Przejdź do treści

Moje dziecko jest uzależnione od telefonu. Co robić?

  • Porady
Moje dziecko jest uzależnione od telefonu. Co robić?

Moje dziecko jest uzależnione od telefonu. Co robić?

Telefony komórkowe mają właściwie wszyscy. Malutkie dzieci słuchają z nich muzyki, osoby starsze uczone są ich obsługi dla wygody i własnego bezpieczeństwa. Jak każde zdobycze techniki, telefon niesie ze sobą ogromne możliwości, ale również zagrożenia. Dowiedz się co zrobić, kiedy uświadamiasz sobie, że „moje dziecko jest uzależnione od telefonu”.

Telefon już od okresu niemowlęcego

Dzieci poznają telefon już w okresie niemowlęcym. Rodzice korzystają z niego, aby po prostu zająć malucha. Ciekawe świata dziecko chętnie słucha z telefonu muzyki, a nawet ogląda teledyski. Przyzwyczajanie do tego urządzenia rozpoczynamy już wtedy, kiedy niemowlę jeszcze nie wie do czego dokładnie służą jego ręce czy paluszki.

Jak w wielu przypadkach związane jest to najczęściej ze zmęczeniem rodziców. XXI wiek niesie ze sobą wiele udogodnień ułatwiających spełnianie się zawodowo i rodzinnie, ale w praktyce nie wygląda to tak kolorowo.

Współcześni opiekunowi nie piorą pieluch tetrowych, korzystają ze zmywarki oraz nie stoją w wielogodzinnych kolejkach, lecz bardzo często pracują. Rzadko kiedy ta praca obejmuje 8 godzin. Często trwa tylko ponad 12, żeby nie zostać zwolnionym i zapewnić płynność finansową w gospodarstwie domowym.

Małe dziecko z telefonem

Ciekawe świata dziecko bardzo często już w wieku 3 lat ma swój telefon. Wstrząsające? Zastanówmy się jak do tego dochodzi. Każde niebezpieczeństwo budowane jest małymi krokami, które pozornie wyglądają bardzo niewinnie. Tak samo jest w tym wypadku. Pierwszy kontakt dziecka z telefonem to puszczane z niego piosenki a nawet oglądanie bajki.

Moje dziecko jest uzależnione od telefonu. Co robić? dziecko z telefonemKomórki mamy bowiem zawsze przy sobie, więc gdy dziecko staje się niespokojne łatwo jest po nie sięgnąć i szybko zająć niemowlę. Następnie maluch przechodzi etap „małpowania” wszystkiego, co robią rodzice.

Nawet jeżeli wcześniej nie znało korzyści, jakie niesie ze sobą telefon to jeżeli zobaczy, że korzystają z niego opiekunowie, będzie również domagało się kontaktu z nim. W rozumieniu dziecka wszystko, co robi dorosły jest interesujące, a jeżeli dodatkowo czegoś zabrania to jest to wyjątkowo atrakcyjne.

Telefony dla najmłodszych dostępne są w przystępnych cenach. Chcąc chronić dane, które przechowujemy na własnych komórkach dość szybko decydujemy się na jego zakup dziecku. I tak dochodzimy do sytuacji, kiedy nasza 3 letnia pociecha ma swój telefon.

Urządzenie, które dziecko zabierze ze sobą wszędzie

Niewielki rozmiar komórki powoduje, że maluch może zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie. Może to doprowadzić do sytuacji, kiedy stwierdzimy, że moje dziecko jest uzależnione od telefonu. Niektóre maluchy nie wychodzą bez nich z domu. Telefony stały się tak ważne jak ulubiony miś, a nawet zaczynają go zastępować

W późniejszych latach dziecko zabiera telefon ze sobą do szkoły, na dodatkowe zajęcia a korzysta z niego prawie cały czas. Kiedy zaczyna słuchać muzyki z telefonu, używając słuchawek, pojawia się dodatkowo ryzyko uszkodzenia słuchu. Im dziecko starsze tym większe możliwości korzystania z komórki. Wpływa na to również komunikacja internetowa, z której korzysta młodzież.

Najnowsze wersje oprogramowania umożliwiają korzystanie z jednej aplikacji do wysyłania smsów i wiadomości na portale społecznościowe

Jak zabronić korzystania z telefonu?

Kiedy widzimy pierwsze objawy, że moje dziecko jest uzależnione od telefonu pojawia się myśl, że trzeba zabronić dziecku korzystania z niego. Z pozoru bardzo proste rozwiązania wcale nie jest takie łatwe w realizacji.

