Przejdź do treści

Jakie są metody leczenia uzależnienia narkotykowego?

metody leczenia uzależnienia od narkotyków

Wiele osób, zwłaszcza młodych, miało w swoim życiu przynajmniej jeden kontakt z nielegalnymi substancjami psychoaktywnymi. Pojawiają się one często podczas imprez studenckich i w klubach. Mimo tego, że są nielegalne, stosunkowo łatwo je dostać. Chociaż sporadyczne zażywanie narkotyków nie świadczy jeszcze o uzależnieniu, to jednak często staje nie wstępem do niego. Od narkotyków mogą uzależnić się wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Uzależnienie od narkotyków to bardzo poważny problem, ponieważ wpływa na całe życie chorego oraz jego bliskich. W momencie, gdy zostanie rozpoznane uzależnienie, należy podjąć leczenie.

Jakimi metodami pracujemy?

Efektywna terapia grupowa

Bardzo istotnym elementem podczas leczenia narkomanii jest możliwość kontaktu z osobami, których dotyczy ten sam problem. Szansa na nawiązanie relacji z ludźmi, którzy również chorują, stanowi rodzaj wsparcia dla uzależnionych. Często zdarza się, że narkomani czują niezrozumienie w towarzystwie, które nie zmaga się z tymi samymi trudnościami. Rozmowa z chorymi również próbującymi pokonać swój nałóg daje duże wsparcie i nadzieję na to, że terapia zakończy się sukcesem. Możliwość porównania swojej historii do sytuacji innych pozwala zrozumieć działanie mechanizmów związanych z uzależnieniem. Podczas terapii grupowej spotykają się narkomani na różnym etapie leczenia. Dla tych, którzy dopiero zaczynają, szansa na spotkanie z osobami, które dobrze sobie radzą ze swoimi słabościami, daje dodatkowy bodziec do pracy własnej. Z drugiej strony, ci, którzy mają pierwsze osiągnięcia w wychodzeniu z nałogu na koncie, mogą zobaczyć, jakie poczynili postępy i że stanowią wsparcie dla innych. Bycie pomocnym dla innych daje poczucie sensu i satysfakcję, dzięki którym wzrasta motywacja i szansa na pokonanie nałogu. W naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień znajdzie się miejsce dla wszystkich osób, które pragną zwalczyć swoje uzależnienie i poprawić jakość życia zmienionego przez narkotyki. Prowadzimy także grupowe terapie, które moderowane są przez doświadczonych specjalistów w dziedzinie terapii uzależnień.

Zajęcia indywidualne z psychoterapeutą

Wsparcie psychoterapeuty zajmującego się problemem, jakim jest narkomania, to konieczny element leczenia uzależnienia. Podczas indywidualnych zajęć chory ma możliwość podzielić się wszystkimi swoimi obawami i odczuciami, bez obaw, że zostanie negatywnie oceniony, lub jego słowa zostaną przekazane osobom trzecim. W relacji pomiędzy pacjentem a terapeutą musi panować atmosfera pełnego zaufania i wzajemnego szacunku. Dzięki indywidualnym sesjom terapeutycznym osoba uzależniona może dojść do przyczyny swojego uzależnienia, za którym kryją się często bardzo złożone problemy. Terapia indywidualna doskonale uzupełnia terapię grupową, podczas której terapeuta pełni funkcję moderatora dla całej grupy. W czasie spotkań w cztery oczy ze specjalistą uzależniony ma możliwość głębszego omówienia swoich problemów, o których mógłby wstydzić się powiedzieć przy większej ilości osób. Do zadań psychoterapeuty należy nie tylko sama rozmowa, ale także monitorowanie stanu psychicznego podopiecznego. Podczas leczenia czasem zdarzają się trudności i momenty zwątpienia w skuteczność terapii. Psychoterapeuta to osoba, której pacjent powinien ufać na tyle, by móc dzielić się z nią tego rodzaju problemami oraz wspólnie poszukać ich rozwiązania. Chociaż w naszym ośrodku najważniejszą formę terapii stanowią spotkania w grupie, to skuteczne leczenie nie powinno zostać pozbawione indywidualnego spojrzenia na każdą z osób, które podjęły decyzję o wyjściu z nałogu jakim jest uzależnienie od narkotyków.

Aktywny udział rodziny

Kompleksowa terapia uzależnień nie może obyć się bez udziału najbliższego otoczenia osoby dotkniętej nałogiem. Zachęcamy aby żona, mąż, dzieci, rodzice czy przyjaciele osoby uzależnionej włączyli się w proces leczenia. Zaangażowanie bliskich w terapię jest krokiem, który daje ogromne wsparcie osobie uzależnionej oraz poczucie, że wciąż może liczyć na rodzinę, która pomimo problemów, postanowiła wesprzeć ją w walce o lepsze życie. Dzięki terapii otoczenie chorego może lepiej zrozumieć mechanizmy dotyczące uzależnienia. Bliscy zostają wyposażeni w narzędzia, które pomogą im radzić sobie w sytuacjach nawrotu nałogu. Leczenie uzależniania jest długotrwałym procesem, a wsparcie rodziny może być kluczowe dla powodzenia tego przedsięwzięcia.

W trakcie pobytu w naszym ośrodku terapię wspieramy propozycjami różnorodnych aktywności: zajęciami jogi, zajęciami ogólnosportowymi, arteterapią. Nauka planowania i  konstruktywnego  spędzania wolnego czasu jest alternatywą wobec szkodliwych i ryzykownych zachowań, dotychczas przejawianych przez naszych pacjentów. Nabyte umiejętności pomagają w utrzymaniu osiągniętego dobrostanu, także po opuszczeniu ośrodka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.