Przejdź do treści

Na czym polega leczenie uzależnienia od alkoholu?

  • Porady
Na czym polega leczenie uzależnienia od alkoholizmu

Na czym polega leczenie uzależnienia od alkoholu?

Na czym polega leczenie uzależnienia od alkoholuUzależnienie od alkoholu, choroba alkoholowa dawniej alkoholizm. Któż z nas nie zna tych potworów? Na początku trzeba przedstawić głównego bohatera. Alkohol etylowy C2H5OH, jest substancją psychoaktywną, działającą na centralny układ nerwowy. Wśród objawów używania alkoholu występują wszystkie znane działania innych znanych narkotyków. Potrafi rozweselać jak marihuana, napędzać i podnosić poziom agresji i poczucie niezniszczalności i siły jak amfetamina, działa euforyzująco i nasennie jak opiaty, czasem powoduje halucynacje i inne doznania jak substancje z kręgu halucynogenów. Działanie to zależne jest od indywidualnych predyspozycji osoby pijącej, gdyż na każdego działa inaczej. Jest też trudny do przewidzenia w swoich objawach. Wiele razy obserwowaliśmy u siebie lub osób bliskich, zmianę znanych już zachowań „po alkoholu”. Dlatego alkohol jest tak często prekursorem, otwartymi drzwiami do poszukiwania innych substancji, które mają już nieco bardziej wyselekcjonowane działanie, bardziej dostosowanych do konkretnych potrzeb osób używających.

Leczenie uzależnienia od alkoholu w Domu REHAB

Rehab ośrodek leczenia alkoholizmuOśrodek leczenia uzależnień Dom REHAB to miejsce gdzie profesjonalnie, w domowej atmosferze, w przyjaznym otoczeniu stwarzamy przestrzeń do podjęcia wysiłku w wychodzeniu z uzależnienia. Te czynniki sprawiają że terapia w naszym domu jest skuteczna, a sam Dom REHAB uchodzi za najlepsze tego typu miejsce w Polsce. Innowacyjność metod i narzędzi używanych w pracy terapeutycznej, opartej na wzajemnej relacji i poszanowaniu, dostosowanie programu do indywidualnych potrzeb każdego z mieszkańców Domu, to wszystko powoduje że Dom REHAB to właściwy wybór na drodze zdrowienia. Leczenie alkoholizmu, leczenie uzależnienia od alkoholu, leczenie choroby alkoholowej to dość prosty proces. Zakłada on zrobienie jednej, jedynej rzeczy: zmiany całego swojego życia. Brzmi poważnie? Tylko pozornie.

Należy zacząć od początku. Na początku jest diagnoza.

diagnoza uzależnienia od alkoholu

Diagnoza bierze się z objawów, z pojawiających się niepokojących sygnałów dochodzących z otoczenia osoby pijącej, by następnie wprowadzać w samym pijącym uczucie niepokoju i pytania: „czy moje picie jest normalne?”. Pojawienie się tego pytania oznacza, że owo „picie” już dawno przestało być normalne. W tym miejscu pijacy/pijąca zaczyna poszukiwać odpowiedzi i wykonuje różne testy by…zaprzeczyć. Jednak w pewnym momencie już nie można dłużej zaprzeczać i trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Zaczyna pojawiać się wstępna motywacja. Początkowo dotyczy ona jedynie pragnienia by przestać pić. Czasem by znaleźć sposób żeby pić mniej. Musi minąć trochę czasu by zrozumieć że trzeba zgłosić się do specjalisty.

Wszyscy poszukujemy łatwych i szybkich rozwiązań. Jednak jeśli chodzi o leczenie uzależnienia od alkoholu nic nie jest ani łatwe, ani szybkie. A jeśli coś się takim wydaje oznacza ze nie jest trwałe. To może być tylko przerwa w piciu, tymczasowe złagodzenie objawów, jednym słowem manipulacja.

Telefon do specjalisty – detoks!

No i okazuje się że sprawa jest bardziej skomplikowana niż myśleliśmy. Specjalista mówi że najlepiej to byłby zgłosić się na odtrucie, na detoks. Odtrucie? Detoks? Co to takiego?

Odtrucie to oczyszczenie organizmu z toksyn, aldehydu octowego który powstaje w wyniku rozkładu alkoholu. Ten proces trwa najczęściej około 5-7 dni, przy czym najtrudniejsza bywa 3-4 doba, kiedy to nasilają się objawy odstawienne czyli niepokój, czasem bezsenność, drżenie ciała. W celu złagodzenia tych objawów w Domu REHAB pacjent jest pod całodobową opieką ratowników medycznych, którzy działają według zaleceń lekarza. Jeżeli nie pojawiają się żadne komplikacje, pacjent jest gotowy do pracy po 7 dniach.

Podstawowa terapia uzależnienia od alkoholu

Rehab to nowa koncepcjaTerapia podstawowa trwa 6-8 tygodni, choć często pacjenci przedłużają ten czas w celu utrwalenia zdobytych umiejętności. W procesie grupowym, w atmosferze absolutnego bezpieczeństwa i dyskrecji poddajemy analizie życiorys uczestnika terapii. Życiorys ten wskazuje drogę którą należy poprowadzić proces zmiany. Bardzo ważna jest motywacja wewnętrzna człowieka, chęć dokonania zmiany, choćby bardzo znikoma. Jest to bardzo ważny aspekt pracy terapeutycznej. Terapię grupową wspiera terapia indywidualna. Piszę „wspiera” dlatego że mam świadomość w jaki sposób działają mechanizmy obronne i jak trudno jest zobaczyć pełen obraz osobowy w relacji jeden na jeden.

Co po terapii?

Anonimowi AlkoholicyGdy już podstawowy proces terapeutyczny dobiegnie końca, rozpocząć należy utrwalanie zmian rozpoczętych w czasie pobytu w Domu REHAB. Uczestnik terapii pozostaje w kontakcie z Domem i uczestniczy w regularnych sesjach nawrotowych. Zadaniem tych sesji jest nie dopuścić do nawrotu. Odbywają się z częstotliwością co trzy miesiące. Poza sesjami prowadzimy interwencyjne sesje wykorzystując do tego nowoczesne techniki komunikacji takie jak chociażby Skype.

Poza sesjami każdy uczestnik terapii zobowiązany jest do podjęcia pogłębionej terapii indywidualnej w swoim miejscu zamieszkania; w poradni lub gabinecie prywatnym.

Bardzo ważnym elementem w procesie zdrowienia jest kontakt z grupami samopomocowymi. Udział w mityngach AA czy NA (Anonimowi Alkoholicy, Anonimowi Narkomani) wzmacnia przemianę w wielu obszarach.

Każdy może wyjść na prostą

konieczna jest abstynencjaZaniedbanie któregoś z wymienionych elementów najczęściej skutkuje powrotem do czynnego używania alkoholu, a w efekcie kolejną i kolejną terapią. Należy dołożyć starań by zmiany, rozpoczęte w związku z uzależnieniem od alkoholu, prowadzić z pełną otwartością i uczciwością. Wtedy zamiast kolejnej przerwy w piciu, rozpoczniemy proces zdrowienia i zadowalającego życia.

Każdy może przestać pić, każdy może zmienić własne życie.

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.