Przejdź do treści

Jak sprawdzić, czy dziecko bierze dopalacze?

  • Porady
Jak sprawdzić, czy dziecko bierze dopalacze

Jak sprawdzić, czy dziecko bierze dopalacze?

Dopalacze to narkotyki pozostające poza oficjalnym spisem substancji zabronionych. Różnią się między sobą zarówno składem jak i sposobem wytwarzania jednak działanie mają podobne. Skutki przyjmowania dopalaczy bywają dużo tragiczniejsze niż w przypadku narkotyków. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy dziecko bierze dopalacze oraz dlaczego są one tak niebezpieczne.

Czym są dopalacze?

Dopalacze to środki psychoaktywne powstałe z połączenia substancji, które nie znajdują się na liście zabronionych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

Co oznacza to w praktyce?

Nigdy do końca nie wiemy jaki jest skład dopalaczy, a co za tym idzie jakie skutki mogą wywołać.

Z definicji mają one powodować podobne reakcje jak te po spożyciu narkotyków. Niektórzy nazywają dopalacze legalną wersją substancji psychoaktywnych i jest w tym sporo prawdy.

Przyjmują one bardzo różne formy od tabletek przez susz po proszek, mieszanki aromatyczne a nawet znaczki do lizania. Dopalacze mają działanie zbliżone do tego wywoływanego przez amfetaminę oraz środki halucynogenne lub charakterystyczne dla marihuany.

Rodzaje dopalaczy

Dopalacze możemy podzielić na dwie główne grupy. Pierwsza to substancje pochodzenia roślinnego. Dostępne są one pod postacią fajek, skrętów lub kadzideł.

Rodzaje dopalaczyKrótko mówiąc dopalacze pochodzenia roślinnego to głównie różnego rodzaju susze. Są one bardzo niebezpieczne ze względu na to, że mogą zawierać śmiertelne alkaloidy pochodzące z trujących muchomorów sromotnikowych.

Drugą kategorię stanowią dopalacze pochodzenia syntetycznego. Najbardziej znane i najczęściej stosowane są stymulanty działające podobnie do amfetaminy i kokainy.

Ze względu na zwiększanie produktywności oraz koncentracji najczęściej stosowane są przed maturą oraz w czasie sesji. Dopalacze pochodzenia syntetycznego to również opioidy o działaniu zbliżonym do heroiny i morfiny.

Kolejną grupę stanowią substancje halucynogenne. Jak sama nazwa wskazuje powodują one omamy wzrokowe i słuchowe. Długotrwałe i regularne stosowanie dysocjantów może doprowadzić do objawów zbliżonych do schizofrenii.

Empatogeny wywołują natomiast efekt zbliżony do MDMA, czyli extasy, przyspieszenie akcji serca, halucynacje, wzrost temperatury ciała, szczękościsk, czasem odwodnienie.

Kiedy istnieje największe ryzyko przyjęcia dopalaczy?

Najbardziej narażona na sięganie po dopalacze jest młodzież przed maturą oraz studiująca. Okres egzaminów wymaga nauki, która często przerasta młodych ludzi.

Chcąc ukończyć prestiżową uczelnię lub po prostu dorównać rówieśnikom młodzież sięga po dopalacze poprawiające pamięć i koncentrację. Bardzo popularne są również środki powodujące zaburzenia snu – w ten sposób młodzież zyskuje cenne godziny potrzebne na naukę.

Dopalacze przyjmują również osoby nieśmiałe.

Niektóre substancje dodają pewności siebie oraz otwierają na innych ludzi. Dziecko zdobywające pierwsze doświadczenia miłosne może równie często sięgać po dopalacze jak to, które uczy się do sesji.

Duże znaczenie odgrywa również grupa do której należy młody człowiek. Jeżeli są to znajomi, którzy z chęcią sięgają po dopalacze możemy się spodziewać, że dziecko, w którymś momencie również ich spróbuje.

To czy się uzależni jest już kwestią indywidualną, ale w takim środowisku ryzyko przyjęcia środka odurzającego jest dużo większe.

Dlaczego dopalacze są tak niebezpieczne?

Co sprawia, że wiele osób uważa dopalacza za bardziej niebezpieczne od narkotyków?

Przede wszystkim wynika to z tego, iż ich skład nie jest znany. To z czego robione są dopalacze ciągle się zmienia. Substancje te uznawane są za legalną wersje narkotyków.

Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że jeżeli dojdzie do zatrucia dopalaczami personel medyczny ma zdecydowanie utrudnione zadanie. Często efekty ich wzmacniane są dodatkowo alkoholem lub innymi narkotykami.

