Przejdź do treści

Jak wygląda detoks, gdzie się na niego zgłosić?

Jak wygląda detoks

Jak wygląda detoks, gdzie się na niego zgłosić?

Leczenie uzależnień to trudny i skomplikowany proces nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również dla najbliższych. Osoby postronne często nie zdają sobie sprawy jak wygląda detoks, ani gdzie się na niego zgłosić. Dowiedz się. czym jest i po co się go stosuje.

Powszechne rozumienie detoksu

Termin detoks jest wręcz nagminnie używany w XXI wieku. Czy ma on coś wspólnego z leczeniem uzależnień? Właściwie łączy je tylko jedno – oczyszczanie. XXI wiek to czas kiedy usuwanie toksyn z organizmu jest powszechnie stosowanym zabiegiem.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż nie zwykle modne stało się odtruwanie organizmu z nagromadzonych substancji szkodliwych.

Oczywiście ma to pozytywny wspływ na zdrowie i samopoczucie, ale nijak ma się do detoksu rozumianego w kontekście leczenia uzależnień.

Pewnie nie jedna osoba, która przeszła takie leczenie zgodziłaby się ze stwierdzeniem, że powszechne stosowanie tego terminu może być wręcz drażniące tym bardziej, iż jest ono stosowane nie do końca zgodnie z prawdą.

Czym jest detoks?

Detoks jest działaniem polegającym na usunięciu z organizmu niebezpiecznych substancji. Należy sobie uświadomić, że tego rodzaju odtrucie odbywa się na przystosowanych do tego oddziałach i bardzo często stosuje się je do ratowania życia a nie psychoterapii.

Czym jest detoks?Detoks stosowany jest zawsze wtedy, kiedy osoba chora przyjmowała substancje zmieniające świadomość. Jest to pierwszy krok w kierunku rozpoczęcia terapii nie tylko w przypadku alkoholizmu, ale także narkomanii czy lekomanii.

Detoks jest najważniejszym działaniem umożliwiającym podjęcie terapii.

W zależności od nasilenia intoksykacji (zatrucia) jego forma i czas trwania jest zróżnicowany.

Sam detoks powinuen trwac przynajmniej pięć dni i odbywa się pod ścisłą kontrolą personelu medycznego.

Ten czas wynika z tego, że momentem krytycznym bywa często trzecia, czwarta doma odtrucia. W tym okresie możliwe są powikłania. Najczęściej padaczka poalkoholowa lub psychoza.

Detoks a padaczka poalkoholowa

Padaczka poalkoholowa występuje najczęściej po zaprzestaniu długotrwałego picia. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem poradzenia sobie z nią jest właśnie detoks i podanie leków. W warunkach obserwacyjnych, personel medyczny w sposób profesjonalny dobiera także płyny i minerały, które wypłukują alkohol z organizmu minimalizując skutki uboczne.

To ile trwa detoks jest już kwestią indywidualną i zależy nie tylko od czasu spożywania alkoholu, ale i od kondycji samego organizmu.

Po co w ogóle stosowane jest odtrucie w warunkach kontrolowanych?

Nikt nie potrafi zagwarantować tego czy zwykłe odtrucie organizmu nie stanie się nagle powikłanym, ostrym zespołem odstawiennym. Gdy alkohol jest wydalany z organizmu i spada jego stężenie, podnosi się często ciśnienie krwi, poziom cukru zostaje zaburzony a brak nadzoru uniemożliwia podjęcie odpowiednich działań ratowniczych.

Poza tym detoks w warunkach obserwacji wykonywany jest, aby odbudować organizm i przywrócić go do normalnego, zdrowego funkcjonowania. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, już po odtruciu, podawane są dodatkowo substancje wspomagające.

W leczeniu uzależnień od narkotyków czy też alkoholu dostosowanie terapii do możliwości pacjenta i jego organizmu jest niezwykle istotne, dlatego właśnie nie można powiedzieć, że jest dokładnie jeden sposób postępowania. Za każdym razem długość działania dopasowywana jest do sytuacji i na bieżąco kontrolowana a w razie potrzeby modyfikowana.

Z tego powodu nie jest możliwa jednoznaczna odpowiedź na pytanie jak wygląda detoks, można jedynie wskazać jaki jest jego cel.

Detoks przy uzależnieniu od narkotyków

Bez względu na to z jakim uzależnieniem mamy do czynienie odtruwanie pełni dokładnie to samo zadanie, mianowicie ma oczyścić organizm z substancji szkodliwych.

