3 procent Polaków, a prawie 1 milion nastolatków jest uzależniona lub narażona na ryzyko uzależnienia od Internetu. Co ciekawe – aż 19,1% Polaków mających 15 lat i więcej można zaliczyć do grupy tych, dla których uzależnienie od pracy stanowi rzeczywisty problem!

Jakie są różnice?

Czym uzależnienia behawioralne różnią się od tradycyjnych uzależnień?

Na czym polega leczenie uzależnienia od alkoholuNiczym, poza jednym – w przypadku uzależnienia chemicznego – substancja zmieniająca świadomość i regulująca emocje jest dostarczana do organizmu z zewnątrz. W przypadku uzależnień od czynności sam kontakt z daną czynnością (graniem, kupowaniem, surfowaniem po necie) i związane z nią stymulujące bodźce może uwalniać substancje wpływające na odczuwanie przyjemności i zadowolenia: endorfinę czy serotoninę i dopaminę.

Epoka programów „dedykowanych”

Trochę prowokacji bez której trudno byłoby mi żyć.

uzależnienia behawioralne. Tożsamość i uzależnieniePrzez terapeutów, psychologów, jak i środowiska samopomocowe uzależnienia od czynności traktowane są niemal identycznie jak uzależnienia od substancji. Terapia dedykowana tym osobom jest podobna do standardowej terapii uzależnień. Różnica jest taka, że w przypadku czynności bez których trudno wyobrazić sobie dziś normalne funkcjonowanie każdego z nas czyli – bez pracy, zakupów, seksu, korzystania z komputera i Internetu – pacjent uczy się, jak może korzystać z nich w zdrowy dla siebie sposób. I tutaj pojawia się pewien brak spójności jaki obserwuję w środowisku terapeutycznym i różnych „dedykowanych” programach. Jak to jest że jednego można „nauczyć” a innego nie? Że można nauczyć normalnego korzystania z komputera a z narkotyków to już nie. Tak wiem, słyszałem: „tu chemia z zewnątrz, tu zachowanie”. A hazard? Można wrócić do „normalnego korzystania z hazardu?

Zadaję te pytania ilekroć zdarza się okazja. Jestem przekorny i lubię prowokację. Może warto przy tej okazji przyjrzeć się „propozycjom” pomocy, może nie chodzi o objawy tylko o człowieka? I może nie ma znaczenia choroba? Ale o tym ciągle piszę.

Działać trzeba, nie marudzić

Grupy samopomocowe

Warto na koniec dodać, że podobnie jak osoby uzależnione od alkoholu stworzyły prawie 100 lat temu wspólnotę Anonimowych Alkoholików, tak osoby uzależnione behawioralnie spotykają się na mitingach Anonimowych Hazardzistów, Anonimowych Jedzenioholików czy Anonimowych Seksoholików. Spotkania takie organizowane są w całej Polsce – a także przez Internet.

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.