Przejdź do treści

Jak wyleczyć uzależnienie od hazardu?

Jak wyleczyć uzależnienie od hazardu

Leczenie uzależnienia od hazardu?

Uzależnienie bez względu na jego rodzaj to choroba, która dotyka całą rodzinę. Hazard przyjmuje jednak jedną z cięższych form oddziaływania na najbliższych ze względu na to, że często pozbawia ich środków do życia. Dowiedz się, jak wyleczyć uzależnienie od hazardu.

Grupa podwyższonego ryzyka

Zastanawiasz się czy istnieje coś takiego jak grupa podwyższonego ryzyka, która jest bardziej od innych narażona na powstanie uzależnienia od hazardu? Okazuje się, że tak. Hazard zdecydowanie częściej i szybciej dotyka mężczyzn.

Badania pokazują, że problem ten objawia się najczęściej w przypadku samotnych panów w wieku około 30 lat. Kobiety, których dotyka uzależnienie od hazardu mają około 40-50 lat. Istotne jest również, że problem ten nie występuje jednostkowo.

Uzależnieniu od hazardu bardzo często towarzyszy alkoholizm, zażywanie narkotyków, ale również konflikty z prawem. Osoba chora potrzebuje bowiem pomiędzy na gry i w zaawansowanym stadium zrobi wszystko, żeby je zdobyć. Hazardziści bardzo często cierpią na depresję oraz mają zaburzenia osobowości.

Problem ten częściej występuje w większych miastach, gdzie liczba automatów do gier na 1000 mieszkańców jest zdecydowanie większa niż w innych rejonach.

Co zachęca do rozpoczęcia grania?

Przede wszystkim perspektywa dużej wygranej. Największe ryzyko powstania uzależnienia od hazardu pojawia się wtedy, gdy gracz zaczyna na tym zarabiać. Perspektywa szybko zdobytych pieniędzy zachęca do dalszego korzystania z automatów. Problemy zaczynają się pojawiać, kiedy dobra passa mija i zaczynają tworzyć się długi.

Pierwsze objawy uzależnienia od hazardu

Źródła podają różną ilość faz, które prowadzą do uzależnienia od hazardu, ale schemat zawsze pozostaje ten sam. Skupmy się, więc na poznaniu sześciu kroków prowadzących do tej niebezpiecznej choroby.

fazy uzależnienia od hazardu

Pierwszą fazą jest samo zainteresowanie hazardem. Jest to najdłuższy z kroków i może trwać nawet 10 lat a dotyka także młodzież. Krótko mówiąc polega on na ogólnym zainteresowaniem różnymi formami gier.

Kolejnym etapem jest faza zwycięstw. Wspomina już wcześniej dobra passa prowadząca do częstszego grania oraz obstawiania za każdym razem wyższych stawek. Faza ta może objawiać się również jako samo fantazjowanie o wysokich wygranych, mimo, że one nigdy nie nastały. Etap ten może trwać nawet do 5 lat.

Kolejna jest faza straty. Na tym etapie mamy już do czynienia z pożyczkami na obstawienie kolejnych zakładów. Inwestowana pieniądze są tak duże, że powodują wysokie ryzyko gry a w przypadku niepowodzenia coraz większe długi.

Czwarta faza to desperacja. Osoba uzależniona izoluje się od przyjaciół i rodziny, gdyż przerasta ją sytuacja narastających długów. Na tym etapie może pojawić się nie tylko poczucie winy czy wyrzuty sumienia, ale także depresja.

Piąta faza polega na utracie nadziei. Jest to etap skrajnych, negatywnych doświadczeń w życiu osoby uzależnionej. Fazę tą charakteryzuje rozpad małżeństwa, konflikt z prawem , który może zakończyć się więzieniem a nawet próby samobójcze.

Ostatni etap to krok w stronę wyzdrowienia. Osoba chora podejmuje profesjonalną terapię, która może wyleczyć uzależnienie od hazardu.

Rozwój uzależnienia od hazardu

Problem uzależnienia od hazardu najczęściej pojawia się wśród osób z zaburzeniami samooceny. Początkowe wygrane mogą dać poczucie wyjątkowości a ewentualnie duża wygrana to już zupełny świat fantazji.

