Przejdź do treści

Jak pomóc komuś uzależnionemu?

Jak pomóc komuś uzależnionemu

Jak pomóc komuś uzależnionemu?

Słowo uzależnienie jest powszechnie stosowane w XXI wieku. Często słyszymy, że jest to choroba współczesnego społeczeństwa. Czym jest i jak pomóc komuś uzależnionemu, o tym poniżej.

Czym jest uzależnienie

Przede wszystkim należy pamiętać, że uzależnienie jest chorobą o podstawie psychicznej. Tempo życia, wymagania stawianie na co dzień brak poczucie własnej wartości powoduje, że szukamy różnych rozwiązań, które albo pomogą nam sprostać wymaganiom, lub poradzić sobie z codziennymi trudami. Przerażający jest fakt, że problem uzależnienia dotyczy osób w różnym wieku, a nawet dzieci.

Uzależnienie od tytoniuZmęczeni, przepracowani rodzice nie mają ani siły ani czasu na uczenie swoich pociech jak radzić sobie ze stresem a czasami nawet na ich wychowanie. Korzystając z usług kolejnej niani bardzo często tracą kontakt z maluchem nie znając w ogóle jego potrzeb. Najmniejszym dzieciom należy stawiać granice i hamować ich instynkty, co jest bardzo trudną pracą i często niezwykle obciążającą.

Rodzice różnie sobie radzą z takim obciążeniem psychicznym co ma działanie negatywne dwubiegunowe. Działa to bowiem destrukcyjnie zarówno na dziecko, które z biegiem czasu staje się coraz bardziej trudne, jak i na opiekuna, który ma świadomość, że nie spełnia się w swojej roli.

Należy także pamiętać, że problem uzależnień może również dotykać osoby starsze po 65 roku życia, które samotne lub wyobcowane przez najbliższych a jednocześnie często schorowane przestają radzić sobie z wymaganiami jakie stawia przed nimi codzienność.

Najważniejsze jest jednak, aby w pewnym momencie rodzica lub najbliżsi, widząc problem drugiej osoby, potrafili zadać sobie pytanie jak pomóc komuś uzależnionemu.

Rodzaje uzależnień

Trudno jest określić ilość i rodzaje uzależnień, które dotykają współczesny świat. Spróbujmy jednak wybrać te najbardziej popularne ze względu na wiek osoby chorej. Zacznijmy od dzieci. Pierwsze uzależnienia wynikają z nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego, komputera czy tabletu.

Młodzież dotyka także problem nikotynowy, alkoholowy a nawet narkotyki.

Osoby dorosłe to grupa, która ma największe i możliwości powody, przez które może być uzależniona. Poza problemami alkoholowymi najczęściej pojawia się problem lekomanów. Co ciekawe osoby dorosłe również bardzo często uzależnione są od komputera, tabletu czy telefonu komórkowego a wiąże się to również z pracoholizmem.

Jak sytuacja wygląda w przypadku osób starszych?

Najczęściej występującymi uzależnieniami jest lekomania i alkoholizm. Zdarza się również, że osoby otyłe sięgają po narkotyki. Problem dotyczy w takim stopniu kobiet jak i mężczyzn. Sięgamy po różne środki dla osiągnięcia celu lub dla pozornego radzenia sobie z problemami.

Jak pomóc komuś uzależnionemu?

Najlepiej skontaktować się z ośrodkiem, który leczy dane schorzenie i poprosić o wsparcie specjalistów.

Pomoc dzieciom

Pomoc uzależnionym dzieciom jest bardzo trudna. Z jednej strony leczenie osoby małoletniej nie wymaga jej zgody (do pewnego wieku) jednak nie sposób sobie wyobrazić wymuszony proces zmiany. Z drugiej strony jest to tragedia, które dotyka całą rodzinę. Skupmy się jednak na tym jak pomóc komuś uzależnionemu. Najważniejszy jest kontakt ze specjalistą – najlepiej z ośrodkiem leczenia uzależnień.

Tam otrzymamy szczegółowe instrukcje na temat pierwszych działań oraz dalszych krokach. Często terapia osób nieletnich połączona jest z pracą nad całą rodziną. Pomoc dziecku jest o tyle trudna, że często dochodzi do sytuacji skrajnych jak próby samobójcze, kradzieże lub prostytucja. Zdobycie pieniędzy na środki odurzające sprawiają, ze młody człowiek przestaje myśleć racjonalnie.