Podejmujemy decyzję o odebraniu dziecku telefonu, realizujemy ją i już pierwszego dnia pojawia się problem. Jaki? Nie możemy zadzwonić do naszej pociechy a właśnie przypomniało nam się, że trzeba coś zrobić lub kupić. Jako rodzice przyzwyczajamy się do tego, iż jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi pociechami.

Odebranie im telefony wiąże się z koniecznością zmian na wielu płaszczyznach. Musimy bowiem być przygotowani na sytuacje, kiedy wracamy do domu a dziecka w nim nie ma. Po jakimś czasie wraca i okazuje się, że był z przyjaciółmi a ponieważ nie ma telefonu nie ma jak nas o tym powiadomić. Takich sytuacji da się jednak uniknąć.

Odebranie telefonu nie powinno być działaniem impulsywnym, ale przemyślanym. Nagłe, zupełne oderwanie dziecka od źródła uzależnienia może nieść zbyt wiele negatywnych skutków. Zanim podejmiemy tak radykalne kroki warto spróbować innych sposobów lub skontaktować się ze specjalistą i zasięgnąć profesjonalnej porady.

Problematyczny temat kontroli

Problem uzależnienia dziecka od telefonu to nie tylko kwestia samego czasu, ale również przeglądanych treści. Młody człowiek ma świadomość, że dużo łatwiej ukryje pewne działania na komórce niż na komputerze. Powód jest bardzo prosty.

Moje dziecko jest uzależnione od telefonu. Co robić? kontrola telefonu 1Telefony nie posiadają tak zaawansowanej technologii umożliwiającej kontrolę odwiedzanych przez dziecko stron. Właściwie jedynym ograniczeniem jest transfer danych, ale też nie do końca. W wielu galeriach handlowych a nawet w komunikacji miejskiej dostępna staje się bezpłatna sieć Wi-Fi. Ograniczony transfer danych w ramach abonamentu nie jest w tym wypadku tak bardzo pomocy. Poza tym strony otwierane przez przeglądarki mobilne pobierają zdecydowanie mniej danych, niż te na komputerze, więc transfer danych zużywany jest dużo wolniej.

Weekend bez telefonu w rodzinie

Jeżeli obawiam się, że moje dziecko jest uzależnione od telefonu, warto zareagować od razu w sposób bezpieczny zmieniając nawyki całej rodziny. Opiekunowie dający przykład to jeden z lepszych motywatorów dla młodego człowieka. Dziecko jest uzależnione od telefonu? Jednym z popularnych rozwiązań jest wprowadzenie dni bez telefonu w domu.

Oczywiście rodzi się problem jeżeli Twoja praca wymaga ciągłego bycia pod telefonem, ale i z tym można sobie poradzić. Popularne smartbandy będą informowały o nieodebranych telefonach a nawet umożliwiają odczytanie smsów czy e-maili, dzięki czemu pozostajemy w kontakcie w ważnych sprawach, ale nie mamy fizycznie telefonu w dłoni.

Zadbaj o wzajemne relacje

Skutecznym sposobem na walkę z każdym uzależnieniem jest budowanie prawidłowych relacji. Najłatwiej jest to uzyskać robiąc coś razem. Jeżeli wprowadzimy w domu, wspomniany wyżej, dzień bez telefonu należy zaproponować dziecku jakąś alternatywę. Jak to zrobić? Najlepiej wspólnie.

Budowanie relacji zacznij od wspólnego decydowania o tym, co robicie.

Naucz dziecko dyskutować i bronić swoich racji. Pokaż mu, że to, co mówi jest ważne i brane pod uwagę. Twoje dziecko nie będzie zadowolone, iż nie może korzystać z telefonu dlatego narzucanie mu jak ma spędzać czas może spotkać się z buntem.

Kiedy konieczny kontakt ze specjalistą

Zawsze kiedy obserwujmy niepokojące zachowania ze strony młodego człowieka należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. Uświadamiając sobie, że moje dziecko jest uzależnione od telefonu nie wiem tak naprawdę co leży u jego postawy.

Wszelkie działania należy podejmować z ogromnym wyczuciem, aby nie pogorszyć sytuacji.

Dlatego tak ważne jest, aby czuwał nad tym profesjonalista. Tylko kompleksowe działanie, skupione na dziecku i odpowiadającego na jego potrzeby może przynieść zamierzony skutek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.