Przejdź do treści

Czy wszywka leczy alkoholizm?

czy wszywka leczy alkoholizm

Wszywka, czyli tabletka zaszywana pod skórą, to jeden z najpopularniejszych farmakologicznych sposobów walki z alkoholizmem. W jaki sposób działa? Czy rzeczywiście środek ten efektywnie leczy z nałogu? A może skuteczniejsze są inne metody? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym wpisie.

Jak działa wszywka?

Wszywka, potocznie zwana często „esperalem”, to specjalna tabletka przeznaczona do iniekcji podskórnej. Po umiejscowieniu w ciele stopniowo rozpuszcza się, przekazując do krwiobiegu substancję czynną, czyli disulfiram. Ten organiczny związek chemiczny wpływa na metabolizm alkoholu etylowego. W normalnych warunkach, czyli u osób nieprzyjmujących żadnych środków wpływających na działanie alkoholu, etanol rozkłada się w wątrobie do aldehydu octowego przez dehydrogenazę alkoholową. Aldehyd octowy ulega następnie rozłożeniu przez inny enzym – dehydrogenazę aldehydową do kwasu octowego, czyli substancji nieszkodliwej dla organizmu. W przypadku osób „zaszytych” proces ten przebiega inaczej.

Wszywka z disulfiramem hamuje bowiem rozkład alkoholu etylowego, a także blokuje działanie dehydrogenazy aldehydowej, uniemożliwiając tym samym zmianę aldehydu octowego w kwas octowy. To prowadzi do kumulowania się w organizmie aldehydu octowego, a w efekcie występowania wielu przykrych, szkodliwych, a często też niebezpiecznych objawów zatrucia. Należą do nich m.in. zaczerwienienie twarzy, zawroty głowy, nudności, wymioty, ale również trudności z oddychaniem, przyspieszone bicie serca albo pulsujący ból głowy. Występują one już po ok. 5 minutach od spożycia trunku, co ma powstrzymać nałogowca przed sięgnięciem po kolejną dawkę. Jeżeli uzależniony pozostaje trzeźwy, to nie odczuwa żadnych dolegliwości, jednakże w chwili wypicia napoju wysokoprocentowego w jego ciele następują wspomniane skutki zdrowotne.

Jak długo wszywka jest skuteczna?

Jako że wszywka znajduje się wewnątrz ciała pacjenta, to towarzyszy mu na każdym kroku przez określony czas. Jako długo działa? Niełatwo jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to sprawa indywidualna. Efektywność oraz czas działania Esperalu zależy m.in. od dawki zaszytej substancji, osobistych predyspozycji, wagi, wieku pacjenta czy też jego stopnia uzależnienia. Według producenta przydatność leku wynosi ok. 8-10 miesięcy, choć zdarza się, że ulega przedłużeniu do nawet roku.

Wszywka jako rodzaj terapii awersyjnej

Potoczne „zaszycie się” to jedna z metod tzw. terapii awersyjnej. Polega ona na odstraszaniu pacjenta przed sięgnięciem po alkohol poprzez świadomość wystąpienia później szeregu bardzo nieprzyjemnych objawów. Terapia ta opiera się na przypuszczeniu, że osoba uzależniona powstrzyma się przed wypiciem napoju ze względu na strach przed skutkami ubocznymi. Pacjent rezygnuje więc z różnych trunków, również niskoprocentowych, np. drinków czy piwa. Niekiedy zdarza się, że uzależniony sięga po nie i na własnej skórze przekonuje się o groźnych dolegliwościach następujących od razu po spożyciu. To sprawia, że dość szybko przestają one kojarzyć mu się z czymś przyjemnym, dzięki czemu łatwiej mu przezwyciężyć chęć sięgnięcia po alkohol w przyszłości.

Czy wszywka leczy z alkoholizmu?

Mimo że wszywka jest bardzo skuteczną metodą przerwania ciągu alkoholowego, to nie można jej uznać za jedyny i wyłącznie polecany sposób na leczenie choroby. Warunkuje ona u pacjenta negatywną reakcję na picie wysokoprocentowych napojów, jednakże reakcja ta może mieć różne stopnie trwałości. U niektórych pacjentów chęć sięgnięcia po „procenty” bywa tak silna, że nie powstrzyma ich nawet świadomość wystąpienia przykrych konsekwencji. Inni uzależnieni często ze strachu powstrzymują się przed spożywaniem alkoholu, ale równocześnie odliczają dni do momentu, kiedy wszywka przestanie działać.

Ta terapia objawowa nie usuwa mechanizmu odpowiedzialnego za powstawanie skłonności do uzależnień, co jest szczególnie istotne w trakcie walki z chorobą. Ponadto niemożność sięgnięcia po napoje procentowe wywołuje u nałogowców irytację, zdenerwowanie, a także skrajną frustrację. Nierzadko osoby te zaczynają obwiniać innych za swoje „nieszczęście”, planują nawet zemstę na osobach, które rzekomo zmusiły ich do zabiegu, a jednocześnie rozmyślają tylko o tym, kiedy będą mogły wreszcie nagrodzić się za długie miesiące wyrzeczeń i cierpienia, czyli po prostu się napić.

Dlatego też zaleca się łączenie wszywek z innymi rodzajami terapii uzależnień, np. terapią psychologiczną. Dzięki nim można wprowadzić w życie lub zwiększyć stopień oddziaływania innych czynników, zwłaszcza motywacyjnych, na skuteczność walki z nałogiem. Dla wielu uzależnionych stały się one początkiem życia w trzeźwości. Moment „zaszycia się”, a także późniejszy okres abstynencji spowodowany działaniem Esperalu to idealny czas na rozpoczęcie trudnej, ale koniecznej walki z wyniszczającą chorobą.

Warto przy tym wiedzieć, że wielu terapeutów uzależnień krytykuje tę metodę ze względu na jego względnie niski poziom efektywności oraz często bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia skutki uboczne. Wszywki z disulfiramem nie są stosowane w krajach Europy Zachodniej i USA.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.