Przejdź do treści

Narkotyki i wakacyjne wyjazdy – jak chronić dzieci przed narkotykami?

Narkotyki i wakacyjne wyjazdy - jak chronić dzieci przed narkotykami

Narkotyki i wakacyjne wyjazdy

Wakacyjne wyjazdy to czas odpoczynku i relaksu, oderwanie od codziennej rzeczywistości i okazja do zdobycia nowych, życiowych doświadczeń. Zwłaszcza dla młodych ludzi to czas wolny od szkoły, studiów, pracy i innych zobowiązań, a bardzo często przede wszystkim odcięcie się od rodziców. Wakacyjny wyjazd z grupą znajomych to często również okazja do eksperymentowania z narkotykami, alkoholem i papierosami.

Dużo młodych ludzi pierwszy kontakt z używkami podejmuje właśnie na wakacjach, gdy czują się wolni i niczym nieskrępowani, a zarazem zachęcani przez grupę. Wakacyjny wyjazd to bardzo często okazja do podejmowania pierwszych samodzielnych decyzji, próba umiejętności zadbania o siebie i nauka gospodarowania pieniędzmi. Przyjemne otoczenie, radosne towarzystwo a przede wszystkim brak kontroli rodziców sprzyjają niestety podejmowaniu często ryzykownych i fatalnych w skutkach decyzji.

Pierwszy krok ku dorosłości

Nastolatkom picie alkoholu kojarzy się z dorosłością, jest atrakcyjne, zmienia świadomość, poprawia nastrój, a fakt, że można go spożywać dopiero po ukończeniu pełnoletniości dodatkowo czyni go produktem pożądanym. Wakacyjne wyjazdy z dala od kontroli rodziców obfitują w spożycie alkoholu, bardzo często w nadmiernych ilościach. Nastolatek kosztujący alkohol po raz pierwszy jeszcze nie zna jego negatywnych skutków, nie wie jak zareaguje jego organizm, nie zna swoich granic, stąd łatwo o przedawkowanie i zatrucie alkoholowe.

Alkohol niewątpliwie dodaje odwagi, sprawia, że młodzież zaczyna eksperymentować z innymi używkami, tym samym wakacyjny wyjazd jest idealną okazją do spróbowania po raz pierwszy narkotyków. Możliwość samodzielnego decydowania o sobie poza domem sprawia, że nastolatkowie nie mają często hamulców, sprawdzają swoje granice, chcą poczuć się doroślej, eksperymentują z narkotykami, bo uważają, że są na to gotowi.

Wpływ otoczenia

Młodzi ludzie są bardzo podatni na wpływ otaczającego ich towarzystwa. Dopiero zaczynają kształtować swoją tożsamość, a na tym etapie życia akceptacja rówieśników stanowi podstawę ich poczucia własnej wartości, to na nich opierają swoje przekonania, postawy i zachowania. Nastolatkowie są w stanie zrobić praktycznie wszystko, aby tylko być częścią grupy, aby być lubianym, podziwianym i traktowanym na równi z innymi.

Młody człowiek, który sięga po narkotyki, najczęściej robi to zachęcony przez rówieśników. Presja wywierana przez otoczenie jest tak mocna, że rozsądek i logiczne myślenie są odsuwane na bok. Nawet najlepiej wychowane dziecko jest w stanie ulec namowom kolegów i koleżanek bądź działa po prostu pod wpływem impulsu.

Narkotyki i wakacyjne wyjazdy sprzyjają tzw. inicjacji, ponieważ wyjęci spod kontroli rodziców młodzi ludzie znajdują się tylko i wyłącznie pod wpływem otaczającego towarzystwa. Gdy kolega lub koleżanka zachwala narkotyk, przekonuje, że nie stanie się nic złego, to podatny na sugestie nastolatek z pewnością wykorzysta okazję do zdobycia nowego doświadczenia i doznań. Jeśli koledzy biorą narkotyki, to on nie może być gorszy, musi również spróbować, aby utrzymać swoją pozycję w grupie. Często, zwłaszcza młodzi chłopcy sięgają po narkotyki, chcąc zaimponować dziewczynom, pokazać, że niczego się nie boją, lub udają, że to wcale nie jest ich pierwszy raz.

Negatywne skutki zażywania narkotyków

Zażywanie narkotyków, nawet rzadko i w niewielkiej ilości, zawsze przynosi negatywne skutki. Zwłaszcza młody organizm odczuje je zdecydowanie bardziej, ponieważ jest w trakcie intensywnego rozwoju. Zażywanie narkotyków:

  • zaburza rozwój psychiczny i fizyczny,
  • uszkadza ośrodkowy układ nerwowy,
  • wywołuje w mózgu nieodwracalne zmiany,
  • spowalnia proces uczenia się i osłabia koncentrację,
  • skutkuje zaburzeniami pamięci oraz zaburzeniami snu,
  • sprawia, że człowiek gorzej funkcjonuje,
  • upośledza relacje interpersonalne.

