Przejdź do treści

Odwracalne i nieodwracalne zmiany powodowane przez alkoholizm

Odwracalne i nieodwracalne zmiany powodowane przez alkoholizm odwracalne i nieodwracalne zmiany powodowane przez alkoholizm

Chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że nadmiar alkoholu etylowego stanowi truciznę dla naszego organizmu, zwykle bierzemy pod uwagę wyłącznie krótkoterminowe skutki nałogu. Mało kto na co dzień myśli o przewlekłych bądź nieodwracalnych konsekwencjach nadużywania tej substancji. Już sam alkoholizm stanowi poważną chorobę, powoduje on jednak dodatkowo wiele innych, negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla całego organizmu.

Zawsze warto zerwać z nałogiem, ponieważ w znacznej części organizm alkoholika może się zregenerować i nastąpi poprawa stanu zdrowia. Z abstynencją alkoholową nie należy jednak zwlekać, ponieważ każdy kolejny dzień zbliża osobę uzależnioną do nieodwracalnych zmian zdrowotnych.

Alkohol i jego destrukcyjny wpływ na układ pokarmowy

Jednym z pierwszych symptomów wyniszczenia organizmu nadmiernym spożywaniem alkoholu są stany zapalne na całym odcinku układu pokarmowego. Alkoholicy często borykają się z chorobami przyzębia, takimi jak zapalenie dziąseł. Bardzo często dochodzi u nich do owrzodzenia żołądka oraz dwunastnicy, co skutkuje bólem i krwawieniami wewnętrznymi. Inne objawy stanów zapalnych w układzie pokarmowym, które wywołuje nadmiar spożywania alkoholu, to m.in. wzdęcia, nudności, refluks żołądkowo-przełykowy oraz biegunka.

Silne obciążenie dla wątroby i ryzyko jej trwałego uszkodzenia

Jedna z najpowszechniej znanych, a zarazem nieodwracalnych konsekwencji alkoholizmu to marskość wątroby. Narząd ten bierze czynny udział w metabolizowaniu alkoholu. Chociaż wątroba jest uznawana za organ o ponadprzeciętnej zdolności do regeneracji, bagatelizowanie jej stanu zdrowia i nadużywanie alkoholu może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia narządu. Nadmiar spożycia alkoholu w pierwszej kolejności prowadzi do stłuszczenia wątroby. Na tym etapie jednak alkoholik ma jeszcze szansę na regenerację swojego narządu, jeśli zrezygnuje z nałogu. Jeżeli jednak nie przestanie spożywać trunku, może dojść do alkoholowego zapalenia wątroby. Jego skutkiem jest włóknienie narządu, czyli marskość wątroby, która jest nieodwracalnym uszkodzeniem.

Wpływ alkoholu na trzustkę i cukrzycę

Nadużywanie alkoholu ma zły wpływ także na funkcjonowanie trzustki. U alkoholików może dojść do ostrego lub przewlekłego zapalenia tego narządu. Ponieważ trzustka odgrywa istotną rolę również w gospodarce węglowodanów, jej wadliwe działanie niesie za sobą daleko idące konsekwencje zdrowotne. W najgorszym przypadku alkoholizm może bowiem doprowadzić do cukrzycy. Choroba ta jest nieuleczalna i nie ustąpi nawet w przypadku podjęcia decyzji o całkowitej abstynencji.

Alkohol a funkcjonowanie nerwów i mózgu

Toksyczne działanie alkoholu w poważnym stopniu uszkadza połączenia nerwowe w całym ciele. Z tego powodu u alkoholików dochodzi do zaburzeń czucia lub też dolegliwości bólowych nerwów. Bagatelizowanie takich objawów i brak rezygnacji ze spożywania alkoholu mogą skutkować niedowładem kończyn. Uszkodzenia połączeń nerwowych w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu mogą doprowadzić również do pogorszenia się wzroku, a w skrajnych przypadkach skutkować nawet ślepotą.

Zaburzone pod wpływem alkoholu funkcjonowanie nerwów i mózgu nie pozostaje bez konsekwencji dla ludzkiej psychiki. U alkoholika często zauważalne są zmiany w charakterze oraz zachowaniu. Traci on zdolność do koncentracji i doświadcza kłopotów z pamięcią, co znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Dla otoczenia szczególnie trudny może okazać się fakt, że alkoholik napotyka problem z odczuwaniem podstawowych emocji. Z tego powodu mogą pojawić się choroby psychiczne: depresja, psychoza oraz otępienie. Zaburzenia psychiczne bardzo często skutkują impulsywnym zachowaniem, na przykład agresją wobec otoczenia lub autoagresją przejawiającą się w skłonnościach samobójczych.

Osłabienie organizmu i podatność na choroby u alkoholika

Ponieważ alkohol zakłóca prawidłowe wchłanianie wielu składników odżywczych, organizm alkoholika często boryka się z niedoborami żywieniowymi. Zaburzone jest choćby wchłanianie kwasu foliowego i żelaza, co może skutkować wystąpieniem anemii. Gorzej wchłaniane są także substancje odpowiedzialne za budowę kości, na skutek czego rozwija się osteoporoza. Organizm alkoholika jest znacznie bardziej podatny na infekcje, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. Alkoholicy mają także wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory. Rozwijają się one przede wszystkim w obrębie wątroby, trzustki, jelita grubego, przełyku oraz jamy ustnej. U kobiet nadużywających alkohol częściej występuje rak piersi.

Konsekwencje alkoholizmu względem układu sercowo-naczyniowego

Alkoholicy często borykają się z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej występuje u nich nadciśnienie tętnicze, ale także inne choroby naczyń krwionośnych oraz serca. W poważnych przypadkach może dojść do zaburzenia rytmu serca, które stanowi wysokie ryzyko dla zdrowia i życia. Alkoholizm może także prowadzić do niewydolności serca – w medycynie znana jest tzw. kardiomiopatia alkoholowa, w której serce zwiększa swoją objętość i staje się niewydolne. Należy dodatkowo zaznaczyć, że u alkoholików występuje znacznie wyższe ryzyko zawału oraz udaru mózgu, których konsekwencje są nieodwracalne.

Szkodliwy wpływ alkoholu na układ rozrodczy

Nadużywanie alkoholu obniża popęd seksualny u obu płci. Daleko idące konsekwencje spożywania alkoholu względem układu rozrodczego są jednak znacznie poważniejsze. U mężczyzn mogą występować zaburzenia erekcji. Jeśli dojdzie do trwałego uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za wzwód, mężczyzna nadużywający alkoholu może stać się całkowitym impotentem, a stan ten jest nieodwracalny. U kobiet uzależnionych od alkoholu mogą natomiast występować zaburzenia miesiączkowania. Krwawienia mogą stać się nieregularne, jednak miesiączka może zaniknąć też całkowicie. Niekiedy alkoholizm u kobiet prowadzi do przedwczesnej menopauzy. Dodatkowo kobiety spożywające alkohol w ciąży narażają dzieci na liczne choroby i wady rozwojowe, na przykład alkoholowy zespół płodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.