Dopalacze uznawane są substancje szczególnie niebezpieczne, gdyż ich skład ciągle się zmienia i nie da się przewidzieć jak organizm na nie zareaguje.

Taka sytuacja stwarza dodatkowe zagrożenie bardzo łatwym przedawkowaniem, co może doprowadzić do poważnych, negatywnych skutków zdrowotnych a nawet do śmierci.

Objawy przyjmowania dopalaczy

Wobec tego, jak sprawdzić, czy dziecko bierze dopalacze? Objawy przyjmowania dopalaczy są bardzo zbliżone do tych po narkotykach. Jak każda substancja psychoaktywna wywołuje ona nagłe zmiany nastroju. Zjawiskiem bardzo często występującym po zażyciu dopalaczy są też halucynacje.

Objawy zażywania dopalaczyRozpoznanie przyjmowania przez dziecko dopalaczy jest o tyle trudniejsz niż w przypadku narkotyków, że nikt nie może przewidzieć reakcji organizmu.

Młody człowiek nie wie więc jak się przygotować do ukrycia skutków ubocznych. Często występujące halucynacje są jednoznacznym dowodem na przyjęcie przez dziecko środków psychoaktywnych.

Objawem zażycia dopalaczy może być również agresja lub senność.

Niebezpieczeństwo związane z pojawiającymi się symptomami związane jest także z faktem, że nie wiemy kiedy dana substancja przestanie działać.

Stany lękowe czy halucynacje mogą bowiem doprowadzić nawet do prób samobójczych.

Objawy i postępowanie w przypadku zatrucia dopalaczami

Już same objawy przyjęcia dopalaczy powinny nas skłonić do wizyty w szpitalu. Jak wspomniano wcześniej nigdy nie wiadomo jak długo dany stan się utrzyma oraz czy nie będzie postępował.

Do pierwszych, najbardziej łagodnych objawów zatrucia należą:

  • ból głowy,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • zaburzona praca serca,
  • bezsenność,
  • problemy z koncentracją czy stany lękowe.

Poważnymi skutkami zatrucia są stany zagrożenia życia do których należą:

  • zawał serca,
  • udar mózgu,
  • śpiączka,
  • niewydolność nerek lub wątroby.

Młodzi ludzie zażywając dopalacze skupiają się na efektach jakie mogą one wywołać nie myśląc o ich składzie. Zastanawiające jest czy tak chętnie sięgaliby po środki odurzające, gdyby wiedzieli, że często dodawany jest do nich proszek do prania czy trutka na szczury.

Ma to istotne znaczenie w kontekście objawów zatrucia dopalaczami.

Im szybciej zawieziemy dziecko do szpitala tym większe ma szanse. Trzeba bowiem pamiętać, że ze względu na nieznany skład lekarze nie mają opracowanego postępowania.

Nie wiadomo bowiem jakie leki podać, w jakiej dawce i kolejności, aby nie pogorszyły one stanu pacjenta. Leczenie jest więc bardzo trudno a im więcej czasu ma personel medyczny tym większe szanse na jego powodzenie.

Dopalacze a prawo

W teorii dopalacze podlegają pod przepisy dotyczące przeciwdziałaniu narkomanii. W praktyce walka z nimi jest bardzo uciążliwa. Zamknięcie sklepów stacjonarnych oferujących sprzedaż dopalaczy spowodowała utrudniony do nich dostęp, ale nie rozwiązała problemu, gdyż jest on bardzo złożony.

Dopalacze a prawo w Polsce.Pierwszą trudność stanowi bowiem ciągle zmieniający się skład. Stale rosnąca liczba substancji używanych do produkcji dopalaczy właściwie uniemożliwia walkę z nimi.

Jeżeli dany środek zostanie dodany do listy zakazanych, właściwie natychmiast zostaje zastąpiony przez inne. Sprzedaż internetowa skutecznie poradziła sobie z zakazem sprzedaży dopalaczy.

Produkty te zostały nazwane kolekcjonerskimi a na etykietach jest wyraźna informacja, że nie są one przeznaczone do spożycia przez ludzi. Dodatkowo producenci nie wymieniają dokładnego składu sprzedawanych substancji, aby były one jeszcze trudniejsze do wykrycia.

Jeżeli nie wiesz do końca, jak sprawdzić, czy dziecko bierze dopalacze, albo dopiero podejrzewasz o to swoją pociechę, to zadzwoń do nas lub napisz, z pewnością będziemy w stanie Ci pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.