Przejdź do treści

Czy innowacyjność może być zastosowana w przypadku ośrodka leczenia uzależnień ?

Innowacyjny ośrodek leczenia uzależnień dom REHAB.

Filmowe streszczenie tekstu. Może nie najkrótsze ale zawsze streszczenie.

Ośrodek leczenia uzależnień to dobre miejsce na zmianę.

Ośrodek leczenia uzależnień może być miejscem do wprowadzania zmian. To pewne. Innowacyjność? Kto wie?

Innowacja – jest to wdrożenie w praktyce gospodarczej nowego albo znacząco udoskonalonego produktu, usługi lub procesu, w tym także wdrożenie nowej metody marketingowej lub organizacyjnej redefiniującej sposób pracy lub relacje przedsiębiorstwa z otoczeniem. Nowe rozwiązanie nie jest innowacją, dopóki nie ma ono praktycznego zastosowania. Innowacja może mieć charakter techniczny, marketingowy, organizacyjny lub procesowy.

Cytat z Wikipedii

Termin innowacyjność zwykło się kojarzyć z gospodarką. Z takimi jej branżami jak przemysł, nowoczesne technologie, media, marketing, handel i produkcja. Zrozumiałe jest zatem pragnienie nowoczesnego rozwoju tych obszarów rynku. Najwięcej innowacyjnych rozwiązań występuje oczywiście w branży komputerowo-internetowej. Powstają wciąż nowe serwisy zajmujące się analizą treści zamieszczanych w Internecie.

Zatrzymajmy się na chwilę.

Każdy może i powinien wcisnąć przycisk ON swojego życia. W Dom Rehab pomożemy Ci to zrobić.Pozostańmy przez chwilę w kręgu branży internetowo-komputerowej. Skupiam się na tym nurcie z tego prostego powodu, że pozostaje on stale w centrum zainteresowań młodych ludzi. A z młodymi (choć nie tylko) ja pracuję. Internet jest dla nich czymś tak oczywistym, jak powietrze. Młodzi bardzo dobrze poruszają się w przestrzeni internetowego wszechświata. Wydaje im się, że ten wszechświat jest nieomylny, a zamieszczane w nim informacje są z całą pewnością prawdziwe.

Zdecydowana większość młodych ludzi czerpie swoją wiedzę ze stron internetowych, portali społecznościowych, czy internetowych forów. Czerpią stamtąd wiedzę o świecie realnym: polityce, społeczeństwie, ale także o zagrożeniach społecznych: narkotykach, przemocy, pornografii i innych zjawiskach destrukcyjnych i demoralizujących. Co gorsze, medium to bywa często swoistą protezą relacji międzyludzkich, dającą złudzenie pozostawania w stałym kontakcie z otoczeniem. Coraz częstszym zjawiskiem jest demonstrowanie braku zainteresowania światem, np. poprzez zakładanie słuchawek. To jeden z objawów wyjścia z realnych relacji międzyludzkich na korzyść tych wirtualnych. Łatwiej wysłuchać książki, zadzwonić do kogoś czy napisać sms niż spotkać się w „realu” (i nie chodzi tu o sieć sklepów).

„Fake-Newsy” – co to za nowa moda?

Kolejnym zjawiskiem w kręgu internetowo-komputerowym jest rosnąca liczba tak zwanych „fake-newsów”. Powstają strony informujące o śmierci celebrytów, wypadkach, napadach, końcu świata… Ostatnie z nich to post o śmierci Tiny Turner czy Macieja Musiała. Czy chodzi o to, by podbić popularność, czy może to idiotyczny żart? Nie jestem w stanie stwierdzić tego jednoznacznie. I nie o to chodzi. „Celebrity death pool” staje się dość popularnym serwisem. Inne paradokumentalne informacje to oczywiście Niebieski Wieloryb- „Blue Whale Challenge” i wiele seriali, dzięki którym możemy żyć życiem innych. W tym miejscu chciałbym wyrazić moją wdzięczność tym wszystkim, którym się chce zamieszczać cały ten chłam w sieci. Dzięki Wam, moi drodzy, być może uda się zwrócić uwagę na to, co płynie wartką rzeką ścieków sieci internetowej, w której są utaplane bardzo wartościowe treści. Można je na szczęście odszukać. Wasze działania powodują że jest okazja przyjrzeć się jak bardzo brakuje w naszej rzeczywistości autorytetów, jak łatwo stają się nimi mierni, prawdziwi bądź nie, pseudo przywódcy. Być może sytuacja, to lub inne doniesienie z portali i stron, inna przekłamana bądź prawdziwa „fake-informacja”, zmusi nas wszystkich do refleksji nad skutecznością naszych więzi z dziećmi, uczniami czy podopiecznymi. Być może zrozumiemy że pytanie: „jak tam w szkole?”, to zbyt mało. Może należy nam samym przejrzeć tę rzekę? Trzeba przy tym wykonać pracę no i trzeba się pobrudzić niestety. Ale może warto?

Co my tu mamy?

