Przejdź do treści

Czy można wyleczyć uzależnienie od narkotyków bez terapii?

Czy można wyleczyć uzależnienie od narkotyków bez terapii

Czy można wyleczyć uzależnienie od narkotyków bez terapii?

Uzależnienie od narkotyków jest jednym z najpoważniejszych jakie mogą dotknąć niemal każdego z nas. Powoduje największe spustoszenie w organizmie a samo leczenie uzależnienia od narkotyków jest wyczerpujące zarówno dla osoby uzależnionej jak i jego najbliższych. Czy można wyleczyć uzależnienie od narkotyków bez terapii? Zdecydowanie nie. Dowiedź się czym ono jest i jak z nim walczyć.

Problem narkotykowy i współistniejące zaburzenia psychiczne

Problem uzależnienia od narkotyków zawsze związany jest z zaburzeniami na tle psychicznym, emocjonalnym i behawioralnym, a także w obszarze sytemu wartości. Zastanawiając się czy można wyleczyć uzależnienie od narkotyków bez terapii odpowiedź jest jedna – nie ma takiej możliwości. Oczywiście pojawia się także drugie pytanie: „czy można wyleczyć uzależnienie od narkotyków?”

Wyżej wymienione zaburzenia są chorobą. Porównując to do codzienności, czy jesteśmy w stanie sami wyleczyć zapalenie płuc albo nowotwór? Nie, tak samo jest w przypadku uzależnienia.

Leczenie narkomaniiUzależnienia chemiczne powodują pewną dwoistość nawyków:

Pierwszy obszar to czysto fizyczna postać, związana z samym przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Doznania.

Drugi to, poza wspominanymi już wcześniej zaburzeniami, uzależnienie od samej czynności jaką jest branie narkotyków. Rytualizacja.

Najbardziej zrytualizowaną substancją jest nikotyna i pochodne. Palacze, po zaprzestaniu palenia muszą wypracować sobie nowy plan dnia uwzględniając wypełnienie tych wszystkich miejsc w czasie jego trwania, w których palili. To nie jest łatwe. Dlatego, że najczęściej skupiamy się na tym żeby pozbyć się zachowań niekorzystnych. Rzadko myślimy: „co ja będę robił wtedy gdy paliłem?” Ten sam schemat działa w przypadku narkomanii.

Zażywanie substancji psychoaktywnych staje się w pewnym momencie głównym elementem rytmu dnia, któremu podporządkowane są niemal wszystkie inne. Proces leczenia zajmuje się wszystkimi tymi zagadnieniami.

Rodzaje środków odurzających

Rodzaj przyjmowanych środków psychoaktywnych, powoduje zmiany w „punkcie dowodzenia” człowieka, wyłączając możliwość decydowania. Stąd tak zwana „silna wola” nie ma zastosowania w procesie wychodzenia z uzależnienia. Między innymi to, uniemożliwia wyleczenie uzależnienia od narkotyków bez terapii. Ich działanie jest tak silne na organizm, że bez specjalistycznych leków, przetrwanie detoksu bywa wręcz niemożliwe. Jakie są rodzaje środków odurzających i jaki przynoszą skutek? To z pozoru łatwe pytanie wcale takie nie jest.

Osoby, które przyjmują narkotyki muszą mieć świadomość, że nigdy do końca nie wiedzą jaki produkt zdobyły i jakie będzie jego działanie.

Uzależnienie od narkotykówŚwiatowa organizacja zdrowia w następujący sposób podzieliła wszelkie substancje psychoaktywne: alkohol, opiaty, kanabinole, leki uspokajające i nasenne, kokaina i inne substancje psychostymulujące, substancje halucynogenne, wyroby tytoniowe oraz lotne rozpuszczalniki.

Najbardziej popularnymi opiatami jest heroina, morfina i opium. Działają one nasennie, uspokajająco, przeciwbólowo, ale również wywołują euforię. Pod tajemniczą nazwą kanabinole kryje się nic innego jak marihuana, haszysz i ich przetwory. W przypadku leków uspokajających i nasennych, do grupy środków uzależniających należą (coraz rzadsze już) barbiturany, powodujące w organizmie rozwój tolerancji przy dłuższym stosowaniu. Jednak lekami przyjmowanymi najczęściej są te z grupy benzodiazepin i pochodnych.

Kokaina, amfetamina i efedryna to najbardziej popularne środki pobudzające.

Jeżeli chodzi o substancje halucynogenne to przede wszystkim LSD, psylocybina i pochodne.

Kiedy rodzina przestaje wspierać

Czy można wyleczyć uzależnienie od narkotyków bez terapii oraz wsparcia ze strony naszej rodziny?