Jak wygląda detoks od narkotyków?

Przede wszystkim bywa on bardziej skomplikowany od alkoholowego. W przypadku pacjentów uzależnionych od narkotyków w pierwszej kolejności należy stwierdzić jakie substancje mogą znajdować się w jego organizmie.

Najbardziej komfortowa jest sytuacja, kiedy dana osoba od dłuższego czasu lub w ogóle przyjmowała jeden środek, ale niestety jest to bardzo rzadka sytuacja.

Detoks narkotykowyPrzy przyjęciu na detoks dokonywana jest również pierwsza ocena samego stanu pacjenta. Już sam jego wygląd bardzo dużo mówi o tym jak długo jest uzależniony oraz w jaki sposób przyjmował narkotyki.

Brak śladów nakłuć świadczy jednoznacznie, że narkotyki nie były przyjmowane dożylnie. Dalsze badanie, czasami uzupełnione również o spostrzeżenia najbliższych, pozwala na zdobycie coraz większej wiedzy o przyjmowanych przez pacjenta narkotykach.

W przypadku uzależnienia od tych substancji niezwykle istotne jest również ustalenie kondycji psychicznej. Czy dana osoba ma depresje, czy były podejmowane próby samobójcze itd.

Oczywiście sam moment przyjęcia do szpitala jest różny. Osoba uzależniona mogła zostać przywieziona przez karetkę lub najbliższych z powodu przedawkowania albo detoks wykonywany jest w ośrodku, ponieważ pacjent chce podjąć terapię.

Wszystkie te czynniki decydują o tym jak wygląda detoks i leczenie oraz jak długo ono trwa.

Detoks a dopalacze – problem służby zdrowia

Detoks wykonywany w przypadku dopalaczy zabiera sen z powiek lekarzom. Związane jest to z niewiadomym składem tych substancji. Nie wiedząc, co dokładnie przyjmuje dana osoba bardzo trudno jest podjąć decyzję odnośnie leczenia.

Brak informacji w tym zakresie nie wynika z nie wiedzy lekarzy, lecz z powstawania ciągle nowych substancji. Nawet w przypadku przedawkowania, kiedy zdarza się, że dana osoba ma przy sobie opakowanie po substancji, którą zażyła sprawa nie jest jednoznaczna.

Producenci celowo nie wymieniają całego składu, aby utrudnić organom prawa wykrycie ich i wpisanie na listę zabronionych. Powoduje to sytuacje, w których lekarz nawet mając w ręku opakowanie po zażytych dopalaczach, ma świadomość, że nie daje to pełnego obrazu tego, co dana osoba zażyła.

Gdzie zgłosić się na detoks?

Jeżeli osoba uzależniona sama chce zgłosić się na detoks, warto zadbać o to, aby miała jak najlepszą opiekę i warunki. Terapia to bardzo długi i trudny czas a jej powodzenie zależy od wielu czynników.

Jak wygląda detoks, gdzie się na niego zgłosić? dom rehab galeria sierpien 16Jeżeli osoba uzależniona ma wsparcie rodziny warto rozważyć leczenie w prywatnym ośrodku.

Takie miejsca oferują kompleksową pomoc specjalistów z różnych dziedzin oraz zapewniają ciągłość terapii.

Często mają również dużo lepsze warunki samych pokoi niż państwowe ośrodki.

Osoba uzależniona, która przeszła detoks w warunkach szpitalnych, powinna od razu udać się do miejsca leczenia uzależnień.

Jest to rozwiązanie, które zdecydowanie zwiększa szansę na powodzenie terapii i zmniejsza prawdopodobieństwo zażycia narkotyków czy alkoholu czekając w domu na termin stawienia się do ośrodka na kontynuację leczenia.

Postępowanie po detoksie

Postępowanie po detoksie dotyczy nie tylko samej osoby uzależnionej, ale również najbliższych. Bez względu na to jak źle chory znosi skutki odstawienia substancji szkodliwych, rolą rodziny jest po prostu wsparcie.

W zależności od problemów współistniejących jak zaburzenia psychiczne, warto udać się do terapeuty prowadzącego, aby poprosić o dodatkowe wskazówki dla najbliższych.

Idealnym rozwiązaniem bywa pobyt osoby uzależnionej w prywatnym ośrodku, gdzie odbywa się całe leczenie począwszy od detoksu. Taka sytuacja to komfort nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również dla ich rodzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.