Przejdź do treści

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od alkoholu?

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od alkoholu? jak rozmawiac z osoba uzalezniona od alkoholu

Życie z alkoholikiem stanowi destrukcyjne doświadczenie dla całej rodziny. Alkoholizm ściśle wiąże się z ciągłą, życiową niestabilnością, brakiem poczucia bezpieczeństwa, a nierzadko także z problemami finansowymi i innymi komplikacjami. Dla bliskiego otoczenia alkoholika, na przykład partnera i dzieci, alkoholizm niesie ryzyko depresji, współuzależnienia i innych chorób psychicznych. Z tego powodu dążenie do podjęcia przez osobę uzależnioną decyzji o leczeniu nałogu powinno stanowić priorytet dla całej rodziny. Nie można jednak zmusić alkoholika do odwyku. Aby leczenie miało jak najwyższe szanse powodzenia, postanowienie życia w trzeźwości musi stanowić jego osobistą refleksję. Jak zatem rozmawiać z alkoholikiem, aby uświadomić mu problem uzależnienia i skłonić do decyzji o rozpoczęciu terapii?

Alkoholizm to choroba

Kluczowym w rozmowie z alkoholikiem jest uświadomienie sobie faktu, że alkoholizm jest chorobą. Należy przygotować się na to, że będziemy prowadzić dialog z kimś, kto nie zachowuje się w sposób racjonalny i ma w znacznym stopniu zaburzone postrzeganie rzeczywistości. Podczas rozmowy o problemie alkoholowym osoba uzależniona będzie dążyć do zapewnienia sobie możliwości dalszego spożywania alkoholu za wszelką cenę. Oznacza to, że w rozmowie bardzo łatwo może uciekać się do manipulacji, których nie powinniśmy odbierać jako osobistą zdradę. Rozmowom z alkoholikami zawsze towarzyszą kłamstwa, a nierzadko również szantaż emocjonalny, agresja, iluzje i zaprzeczenia. Im bardziej zdesperowana osoba uzależniona, tym bardziej radykalne mogą być przedsięwzięte przez nią środki manipulacji, od których musimy się zdystansować. Należy pamiętać o tym, że tak, jak alkoholik manipuluje swoim otoczeniem, tak samo manipuluje również samym sobą – i zwykle nie jest nawet tego świadomy.

Mechanizm działania manipulacji alkoholika

Znając mechanizm działania manipulacji alkoholika, można o wiele skuteczniej prowadzić z nim rozmowę o uzależnieniu. Podczas konfrontacji ze swoim problemem alkoholik stosuje mechanizm wyparcia. Zaprzecza swojemu uzależnieniu, często nawet zaniżając lub całkowicie wypierając stan aktualnego upojenia alkoholowego. Gdy ta metoda zawiedzie, osoba uzależniona stara się usprawiedliwić swoje picie. Szuka przyczyny uzależnienia w swoim otoczeniu – wówczas alkohol jest albo nagrodą, albo pocieszeniem. Nierzadko alkoholik za swoje picie obwinia bliskich. Zależnie od okoliczności alkoholicy podczas rozpoczęcia rozmowy o ich uzależnieniu starają się zmieniać temat. Odwlekają decyzję o odwyku i koloryzują wspomnienia na temat spożywania alkoholu, wypierając ich negatywne aspekty. Ważnym zachowaniem podczas manipulacji alkoholika jest także zatajanie przez niego swojego uzależnienia przed dalszym otoczeniem. Problem alkoholowy jest ukrywany przed pracodawcą, a nierzadko także przed znajomymi czy dalszą rodziną. Stwarza to iluzję normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i ułatwia dalsze nadużywanie alkoholu.

Właściwe przygotowanie do rozmowy z alkoholikiem

Rozmowę z alkoholikiem najlepiej skrupulatnie zaplanować, z rozmysłem wybierając czas i miejsce. Lepiej unikać spontanicznego ulegania chwili, ponieważ rodzi to ryzyko kłótni. Pod żadnym pozorem nie powinno się rozmawiać z osobą uzależnioną w napiętej i kryzysowej sytuacji – wówczas jedynie dolewamy oliwy do ognia. Należy cierpliwie poczekać na spokojne warunki, najlepiej gdy osoba uzależniona będzie trzeźwa lub w jak najmniejszym stanie upojenia. W razie potrzeby szukamy sojuszników, którzy będą dla nas wsparciem podczas dialogu. Z wyprzedzeniem planujemy rozmowę, przygotowując listę merytorycznych argumentów. Przed rozmową z alkoholikiem można także skonsultować się ze specjalistą od leczenia uzależnień, który podpowie, jak zachować się w konkretnym przypadku. Warto poszukać odpowiedniej placówki i zapoznać uzależnionego ze stosowanymi w niej metodami leczenia, długością trwania odwyku i terapii. Należy zbudować w sobie duże pokłady cierpliwości. Podczas rozmowy uzależniony również powinien mieć możliwość swobodnej wypowiedzi i bycia wysłuchanym. Nawet jeśli nie zgadzamy się z nim, nie pozbawiamy go prawa do głosu w sprawie. Ostatecznie sam musi zechcieć terapii.

Nauka nieulegania manipulacjom

Najskuteczniejsza strategia, jak rozmawiać z alkoholikiem, to przede wszystkim unikanie konfrontacji z manipulacjami osoby uzależnionej. Nie powinno się wchodzić w dywagacje na temat przyczyn picia. Zamiast tego należy prowadzić rozmowy oparte na faktach, których największą motywacją jest konsekwentne dążenie do podjęcia przez alkoholika decyzji o leczeniu. Rozmowa powinna skupiać się na teraźniejszości i aktualnych konsekwencjach uzależnienia. Podczas niej nie mogą pojawiać się groźby, nie stawiamy również warunków. Zachowując spokój i opanowanie, rozmawiamy o naszych uczuciach związanych z uzależnieniem bliskiej osoby. Powinna ona poczuć negatywne konsekwencje alkoholizmu, dlatego nie ochraniamy jej przed negatywnymi skutkami picia. Nie ukrywamy przed otoczeniem faktu, że ktoś pije. Dzięki tym sposobom można przyspieszyć decyzję o trzeźwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.