Jeden z większych problemów, jakie pojawiają się w trakcie terapii lub zanim się ona w ogóle zacznie to brak wsparcia ze strony rodziny.

Środki psychoaktywne powodują silne zmiany w zachowaniu osoby uzależnionej. Mimo, że najbliżsi teoretycznie mają tego świadomość to i tak zmierzenie się z tym w życiu codziennym może przerastać.

Mądre wsparcie ze strony rodziny może spowodować, że osoba uzależniona zdecyduje się na terapię. Często najbliżsi stawiają ultimatum polegające na konieczności rozpoczęcia leczenia. Mając świadomość, że nie można wyleczyć uzależnienia od narkotyków bez terapii podejmują każde działanie, aby pomóc choremu członkowi rodziny.

Na tym etapie trzeba jednak być pod opieką specjalisty, który podpowie jak nakłonić osobę przyjmującą narkotyki do leczenia. Nie można bowiem zapominać, że terapia jest dobrowolna.

Trudna droga odwykowa

Detoks narkotykowyPierwszym, niezwykle trudnym etapem jest leczenie mające na celu walkę z fizycznym uzależnieniem. Terapię rozpoczyna detoks, polegający na usunięciu z organizmu substancji szkodliwych.

Jest on uzupełniony o leki, elektrolity i minerały. Często podawane są również środki przeciwbólowe.

Personel medyczny podejmuje wszelkie działania mające na celu sprawienie, aby detoks przebiegał w jak najbardziej humanitarnych warunkach.

Terapia – niezbędny element leczenia

Terapia to nie tylko praca nad psychiczną stroną uzależnienia. Bardzo często uzupełniona jest ona lekami, które zmniejszają negatywne skutki związane z przyjmowaniem narkotyków. Terapia psychologiczna ma bardzo szeroki zakres działania. Uczy powrotu do życia społecznego, rozwija pasje, ale także daje narzędzia pomagające radzić sobie ze stresem. Na tym etapie leczenie przyjmuje formę rehabilitacji.

Ostatnią częścią terapii jest praca nad sobą po powrocie do życia społecznego. Najlepsze a jednocześnie najszybsze rezultaty uzyskiwane są w ośrodkach stacjonarnych.

Osoba uzależniona jest nie tylko pod stałą opieką personelu medycznego, ale również ma wsparcie innych osób, które uczestniczą w terapii. Dzięki temu może podzielić się własnymi doświadczeniami czy obawami lub uzyskać sprawdzone rady czy zwyczajne ludzkie wsparcie.

Kontrowersyjna terapia uliczna

Czy można wyleczyć uzależnienie od narkotyków bez terapii lub ewentualnie je zmniejszyć?

Czy można wyleczyć uzależnienie od narkotyków bez terapii? kontrowersyjna metoda leczenia narkomaniiWywołująca wiele emocji pomoc uliczna kierowana jest do osób, które nie chcą podjąć leczenia a przyjmują narkotyki drogą dożylną.

Pracownicy ośrodków zajmujących się leczenie uzależnień wychodzą do tych osób ze sterylnymi igłami i strzykawkami, aby zmniejszyć liczbę zachorowań na HIV czy wirusowe zapalenie wątroby.

Oczywiście sama forma terapii jest kontrowersyjna, ale dociera tam, gdzie klasyczne leczenie nie ma żadnych szans.

Edukacja osób uzależnionych daje chociaż cień szansy na decyzję o zerwaniu z nałogiem i podjęcie terapii.

Życie bez narkotyków

Jednym z najtrudniejszych momentów dla osoby, która zakończyła terapię jest powrót do codziennego życia. Bardzo często zaleca się zmianę miejsca zamieszkania, aby zwiększyć prawdopodobieństwo ponownego uzależnienia.

Powrót do społeczeństwa jest trudny nie tylko ze względu na zetknięcie się z życiem bez narkotyków, ale również przez  kontakt z osobami trzecimi. Niestety sąsiedzi czy znajomi potrafią swoim zachowaniem być okrutni, dlatego warto rozważyć przeprowadzkę po zakończonym pobycie w ośrodku.

Ważne jest także uczestnictwo w spotkaniach grup wsparcia dla narkomanów. Niezwykle istotna jest postawa najbliższych – ich wsparcie na każdym etapie leczenia jest nieocenione.

2 komentarze do “Czy można wyleczyć uzależnienie od narkotyków bez terapii?”

  1. Dobry wieczór mój syn jest uzależniony od narkotyków.Ma podjąć terapię, będę wówczas najszczęśliwszą matka na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.