Przejdź do treści

Alkohol i kobiety. Prywatny ośrodek odwykowy.

  • Porady
Alkohol i kobiety

Dziewięciu na dziesięciu mężczyzn, odchodzi od partnerki, która jest uzależniona od alkoholu

Sama uzależniona rzadko szuka dla siebie pomocy. Główną przyczyną, dla której ukrywa swój nałóg, jest wstyd. Kobiety piją inaczej niż mężczyźni. Najczęściej piją w samotności – wieczorem. Po to by, jak mówią „móc zasnąć” albo by pomiędzy pracą a zajmowaniem się dziećmi „znaleźć chwilę oddechu i móc się uspokoić”.

Ten moment – wieczór – jest dla wielu z nich jak nagroda za trudny, pełen obowiązków dzień. Piją w samotności, bo czują się samotne. Ale także, dlatego, bo… właśnie wstydzą się tego, że piją. Nie chcą żeby ktokolwiek poza nimi o tym wiedział.

Pijąca, uzależniona kobieta w Polsce to przecież ktoś, na kogo niejeden czy niejedna spojrzy krytycznym okiem, myśląc o tym, jaka to „wyrodna” matka, jaka „nieudana” żona. Piją, choć czują się winne, piją, choć się wstydzą. Alkohol i kobiety to związki trudne do rozerwania.

Alkohol i kobiety – Statystyki

Statystyki z poradni potwierdzają, jak silny jest wstyd związany z używaniem alkoholu przez kobiety. Na 100 procent zgłaszających się do ośrodków leczenia uzależnień i poradni, tylko około 20 procent stanowią kobiety. Nie dlatego, że jest ich aż 5 razy mniej. Wedle ostatnich badań „Młodzież 2016” chłopcy i dziewczęta piją tak samo. A wzrostowa tendencja występowania picia szkodliwego i/lub nałogowego w populacji polskiego społeczeństwa – bez względu na to czy dotyczy kobiet czy mężczyzn – jest na tym samym poziomie od lat. Czyli nie ilość kobiet jest jedyną determinantą. Alkohol i kobiety to coś zgoła innego.

Nie rodzaj wykonywanej pracy

Od lat także, według wyników badań „Diagnozy społecznej” problem uzależnienia od alkoholu w równym stopniu dotyka niemal wszystkich zawodów. Tych polegających na pracy fizycznej: robotników, oraz tych polegających na pracy intelektualnej – na przykład dziennikarzy, artystów etc.

Czyli co? Oto kilka pytań o alkohol i kobiety

alkohol i kobiety w terapii uzależnieńJak myślisz – czy w tym obszarze występuje jakaś dyskryminacja osób uzależnionych?

Czy jest zależna od tego, jakiej płci jest osoba uzależniona?

Znajdź odpowiedź, sprawdzając, co sam myślisz na ten temat.

Wyobraź sobie, że idąc po ulicy widzisz pijanego, leżącego na rogu mężczyznę.

Co patrząc na niego myślisz?

Jak zmienia się twoje myślenie, jeśli na jego miejscu znalazłaby się pijana kobieta?

Zapraszam do dzielenia się komentarzami.

2 komentarze do “Alkohol i kobiety. Prywatny ośrodek odwykowy.”

  1. Ja od pewnego czasu patrzę zupełnie inaczej niż dawniej i chyba inaczej niż większość.
    Zapewne wynika to z moich przeżyć oraz z licznych kontaktów z uzależnionymi kobietami. Dalszych, bliższych i bardzo bliskich. Myślę, że dużo zawdzięczam też temu, co zyskałem od Ciebie Robercie.
    Bez względu na płeć nie jest to już ocena osoby, jej stanu czy zachowania lecza zastanowienie się nad przyczynami i możliwościami pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newslettera

Zostawiając swój adres e-mail, na bieżąco otrzymujesz wszystkie nowości, które pojawią się na naszej stronie.

dom-REHAB Robert Banasiewicz © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Realizacja: Michał Ziółkowski.