Przejdź do treści

Co uzależnia najbardziej?

Co uzależnia najbardziej? co uzaleznia najbardziej

O ich szkodliwości mówi się powszechnie, jednak narkotyki są wciąż dla wielu ludzi sposobem na dobrą zabawę. Sięgają po nie osoby w różnym wieku, nie zdając sobie ze śmiertelnego zagrożenia, jakie stanowią. Uzależnienie jest niezwykle trudne do pokonania. Co uzależnia najbardziej i które używki są najniebezpieczniejsze?

Jak dochodzi do uzależnień?

Większość nałogowców zaczynała w podobny sposób. Najpierw pojawiają się tzw. miękkie narkotyki, najczęściej marihuana. Okazjonalne palenie traktowane jest jak przysłowiowe piwo na imprezie. Od czasu do czasu, dla towarzystwa, lepszej zabawy, odstresowania się. Takie są założenia. Tymczasem organizm powoli uzależnia się od THC, substancji psychoaktywnej zawartej w zielu konopi indyjskiej i zaczyna pojawiać się problem, który najczęściej jest niedostrzegalny lub bagatelizowany. „To tylko trawka, zawsze mogę ją rzucić” – niemal każdy narkoman tłumaczył się w ten sposób. Już samo zniewolenie od marihuany stanowi kłopot, bo jej regularne zażywanie ma destrukcyjny wpływ m.in. na układ nerwowy i stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Na tym jednak najczęściej się nie kończy. Z czasem działanie lekkich narkotyków przestaje wystarczać, pojawia się potrzeba mocniejszych doznań, a następnie eksperymentowanie z innymi narkotykami, w tym również tymi, które określane są jako twarde i mają wyjątkowo niebezpieczny wpływ na organizm oraz powodują silne uzależnienie.

Oczywiście bywają też najgorsze scenariusze, kiedy już pierwszą używką jest np. heroina. Narkotyk ten mocno zniewala już od pierwszego kontaktu. O ile zatem przy marihuanie pojawia się szansa tylko jednorazowego spróbowania, o tyle przy twardych substancjach już pierwszy raz bywa wejściem na destrukcyjną drogę, z której ciężko zawrócić. Narkotyki zniewalają zatem w różnym stopniu. Co uzależnia najbardziej i jakie środki stanowią największe zagrożenie?

Ocena ryzyka

Najsłynniejszym badaczem ryzyka, jakie niesie za sobą zażywanie poszczególnych narkotyków, jest David Nutt, który wraz ze swoimi naukowcami z londyńskiego uniwersytetu przeprowadził ocenę zarówno szkodliwości, jak i siły uzależniania poszczególnych substancji psychoaktywnych. Co ważne, wśród środków poddanych analizie znalazł się również alkohol, który przez wielu nie jest traktowany jako narkotyk, co więcej, z racji tego, że jest on legalny, bywa również powszechnie stosowany, a nawet stał się pewnym symbolem towarzyskich spotkań, czy świętowania ważnych wydarzeń. Tymczasem ma działanie psychoaktywne i wywołuje nałóg, więc również jest narkotykiem i tak należy go traktować.

Nutt zaproponował trzypunktową skalę oceny i wyróżnił pięć grup najgroźniejszych substancji. Prezentujemy je w kolejności od tych, które uzależniają najbardziej.

Heroina

Heroina to zdecydowanie najgroźniejszy narkotyk wśród tych, jakie krążą na czarnym rynku. Należy ona do grupy opiatów uwalniających dopaminę i wprowadzających w stan euforii. Londyńscy badacze przyznali jej 3 na 3 możliwe punkty stopnia uzależnienia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Psychiczne pojawia się już po przyjęciu pierwszej dawki. Drugie niewiele później. Szacuje się, że dochodzi do niego od ośmiu do maksymalnie kilkunastu godzin po zażyciu pierwszej dawki, bo mniej więcej po takim czasie pojawia się zespół abstynencji.

Narkotyki te są tak niebezpieczne, bo bardzo łatwo je przedawkować. Śmiertelna dawka jest zaledwie pięciokrotnie wyższa od tej wywołującej odurzenie. Problem polega na tym, że wraz z jej zażywaniem rośnie tolerancja organizmu na jej działanie. Oznacza to, że do wywołania pożądanego uzależnieniem odurzenia potrzebna jest coraz większa podaż. Uzależniony zatem z każdym zażyciem zbliża się do przyjęcia śmiertelnej dawki. Nieleczony nałóg zawsze prowadzi do śmierci.

Kokaina

Na drugim miejscu najbardziej niebezpiecznych narkotyków jest kokaina. Jej psychiczne uzależnienie oceniono na 2,8, a fizyczne na 1,3. Również stymuluje ona wystrzał dopaminy. Najgroźniejsza jest w formie przeznaczonej do palenia, czyli tzw. kraku. Wywołuje mniej więcej ten sam poziom przyjemności, co heroina, choć jej działanie jest inne.

Nikotyna

O wiele mniej euforyczna jest podaż nikotyny, jednak ma dużą moc uzależnienia. Psychicznie zniewala tylko nieco słabiej od kokainy (2,6 punktu), ale za to silniej fizycznie 1,8.

Barbiturany

Kolejną grupą są barbiturany, które występują w różnych lekach, najczęściej preparatach nasennych oraz znieczulających. Działają euforycznie, łagodzą lęki, wyciszającą. Zażycie nieodpowiedniej dawki stanowi śmiertelne zagrożenie, może bowiem zatrzymać działanie układu oddechowego. Kwasy barbituranowe wywołują uzależnienie psychiczne o sile 2,2, a fizyczne 1,8. Na szczęście, od lat koncerny dążą do usuwania tych substancji ze składu medykamentów na rzecz bezpieczniejszych zamienników.

Alkohol

Na piątym miejscu wskazany został alkohol. Siła jego psychicznego uzależnienia to 1,9, a fizycznego 1,6. Wywołuje stopniowe uszkodzenia narządów (głównie wątroby, nerek i trzustki) oraz układu nerwowego, co w efekcie długotrwałego nadużywania alkoholu może stać się przyczyną śmierci.

Podsumowanie

Jak widać, groźnymi substancjami są również te, które można dostać w sposób legalny. Powszechnie stosowany alkohol czy papierosy wywołują silne uzależnienie oraz niszczą organizm. Zdecydowanie najłatwiej jest popaść w nałóg heroinowy, który stanowi również największe ryzyko śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.