Co więcej, sięganie po narkotyki, a zwłaszcza ich nadużywanie, prowadzi do podejmowania ryzykownych zachowań. Wczesna inicjacja seksualna, przygodne, wymuszane i niechciane kontakty seksualne, hazard, kradzieże, opuszczanie zajęć lekcyjnych i prowadzenie samochodu pod wpływem substancji psychoaktywnych to tylko niektóre z niebezpiecznych działań podejmowanych przez zażywających narkotyki.

Młodzież będąca na wakacjach, nieograniczona niczyją kontrolą, jest tym bardziej skłonna do podejmowania ryzykownych zachowań pod wpływem narkotyków, zwłaszcza w połączeniu ze spożytym wcześniej w nadmiarze alkoholem.

Zdobycie narkotyków nie jest proste, aby dokonać zakupu, należy znać odpowiednich ludzi zajmujących się nielegalną sprzedażą. Cały proces prowadzi do zawierania podejrzanych znajomości, czasem są to ludzie, którzy mają już na swoim koncie kilka popełnionych przestępstw. Kontakty z takim środowiskiem mogą negatywnie wpłynąć na młodego człowieka, który będzie czerpał wzorce do naśladowania z niewłaściwego źródła.

Sporadyczne zażywanie narkotyków zwłaszcza na wakacyjnych wyjazdach, jest często postrzegane przez młodzież jako coś niegroźnego. Powszechne jest przekonanie, że spróbowanie substancji psychoaktywnych kilka razy nie wywoła żadnych negatywnych konsekwencji, a już na pewno nie uzależni. Niestety jest to mylne pojęcie, ponieważ nawet zażycie narkotyku w małej ilości, jednorazowo, jest pierwszym krokiem do uzależnienia. Zwłaszcza młody organizm jest podatny na uzależnienie. W przypadku substancji psychoaktywnych nie istnieje bezpieczna dawka narkotyku, ani bezpieczne narkotyki. Tym samym eksperymentowanie na wakacjach, pozornie niegroźne, może nie skończyć się po powrocie do domu i przerodzić się w silne uzależnienie, które będzie wymagało leczenia.

Narkotyki i wakacyjne wyjazdy – zadbaj o bezpieczeństwo

Sposobem na ochronę młodzieży przed zgubnym wpływem narkotyków jest przede wszystkim odpowiednia edukacja w tym zakresie. Z nastolatkami należy rozmawiać o ryzyku, jakie niesie za sobą spożywanie, nawet sporadyczne, narkotyków. Rolą rodziców jest przygotowanie młodego człowieka do życia, w którym będzie musiał podejmować odpowiedzialne decyzje, nauczenie go asertywności i bycia wiernym swoim poglądom.

W okresie wakacyjnym, kiedy wspólne wyjazdy nastolatków zdarzają się najczęściej, trzeba zwrócić wyjątkową uwagę na dziecko. Rodzice przede wszystkim powinni rozważyć, czy jest ono gotowe na samodzielny wyjazd i nie będzie podejmować żadnych ryzykownych zachowań. Warto także zastanowić, czy dziecko zostało przygotowane odpowiednio na wszystkie potencjalne niebezpieczeństwa i czy towarzystwo, w jakim obraca się nastolatek,  to osoby rozsądne, godne zaufania oraz znane rodzicom.

Mądry rodzic obserwuje czujnie swoje dziecko i jest w stanie wychwycić sytuacje, które mogą sugerować, że pociecha jest pod wpływem narkotyków, bądź jest od nich uzależniona. Choć substancji psychoaktywnych dostępnych na czarnym rynku jest bardzo dużo, większość z nich wywołuje podobne objawy, które są dosyć charakterystyczne. Powinniśmy się zaniepokoić, kiedy zaobserwujemy zmiany w wyglądzie i zachowaniu naszego dziecka. Jedne z najbardziej widocznych oznak bycia pod wpływem narkotyków, to:

  • zaczerwienione, przekrwione oczy;
  • nadmiernie rozszerzone lub zwężone źrenice, które nie reagują na światło;
  • nietypowe dla naszego dziecka zachowania jak nadmierna pobudliwość lub wręcz przeciwnie, spowolniona koordynacja ruchowa

Sygnałami alarmowymi, które mogą wskazywać na kontakt dziecka z narkotykami, z pewnością są zmiany w codziennym funkcjonowaniu nastolatka, nadmierna nerwowość i agresywność, opuszczanie zajęć lekcyjnych, nadmierna ospałość i apatia, zachowania wcześniej nie spotykane jak podkradanie pieniędzy, oszukiwanie, częstsze i coraz późniejsze powroty do domu.

Choć rozmowa o szkodliwości narkotyków przed wakacyjnym wyjazdem wydaje się oczywista, najlepszym, długofalowym rozwiązaniem jest codzienna i regularna edukacja dziecka w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.