Tekst, który właśnie Państwo czytają jest kontynuacją, a właściwie rozwinięciem tekstu na temat Niebieskiego Wieloryba. Jaki związek ma innowacyjność z owym wielorybem? Otóż jednym i drugim chciałbym zwrócić uwagę na zjawiska pojawiające się w świecie współczesnym i jednocześnie na trudności adaptacyjne wielu systemów do tej nowej sytuacji. Nikt nie jest przekonany czy Niebieski Wieloryb jest prawdziwy czy nie. Ale ta informacja poruszyć powinna nas wszystkich. Poruszyć mocno.

Leczenie uzależnień – Dom Rehab – Profilaktyka.

Kompas wskazuje kierunek. Każdy może obrać swój. Ośrodek leczenia uzależnień Dom Rehab pomaga wybrać właściwy.

Jak wiadomo jestem terapeutą uzależnień i pedagogiem. Pracuję w gabinecie prywatnym w Biskupcu, prowadzę prywatny Dom Terapeutyczny i pracuję w ramach różnych programów w szkołach w Mrągowie. To, co zwraca moją uwagę, to proces kostnienia zarówno psychoterapii jak i pedagogiki. Świat pędzi w oszałamiającym tempie, a najważniejsze procesy kształtujące przyszłość jakby nie nadążały. Innowacyjnością w pedagogice, psychoterapii, dydaktyce wydaje się być stworzenie na nowo. Nie chodzi mi o to, żeby obrócić w gruzy i zgliszcza obecny stan rzeczy. Aż takim radykałem nie jestem. Na szczęście. Niemniej budowanie nowego systemu powinno oznaczać odejście, powolne odchodzenie od obecnego.

Z końcem roku kalendarzowego pracuję w szkołach. Mam wtedy okazję spotkać się z młodymi ludźmi, z nauczycielami, z rodzicami a także dowiedzieć się jakie są potrzeby młodych ludzi. Najczęściej te spotkania odbywają się w związku z jakimś programem profilaktycznym. Ta profilaktyka często dotyczy konkretnego problemu. Nie jest to niestety profilaktyka pierwszorzędowa. Nie można w związku z tym mówić o innowacyjności mojego działania. Ale przy okazji zajęć w szkołach pojawia się możliwość sprawdzenia, jak w sposób innowacyjny można by było podejść do zagadnienia wychowania młodzieży.

W pedagogice zróbmy tak:

Każdy może pomalować swój świat. W Domu Rehab malujemy rzeczywistość.

Zmieńmy zasady działania szkoły, wprowadźmy więcej zajęć dotyczących uczuć, tożsamości, sensu życia, celu jaki mają sobie postawić młodzi ludzie. Przestańmy przeładowywać programy szkolne coraz to nowymi treściami wysoko naukowymi. Spójrzmy może bardziej pod nogi na to, co podstawowe, na relacje i komunikację emocjonalną, na wartości, kodeksy etyczne i moralne, na patriotyzm. Nauczmy nasze dzieci rozpoznawania i okazywania uczuć. Pokażmy im świat pełen różnorodnych barw emocjonalnych. Tak, żeby ważniejsze stało się „jestem” niż „mam”. Pokażmy im, że wartości budujemy raczej przez częste powtarzanie małych czynów, niż przez wielkie zrywy, niczego nie odbierając zrywom. Nadajmy sami sens tym wartościom. Bądźmy dumni z tego, gdzie mieszkamy, z naszego hymnu, z naszej flagi, poznajmy znaczenie jej barw. Spróbujmy odebrać w ten sposób narzędzia łysym krzykaczom spod przerobionego hakenkreuz i ich wyciągniętym w barbarzyńskim powitaniu ramionom. Niech narodowiec przestanie kojarzyć się rozbojami i płonącymi samochodami, a zacznie oznaczać osobę kochającą swój kraj. Wpuśćmy do szkół specjalistów, którzy wesprą swoją wiedzą pedagogów i nauczycieli.

A w psychoterapii tak:

Ośrodek leczenia uzależnień Dom Rehab to psychoterapia na najwyższym poziomie.

W psychoterapii przestańmy zajmować się chorobami i klasyfikować ludzi poprzez diagnozy. Przyjmujmy do terapii konkretne osoby i nie twórzmy gett chorobowych. Zajmujmy się człowiekiem z całą jego złożonością. Istotą naszego człowieczeństwa są wartości i ich stosowanie w codziennym życiu. Zwróćmy uwagę na fakt że wychowaniem mężczyzn zajmują się kobiety. Że zawody pedagogiczno-edukacyjne są sfeminizowane, że brakuje męskich przewodników i że należy dołożyć wszelkich starań by zmienić ten stan rzeczy. Zwrócić uwagę i określić rolę mężczyzn w procesie wychowawczym. Wspierać ich, zauważając powolną utratę tożsamości rodzicielskiej, tożsamości męskiej.

Niech będzie innowacyjnie.

Nawet jeśli oznacza to powrót do normalności to niech będzie. To nic złego przyznać się do błędu. Tak robią ludzie silni. Pozdrawiam Robert Banasiewicz Dom Rehab – Pierwszy w Polsce Dom Terapeutyczny.

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.