U hazardzistów często obserwuje się także zaburzenia związane z samym przywiązaniem do matki. Osoby, które w dzieciństwie były odrzucane są zdecydowanie bardziej narażone na uzależnienie do hazardu. Ta sytuacja wygląda podobnie także w innych uzależnieniach.

U hazardzisty obserwujemy także podobny schemat myślenia jak u osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków. W obydwu przypadkach mamy do czynienie z brakiem kontroli nad własnymi żądzami. Bez względu na to z jakiego powodu dana osoba zaczyna grać schemat jest zawsze ten sam, w którymś momencie nie potrafi przestać. Brak odpoczynku powoduje niezdolność do regulowania wewnętrznych procesów.

Kolejnym etapem jest zaburzenie logicznego myślenia, które przede wszystkim wpływają na błędną ocenę prawdopodobieństwa wygranej oraz przeświadczenie o „prawie wygranej”. Wszystkie te czynniki powodują, że odpowiedź na pytanie jak wyleczyć uzależnienie od hazardu wcale nie jest prosta.

Rodzina a problem hazardu

Rodzina hazardzisty cierpi tak samo jak w przypadku innych uzależnień. Długi będące konsekwencją ciągłej gry zaburzają jej funkcjonowanie, często prowadząc do rozpadu.

Jest to o tyle trudna sytuacja dla najbliższych, że hazard jest ukrytą formą uzależnienia o której rodzina dowiaduje się zazwyczaj wtedy, gdy problem osiągnie już bardzo zaawansowane stadium. Stawianie w takim czasie pytań jak wyleczyć uzależnienie od hazardu jest często niemożliwe.

Czym jest hazard patologiczny

Hazard uzależnieniePatologiczny hazard to najbardziej skrajna forma jaką przyjmuje to uzależnienie.

Hazardzista, który jest w tym stadium często ma nie tylko ogromne długi, ale również traci najbliższych. Swoją grą i długami doprowadza do rozpadu rodziny.

Stadium to charakteryzuje występowanie dodatkowych uzależnień jak alkoholizm czy narkomania.

Nałogowy hazardzista, który znajduje się na tym etapie może również podejmować próby samobójcze i nie zadaje sobie pytania jak wyleczyć swoje uzależnienie od hazardu.

Ukryte formy uzależnienia od hazardu

Czym są ukryte formy hazardu? To nic innego jak uzależnienie dostępne dla osób o ograniczonych funduszach. Popularne zdrapki, zakłady gier liczbowych, niedrogie loterie czy audiotele to z pozoru niegroźne gry, które również mogą doprowadzić do utraty kontroli.

Prawdziwe jest stwierdzenie, że wszystko jest dla ludzi tak samo jak rację mają Ci, którzy twierdzą, że we wszystkim należy zachować umiar. Badania pokazuję, że tego rodzaju gry cieszą się ogromną popularnością, lecz uzależnieni od nich gracze nie widzą w tym żadnego niebezpieczeństwa.

Jak wyleczyć uzależnienie od hazardu

Wyleczenie uzależnienia od hazardu jest możliwe, jeżeli hazardzista zacznie kontrolować grę oraz uświadomi sobie, że jest to jedynie forma rozrywki. W procesie leczenia ważne jest, aby na bieżąco robić notatki z zainwestowanych kwot i wygranych sum.

Hazardzista powinien także uświadomić sobie, że przegrana jest również elementem gry oraz znaleźć inne sposoby na spędzanie czasu.

Terapia leczenia hazardu

Kiedy zadajemy sobie pytanie jak wyleczyć uzależnienie od hazardu pierwsze, co przychodzi nam na myśl to terapia. Aby w ogóle proces ten mógł się rozpocząć niezbędna jest diagnoza określająca stopień zaawansowania problemu. Należy sobie uświadomić, że skuteczne leczenie wymaga konsultacji z szeregiem specjalistów. Jedną z pierwszych wizyt będzie ośrodek terapii uzależnień.

Lekarz określi nie tylko poziom zaawansowania choroby, ale również ustali czy hazardzista cierpi na dodatkowe zaburzenia typu depresja czy myśli samobójcze.

Kompleksowe leczenie w ośrodku terapii daje możliwość odzyskania nie tylko poczucia własnej wartości, ale również zbudowania prawidłowych relacji z najbliższymi oraz wypracowanie technik radzenia sobie ze stresem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.