Przejdź do treści

Czym jest głód alkoholowy?

czym jest głód alkoholowy

Wyjście z uzależnienia od alkoholu wymaga ogromnego zaangażowania i pracy nad sobą. Podczas terapii odwykowej bardzo trudno przezwyciężyć głód alkoholowy, który pojawia się, gdy osoba uzależniona odstawia trunki. Uczucie ogromnej chęci sięgnięcia po kieliszek sprawia, że wyjście z uzależnienia staje się sporym wyzwaniem dla chorego oraz jego otoczenia. Na czym polega głód alkoholowy i jak pomóc osobie, która się z nim zmaga? Odpowiedź znajduje się w poniższym wpisie.

Głód alkoholowy — definicja

W świetle definicji głód alkoholowy, to nic innego jak stan psychiczny charakteryzujący się nieodpartą chęcią wypicia. To jeden z najbardziej znaczących objawów uzależnienia od tej substancji, który stanowi jeden z objawów osiowych, dających podstawę do tego, aby zdiagnozować chorobę. Rodzaj substancji nie ma w tym przypadku znaczenia, również potrzeba sięgania po niskoprocentowe alkohole świadczyć może o problemie. Uzależnieni od alkoholu często kojarzą się z osobami nieradzącymi sobie w życiu, bezrobotnymi czy pochodzącymi z patologicznego środowiska, jednak uzależnionych można spotkać w różnych kręgach. Nałóg dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, biznesmenów oraz pracowników fizycznych, osoby starsze lub młodsze. Zauważenie u siebie problemów z niemożnością przezwyciężenia pragnienia sięgnięcia po alkohol stanowi pierwszy krok do zdrowia dla osoby z problemem.

Co wywołuje głód alkoholowy?

Alkohol dla osób uzależnionych nie jest jedynie urozmaiceniem przy okazji spotkań towarzyskich. Osoba uzależniona często przy pomocy alkoholu rozładowuje swoje emocje, takie jak smutek, żal, rozczarowanie czy samotność. Napoje wysokoprocentowe bywają też swego rodzaju nagrodą za dobre wyniki w karierze zawodowej czy nauce. Pragnienie sięgnięcia po kieliszek może być wywoływane przez miejsca lub sytuacje, w których znajduje się osoba uzależniona. Jeśli spotkaniom z konkretnymi ludźmi zazwyczaj towarzyszy picie alkoholu, chory z pewnością napotka ogromną trudność w odparciu pokusy. Gdyby uzależniony napił się alkoholu, prawdopodobnie nie skończyłoby się to na rozsądnej ilości, ale doprowadziłoby do upojenia, czy zatrucia. Wszelkiego rodzaju imprezy, takie jak wesela, imieniny, urodziny oraz święta to duże wyzwanie dla ludzi pragnących utrzymać trzeźwość. Poczucie osamotnienia i braku zrozumienia przez otoczenie w takiej sytuacji wzmaga dodatkowo ochotę alkohol. Głód alkoholowy może pojawić się również po dłuższym okresie abstynencji, nawet kiedy chory ma za sobą sukcesy w leczeniu uzależnienia. Pragnienie upojenia w takiej sytuacji może wyniknąć ze wzmożonego stresu wywołanego na przykład utratą pracy, śmiercią bliskiej osoby czy rozstaniem.

Skutki głodu alkoholowego

Głód alkoholowy to dla wielu chorych najbardziej uciążliwy objaw uzależnienia. Ulegając mu, uzależniona osoba wpada w ciąg alkoholowy trwający od kilku godzin do nawet wielu tygodni, podczas których alkohol stanowi centrum wydarzeń chorego. Nadmierne spożycie trunków prowadzi nie tylko do uzależnienia, ale również sieje spustoszenie w organizmie. W czasie ciągu istnieje również ogromne zagrożenie życia chorego, który może przekroczyć bezpieczną dla siebie granicę. Oprócz tego alkohol niszcząco wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, zaburza pracę układu nerwowego oraz prowadzi do marskości wątroby. Jeśli osoba uzależniona poddaje się terapii i pragnie wyjść z nałogu, bardzo ważna jest nauka obserwowania głodu, który może pojawić się nagle po dłuższej abstynencji. Patologiczna relacja z alkoholem, nawet po latach od ostatniego wypicia tej substancji, to duże zagrożenie. Jeśli chory zapragnie napić się kontrolowanej ilości alkoholu myśląc, że problem zniknął, doprowadza to do powrotu do nałogu po latach trzeźwości.

Jak pomóc chorej osobie?

Najlepsza pomoc, jaką może otrzymać osoba uzależniona, to pomoc specjalisty. Doświadczony psychoterapeuta zajmujący się problemami osób uzależnionych wie, w jaki sposób poprowadzić leczenie alkoholizmu. Wsparcie rodziny w podjęciu takiej decyzji stanowi ważny element i może zmotywować chorego do podjęcia decyzji. Osoby bliskie mogą pomóc poprzez wspólne uczestnictwo w spotkaniach dla rodzin, osób dotkniętych alkoholizmem. Wsparcie, zaangażowanie, zrozumienie oraz miłość przyjaciół zdecydowanie zwiększa motywację do zmiany, jak również wolę walki o lepsze życie. Aby dowiedzieć się więcej na temat postępowania w kontaktach z osobą chorą, najlepiej skontaktować się z ośrodkiem leczenia uzależnień. Wyspecjalizowany psychoterapeuta doradzi w kwestii postępowania z uzależnionym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.