Przejdź do treści

Czy odstawienie alkoholu może być niebezpieczne?

Czy odstawienie alkoholu może być niebezpieczne?

Wiele osób pod wpływem nagłego impulsu, presji najbliższych czy też niepokojących sygnałów wysyłanych przez własny organizm, decyduje się na całkowite odstawienie alkoholu. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż w przypadku sporej części uzależnionych, tak radykalna i nagła próba zerwania z nałogiem, podjęta bez opieki specjalisty, może spowodować szereg konsekwencji, włącznie z alkoholowym zespołem abstynencyjnym (AZA). Czy odstawienie alkoholu może być niebezpieczne? Jakie skutki może wywołać próba rzucenia picia na własną rękę?

Alkoholowy zespół abstynencyjny – czym jest?

W okresie od kilku do kilkunastu godzin od zaprzestania picia, w organizmie dochodzi do znaczącego spadku stężenia alkoholu we krwi. To właśnie wówczas u osób, które do tej pory regularnie spożywały alkohol, mogą pojawić się objawy zespołu abstynencyjnego, obejmującego takie reakcje organizmu, jak m.in.:

 • drgawki,
 • bezsenność,
 • niepokój,
 • omamy wzrokowe i słuchowe,
 • zaburzenia świadomości.

Często zdarza się, że powyższym reakcjom towarzyszą inne, np. drżenie mięśni, bóle, wymioty czy uczucie przeszywającego zimna. W przypadku szczególnie ostrego przebiegu alkoholowego zespołu abstynencyjnego pozostawiony bez opieki pacjent może dostać niewydolności krążenia, arytmii serca lub padaczki, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do zgonu.

Kogo może dotyczyć zespół abstynencyjny?

Szacuje się, że występowanie ostrych objawów zespołu abstynencyjnego może dotyczyć ok. 15% uzależnionych. Niestety w społeczeństwie panuje mylne przekonanie, jakoby tak drastyczny przebieg syndromu powodowanego przez odstawienie alkoholu dotyczył wyłącznie osób, które codziennie spożywają spore ilości wódki, piwa, wina czy innych trunków, wpadając w tzw. ciągi. Tymczasem, jak pokazują badania, silne objawy dotyczą nie tylko osób, które regularnie się upijają, ale także tych, którzy „na dobry sen” sięgają po butelkę piwa, szklankę whisky czy lampkę wina.

Nagłe odstawienie alkoholu a napady drgawek

Jednym z najpoważniejszych i zarazem najczęściej występujących objawów AZA są napady drgawek, czyli niekontrolowane skurcze mięśni całego ciała, stanowiące reakcję na spadek poziomu alkoholu we krwi. Utożsamiane z „padaczką alkoholową” drgawkowe napady abstynencyjne mogą wiązać się z niekontrolowanym oddawaniem moczu oraz stolca, a często również powodować utratę kontaktu z rzeczywistością. Podstawowymi zagrożeniami dla osoby, u której występuje ten objaw AZA, są m.in.:

 • niedotlenienie mózgu,
 • ryzyko zachłyśnięcia się treścią pokarmową,
 • uderzenia lub urazy ciała.

Każda z wymienionych reakcji może prowadzić do zgonu. W sytuacji, gdy osoba doświadcza niekontrolowanych napadów drgawek, należy jak najszybciej wezwać pogotowie, starając się zapobiegać obrażeniom, np. przez podłożenie poduszki lub innego, miękkiego przedmiotu pod głowę. Nie należy podawać żadnych leków ani wkładać do ust przedmiotów. Gdy atak ustąpi, przez pewien czas kontakt z taką osobą może być jeszcze utrudniony.

Majaczenie alkoholowe – występowanie, objawy, leczenie

Poszukując odpowiedzi na pytanie o to, czy odstawienie alkoholu może być niebezpieczne bez profesjonalnej opieki, nie sposób nie wspomnieć o drugim, równie częstym objawie AZA, jakim jest majaczenie alkoholowe. To poważne zaburzenie psychologiczne i somatyczne może występować po kilku dniach od odstawienia alkoholu i dotyczy ok. 10% uzależnionych. Do jego najczęstszych objawów należą m.in.:

 • koszmary senne,
 • niepokój i stany lękowe,
 • zaburzenia snu,
 • omamy wzrokowe i słuchowe,
 • nieracjonalne decyzje i reakcje organizmu – np. próby fizycznej walki lub ucieczki przed wyimaginowanym, nieistniejącym zagrożeniem.

Zaburzenia psychosomatyczne, zwane potocznie majaczeniem, stanowią niezwykle groźny objaw zespołu abstynencyjnego. Chorzy najczęściej doświadczają przerażających widoków, urojeń, słyszą różnego rodzaju odgłosy, tracąc całkowicie orientację i kontakt z otoczeniem. Może towarzyszyć temu nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi, prowadzący niekiedy do udaru mózgu lub zawału serca. Do tego może dojść poważne odwodnienie organizmu oraz niedobór elektrolitów, takich jak wapń, magnez czy potas. Osoby majaczące czują, iż znajdują się w stanie poważnego zagrożenia, czemu towarzyszyć mogą nieracjonalne, agresywne zachowania czy mogące skończyć się poważnym wypadkiem próby ucieczki. Podstawowym sposobem działania w takiej sytuacji jest jak najszybsze uspokojenie osoby chorej oraz wezwanie pomocy lekarskiej.

Bezpieczne wychodzenie z nałogu

Jak widać, nagłe, niekonsultowane ze specjalistą odstawienie alkoholu może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, choć trzeba przyznać, że nie u każdego uzależnionego one występują. W żadnym wypadku nie należy jednak traktować potencjalnych zagrożeń jako usprawiedliwienia dla kontynuowania picia. Najbezpieczniejszym sposobem wychodzenia z nałogu będzie odbycie terapii detoksykacyjnej pod okiem specjalistów z dziedziny leczenia uzależnień, w przystosowanym do tego ośrodku. Dzięki temu osoba uzależniona ma szansę stosunkowo łagodnie przejść etap alkoholowego zespołu abstynencyjnego, a w razie potrzeby – liczyć na fachową pomoc lekarską oraz terapeutyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.