Należy również pamiętać, ze w tym przypadku problem może dotyczyć również małych dzieci uzależnionych od komputera czy telefonu, które nie spędzają czasu na świeżym powietrzu ani z rówieśnikami. Przestają także uczestniczyć w życiu rodziny.

W zależności od tego, czy uzależnienie spowodowane jest brakiem alternatyw czy problemami na tle psychicznych podejmujemy odpowiednie działania.

Nie zawsze bowiem problem wymaga długotrwałego leczenia. Zdarza się bowiem, że przy wsparciu specjalistów, rodzice w warunkach domowych radzą sobie z uzależnieniem dziecka.

Jeżeli przyjmuje ono delikatne formy i związane jest z brakiem pomysłu na gospodarowanie czasem lub zbyt małym zainteresowaniem ze strony rodziców wówczas sama praca opiekunów nad sobą i zmiana negatywnych domowych przyzwyczajeń, może być wystarczającą.

W sytuacji kiedy dochodzi do uzależnień, których podłoże jest zdecydowanie bardziej skomplikowane lub dotyka młodzież w okresie dojrzewania należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistycznym ośrodkiem.

W takim przypadku postępować należy niezwykle ostrożnie, dlatego warto jest, aby wszelkie kroki podejmować pod okiem terapeuty.

Pomoc osobom dojrzałym

Uzależnienie od narkotykówJedną z najtrudniejszych form pomocy jest ta świadczona osobom starszym. Mamy bowiem do czynienia z taką grupą, która ma najmniejszą motywację na zmiany. Poza tym niektóre rodzaje uzależnień są bardzo trudne do wykrycia.

Najbardziej popularnym stał się alkoholizm, ale nie jest on jedyny. Lekomania to problem, który bardzo trudno jest odkryć w przypadku osób starszych.

Jak pomóc komuś uzależnionemu? Działanie jest podobne w każdym wypadku.

Uzależnienie jest wyjątkowo destrukcyjnym stanem i bez specjalistycznej wiedzy nie powinniśmy nic robić. W przypadku takiego problemu bardzo łatwo jest pogorszyć sytuację.

Osoba uzależniona i tak jest w bardzo złym stanie psychicznym a często również fizycznym i nieprzemyślane działanie może tylko pogorszyć ten stan.

Leczenie osób starszych niesie ze sobą jeszcze jeden bardzo poważnych problem – te osoby często mieszkają same. Nie mając ani kontroli ani możliwości wsparcia mamy bardzo utrudnione zadanie.

Rola rodziny w procesie leczenia

Pomoc rodziny w procesie leczenia uzależnienia jest niezwykle istotna. Prawidłowa praca terapeuty z najbliższymi oraz chęć do współpracy ze strony uzależnionej osoby w znacznym stopniu zwiększa skuteczność leczenia a tym samym szansę na wyzdrowienie.

Rodzina poza wsparciem chorego członka rodziny może korzystać z osobistego programu terapii, którego celem będzie wyeliminowanie negatywnych zachowań mających miejsce w domu. Najbliżsi często mają jeszcze jedno bardzo trudne zadanie.

Uczenie osoby uzależnionej ponoszenia konsekwencji swoich negatywnych zachowań. Na przykład: brak pomocy w przypadku zatrzymania przez policję, nieusprawiedliwianie nieobecności w pracy lub łagodzenie innych skutków nadużywania alkoholu.

Wyjątkowe sytuacje mogą przynieść bardzo dużo korzyści. Czasami przysłowiowe „wiadro zimnej wody na głowę” rzeczywiście jest pewnego rodzajem przebudzeniem i pozwala osobie uzależnionej na realne spojrzenie na swoje życie.

Prywatne ośrodki terapii uzależnień – najlepsza pomoc przez całą dobę

Ośrodki terapeutyczne, które oferują 24h opiekę nad osobą uzależnioną mogą przynieść najlepsze i najszybsze rezultaty leczenia. Jeżeli państwowo nie można zapewnić chorej osobie odpowiedniej opieki warto rozważyć ośrodki prywatne.

W tak trudnych i skrajnych sytuacjach jak uzależnienie profesjonalna i szybka pomoc może okazać się jedyną szansą na powrót do społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.