Przejdź do treści

Rozszerzone źrenice – objawy zażywania narkotyków

  • Porady
Objawy zażywania narkotyków - rozszerzone źrenice

https://rehab-terapia.pl/narkomania-wsrod-mlodziezy/Najczęstsze pytanie, jakie zadają bliscy i rodziny osób uzależnionych od narkotyków, dzwoniące pod dyżurne telefony naszych specjalistów to: „skąd mogę się dowiedzieć jakiego narkotyku używa moje dziecko, mój mąż, mój brat itp?”. Jak to sprawdzić? W tym artykule postaram się udzielić odpowiedzi na kilka z podstawowych pytań dotyczących narkotyków.

Narkotyki w różnej postaciKilka faktów:

W dobie absolutnej dostępności do różnorodnych substancji psychoaktywnych, coraz trudniej jest ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, bądź wykluczyć jakiś narkotyk. Jedynie używanie alkoholu nie pozostawia złudzeń. Wydziela on charakterystyczną woń i niemal każdy bezbłędnie rozpozna osobę pod jego wpływem. Stopień upojenia można także sprawdzić przy pomocy alkotestów, dostępnych w wielu miejscach.

Równie łatwo chcielibyśmy poznać odpowiedź na pytanie: „pod wpływem jakiego narkotyku jest, bądź nie jest osoba nam bliska?”. Dodatkowo chcielibyśmy zrobić to jak najmniej inwazyjnie. Niestety najczęściej stosowane w tym celu testy wymagają pobrania określonej ilości moczu, co jest dość kłopotliwe, gdyż wymaga naszej obecności w tym czasie. Są jeszcze testy ze śliny, jednak ich wykonanie także jest dość inwazyjne.

Jak Internet długi i szeroki, tak wiele jest pomysłów w jaki sposób oszukać testy na obecność narkotyków w moczu. W większości polegają one na wyssanych z palca pseudo pomysłach domorosłych chemików. Jednym z tych pomysłów jest dosypanie kwasku cytrynowego do moczu, dolanie wody itp. Te „sposoby” powodują, że test zachowuje się jakby był wykonywany w wodzie, przez co nie ma żadnych wskazań. Innym sposobem jest dostarczanie do badań, moczu innych osób. Należy pamiętać iż mocz do badania musi być ciepły i oddany bezpośrednio tuż przed testem. Badania takie powinny być przeprowadzane przez osoby doświadczone i najlepiej w pomieszczeniach do tego przystosowanych. Najlepszym miejscem do tego będzie ośrodek leczenia uzależnień, ośrodek odwykowy lub detoks.

Jednym z najprostszych testów, jaki każdy może zrobić samodzielnie, jest test reakcji źrenic. Tak jak różnorodne są grupy i substancje psychoaktywne, tak różna jest ta reakcja. Poniżej przedstawiamy te występujące najczęściej. Nic jednak nie zastąpi diagnozy specjalisty uzależnień. O różnorodnych przyczynach powstawania uzależnienia od narkotyków, piszę na swoim blogu.

Rozszerzone źrenice – Psychostymulanty (speedy) – amfetamina, meta amfetamina, efedryna, kokaina itp.

Narkotyki z tej grupy powodują, że rozszerzone źrenice nie reagują na światło, bądź reakcja jest nikła. Użytkownikowi towarzyszy ogólne pobudzenie, bezsenność, gadatliwość. Często przy dłuższym używaniu pojawiają się psychozy i lęki napadowe. Po okresach aktywności przychodzi czas bezradności, senność której nie można powstrzymać, a która może trwać wiele godzin. Wiele osób jest przekonanych, że psychostymulanty nie powodują uzależnienia od narkotyków. Nic bardziej błędnego. Używanie substancji z tej grupy, powoduje psychozy, obsesje i lęki napadowe, a także silne uzależnienie psychiczne z objawami somatycznymi, jak drżenie kończyn, bezsenność, zaburzenia rytmu serca, brak koncentracji.

Amfetamina - zażywanie

Kanabinole – THC, marihuana, haszysz.

Te substancje powodują mętnienie białek oczu, dodatkowo utrzymuje się dość długo słodkawy zapach i ogólna wesołkowatość. Kanabinole dość łatwo wykryć ogólnie dostępnymi testami do wykrywania narkotyków w moczu ponieważ utrzymują się w organizmie około miesiąca. Jest to najbardziej niedoceniony narkotyk pośród wszystkich substancji psychoaktywnych. Narosło wokół niego wiele półprawd, a także wyssanych z palca „danych”, opartych na internetowych forach. Z doświadczenia w pracy z osobami cierpiącymi na uzależnienie od narkotyków, wiem jak ogromne problemy stwarza używanie marihuany i jej podobnych substancji. Jest ona najczęstszym inicjacyjnym narkotykiem, otwierającym szeroko drzwi na inne substancje. Wielokrotnie spotykam pacjentów, którzy poprzestali na marihuanie i doświadczają ogromnych strat w obszarach woli, motywacji, koncentracji, celu życia i sensu poszczególnych jego elementów.

Marihuana - palenie

Opiaty – opium, heroina, morfina, codeina, fentanyl, vicodin.

Źrenice oczu po zażyciu tych substancji są bardzo małe i nie reagują na światło. Białka oczu przekrwione i mętne. Opiaty to grupa najsilniejszych narkotyków. Ich oddziaływanie na centralny układ nerwowy powoduje ospałość, niezrozumiałą mowę – bełkotanie, spadek masy ciała. Bardzo szybko powstaje silne, fizyczne uzależnienie od narkotyków a detoksykacji towarzyszą dotkliwe objawy Ostrego Zespołu Abstynencyjnego: bóle kostno-mięśniowe, wymioty, zimne poty. Czasem prowadzą one do zaburzeń rytmu serca a nawet śmierci. Bardzo łatwo dochodzi do przedawkowania opiatów, które najczęściej kończą się śmiercią. Leczenie zespołów abstynencyjnych jest bardzo złożone i trudne, a terapia głęboka i długotrwała.

Heroina - zażywanie

Na zakończenie…

W niniejszym artykule przedstawiłem trzy podstawowe grupy substancji psychoaktywnych, charakteryzujące się konkretnymi zachowaniami źrenic. Oczywiście to nie wszystkie narkotyki. Oprócz nich są jeszcze halucynogeny, substancje wziewne, leki nasenne i uspokajające oraz narkotyki XXI wieku przez handlarzy nazywane dopalaczami. Niemniej jednak, wszystkie one powodują zaburzenia w emocjach, woli i sensie życia osób używających. Najważniejsze jest jednak to, by po wstępnej diagnozie wyglądu oczu, podjąć właściwe decyzje i udać się na konsultacje do specjalisty terapii uzależnień.

Zachęcam także do zalogowania się na naszym forum internetowym, w celu otrzymania informacji na temat uzależnień i różnorodnych form pomocy od osób posiadających wiedzę w tych obszarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.